BETA

17.05.2018

17:03

הגדר הגבוהה בעולם ומכ"מים: כך ימוגן נמה"ת הבין-לאומי החדש

שדה התעופה רמון, שייפתח ב-2019, ממוקם מטרים בודדים מהגבול עם ירדן - ולכן הפכו אותו לאחד המאובטחים בעולם: "נגמ"ש שיינגח בגדר לא יצליח לפרוץ אותה" • צפו בתיעוד

צה"ל הציג היום (חמישי) את חבילת ההגנה על שדה התעופה הבין-לאומי החדש, שדה התעופה רמון בערבה, הממוקם מטרים בודדים מהגבול עם ירדן - דבר שהופך אותו לאחד מנמלי התעופה המאובטחים בעולם. בימים אלה משלימים במנהלת קו התפר של מערכת הביטחון הקמת 34 קילומטרים של מכשול פיזי ומודיעיני בין אילת לקיבוץ סמר שבדרום הערבה, כחלק מתכנית האבטחה הצבאית לשמירה על נמל התעופה החדש, שצפוי להיפתח בחודש מרץ 2019.

 

מנמל התעופה, הממוקם למעשה בין כביש הערבה לגבול עם הממלכה ההאשמית, צפויות לפעול מאות טיסות בין-לאומיות בשנה, עם יכולת לקלוט גם מטוסים גדולים ורחבי גוף. המסלולים שלו סמוכים מאוד לגבול עם ירדן - מרחק של צרור יריות או שיגור טיל נ"ט. מיקומו הרגיש חייב את מערכת הביטחון להיערך בהתאם, זאת למרות עוצמת הצבא הירדני בצידו השני של הגבול, התיאום הטוב איתם, והסיכון הביטחוני הנמוך ביחס למתחולל בגבול עם סיני, בו פועלים מעל ל-1,000 פעילי דאע"ש.

 

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

עד המדינה ערן מלכה הודה: הפרקליטות ייצרה תיק לקבלן ביטון

חשד: פרץ לדירה - וביצע עבירות מין בילדה שישנה במיטתה

מי אכל את העוגה שלי? הדוב היה רעב - ופרץ לרכב של קונדיטורית

 

גדר האבטחה על נמל התעופה הבינ"ל החדש רמון
 

גדר האבטחה על נמל התעופה הבינ"ל החדש רמון ( דובר צה"ל)

 

 

כחלק ממערך ההגנה, הוקמה גדר בגובה של שישה מטרים, בניגוד לגובה גדר הגבול עם מצרים שעומד על חמישה מטרים. הגדר החדשה כוללת לוחות פלדה בעובי של 35 מ"מ, בלתי ניתנים לקריעה, ולוחות נוספים שהוטמנו מתחת לאדמה כדי למנוע משיכה של הגדר על ידי רכב. עמודי הגדר נמשכים שישה מטרים לתוך האדמה בתוך יציקות בטון, בשל סוג האדמה של הערבה שחייבה את חיזוק יסודות המכשול. עובי הגדר, 35 מיקרון, הוא פי שלושה מעובי הגדר עם גבול מצרים, ועשוי מחומר אל-חלד.

 

כמו כן, מחשש לירי טילי נ"ט מתקדמים מסוג קורנט לעבר המטוסים שימריאו מהנמל, הוקמה בין הגבול עצמו למסלולים גדר נוספת, עצומת מימדים, לאורך 4.5 ק"מ ובגובה של 26 מטרים, המכילה 186 עמודים, 3 מיליון ברגים ושוקלת 6,500 טון של פלדה. "זו הגדר הגבוהה בארץ וממה שבדקנו היא גם הגבוהה בעולם. עשינו ניסוי ירי לוודא שהיא מכסה כל זווית של ירי נ"ט. חיל האוויר נותן מענה אחר לאיום טילי הכתף נגד מטוסים. ביתר הגדר החדשה בגבול עם ירדן, נגמ"ש שיינגח בגדר לא יוכל לפרוץ אותה", ציין גורם בכיר המעורה בהקמת המכשול, "תוך שלושה חודשים נשים גדר שכזו גם מול רצועת עזה, ובנקודות מסוימות, כמו בנחל הבשור בדרום הרצועה, כבר הקמנו קטע מהגדר הזו".

 

עלות פרויקט המכשול מול ירדן היא 288 מיליון שקלים, וכרגע אין תכנית להמשיכה צפונה, עד למצדה, שם מתחילה גדר מערכת ישנה מול הירדנים, שמגיעה עד למשולש הגבולות עם סוריה בחמת גדר. יש לציין כי באזור זה, בתיאום עם הירדנים, ישראל בונה מכשול דומה בתוך השטח הירדני, אל מול שלוחת דאע"ש השולטת בדרום הגולן הסורי, ומהווה איום פוטנציאלי על הירדנים ועל הישראלים כאחד. ביתר חלקי הגבול עם ירדן בערבה, תימשך המציאות של גבול ללא גדר.

 

 גדר האבטחה על נמל התעופה הבינ"ל החדש רמון
 

גדר האבטחה על נמל התעופה הבינ"ל החדש רמון ( דובר צה"ל)

 

 

באזור לא נרשמו מזה שנים ניסיונות לפיגוע חבלני, אך כן נרשמות מעת לעת ניסיונות חצייה, בעיקר פליליים, או לצורך הגירת עבודה. במסגרת הפרויקט הוקמו שלושה אתרי תקשורת, עם תרנים גבוהים המתנשאים ל-64 מטרים, המשמשים את המשטרה, שב"כ, צה"ל, וגופים ונוספים, ועליהם נפרסו מכ"מים ומצלמות שסורקות לעומק השטח הירדני אך גם סורקות את השטח הישראלי, ב-360 מעלות.

 

לאורך 17.5 ק"מ של גבול בדרום הערבה פונו אלפי מוקשים ישנים, רובם נגד אדם, ועל מנת למנוע הריסת הגדר החדשה או פריצתה ע"י שיטפונות, הוקמו 56 מעברים אירים וסבכות בתחתית הגדר שנפתחות ידנית בימים סוערים, ודרכן עוברים מי הגשמים. מלבד המכשול החדש, פועלים כוחות חי"ר סדירים באופן קבוע בגזרה, מהגדוד המעורב ברדלס, וצוותי כוננות קבועים מיחידות מובחרות.

 

שיתוף הפעולה עם הירדנים נחשב לאסטרטגי ולפי צה"ל הם יעילים מאוד מול מיעוט האירועים שיש בגזרה איתם. "הקמת נמל רמון לוותה גם בתיאום איתם, וראינו מה קרה לנמל התעופה בשארם שנשאר דומם אחרי הפלת המטוס הרוסי. רק נסיון לירות לעבר מטוס שימריא מרמון, אפילו ללא פגיעה בו, תוריד את כל ההשקעה הגדולה לטמיון. יצרנו תעודת ביטוח מול החברות הזרות שינחתו פה", אמר קצין בכיר בפיקוד דרום. בינואר האחרון תרגלו כוחות הביטחון הישראלים תרחיש של מסע הרג עם מחבלים שמגיעים מהים לאילת, ובאירועים בשנה האחרונה של ירי רקטות לעבר מפרץ אילת, סוללת כיפת ברזל ירטה רקטות שהיו אמורות להתפוצץ בעקבה.