BETA

16.05.2018

18:47

עודכן:

סינוואר: מצרים הבהירה שאסור להידרדר לעימות צבאי - וזו עמדתנו

מנהיג חמאס בעזה הצהיר שצעדות השיבה השיגו חלק גדול מהמטרות שהוצבו, ואיים: "אם יימשך המצור, לא נהסס להשתמש בכוח צבאי". נשיאי רוסיה וטורקיה שוחחו על המתיחות באזור

עיני העולם נשואות לעזה: מנהיג חמאס בעזה, יחיא סינוואר, התראיין אמש (רביעי) ל"אל-ג'זירה" ואמר: "צעדות השיבה השיגו חלק גדול מהמטרות. הן הכניסו לתודעה הערבית והעולמית את נושא זכות השיבה, זכות שאנשים ניסו לבטל מהזיכרון שלנו. הפעילות הגדולה הזו הביאה את העולם לדון במצור על עזה ברצינות. הכיבוש הציוני הפיץ תעמולה רבה כנגד הצעדות האלו כאילו אנחנו משתמשים בנשים וילדים כמגן אנושי. אלו טענות שקריות. ראינו איך העולם מסרב לקבל את נרטיב הכיבוש ומקבל את הנרטיב שלנו". סינוואר טען כי "ההפגנות יימשכו עד אשר תושג מטרתן".

 

עוד הוסיף סינוואר: "המצרים הבהירו בפגישה שהייתה לנו שהם תומכים בזכות עמנו לצעדות השיבה והדגישו כי אסור שהעניין ידרדר לעימות צבאי. הדבר הזה תואם לעמדתנו. נושא ההתנגדות לכיבוש משתנה מתקופה לתקופה בהתאם לנסיבות. אנחנו השתמשנו בהתנגדות השקטה באינתיפאדה הראשונה אך בשל התנהגות הכיבוש אז, זה התפתח להתנגדות חמושה. זכותנו להשתמש בהתנגדות לא אלימה אך זה לא אומר שאין לנו את אופציית ההתנגדות החמושה. במהלך התקופה האחרונה העברנו מסרים ברורים דרך גורמים אזוריים ובין-לאומיים שאם יימשך המצור, לא נהסס להשתמש בכוח צבאי על מנת לשבור אותו". מנהיג חמאס בעזה פנה לאנשי פתח ואמר: "הגיע הזמן לתת לאנשים בגדה לנהל התנגדות עממית שקטה. כמו שהיה באינתיפאדת המגנומטרים בירושלים". נוסף לכך, סינוואר טען כי הייתה בעבר התקדמות במו"מ בנוגע לאזרחים המוחזקים בעזה אולם ממשלת ישראל החליטה לעצור אותה.

 

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

שדרות: ירי מקלעים מעזה פגע בשישה בתי מגורים, אין נפגעים

חשד לרצח והתאבדות: אם ובתה נמצאו ללא רוח חיים בבית בטבריה

לאחר שנתיים: המשפחה גילתה - כלב המחמד הוא בעצם דוב

 

"הנסיבות בהן נמצאת הסוגיה הפלסטינית כרגע הן קשות מאוד. ישנם ניסיונות לנרמל את יחסי מדינות ערב עם ישראל. זה הכניס את המצב שלנו לדרך ללא מוצא והביא את העם שלנו לבחור בהתנגדות עממית לא אלימה. המצרים הבטיחו להקל את המצב ברצועת עזה אך לא התנו את זה בהפחתת מספרי המפגינים", אמר סינוואר וסיכם: "איומי האויב לא מפחידים את עמנו ובטח לא את מנהיגי עמנו. הם לא צריכים להפנות את האיומים דרך המצרים. אנחנו לא חוששים ממוות. דמינו לא יקר מדם האחרים".

 

במקביל, נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי התייחס לראשונה למצב המתוח בעזה ואמר: אנו מקיימים מגעים מתמשכים עם הצד הישראלי וכן הצד הפלסטיני כדי ששפיכות הדמים תיפסק. לדבריו, "העברת השגרירות האמריקנית לירושלים תוביל לאי-יציבות".

 

 מנהיג חמאס בעזה, יחיא סינוואר
 

מנהיג חמאס בעזה, יחיא סינוואר (חדשות עשר)

 

 

בתוך כך, ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס אתמול למצב ברצועה בטקס קבלת פנים למשלחת מגואטמלה שהגיעה לרגל העברת השגרירות לירושלים ואמר: "אני שמח להגיד שהיום היה יום שקט, בזכות הצבא והנחישות שלנו. אנחנו יודעים שרוב ההרוגים הם אנשי חמאס ואנחנו נגן על מדינת ישראל".

 

חרף הדברים, השקט היום ברצועה לא היה מוחלט - צה"ל תקף אמש באמצעות טנק שתי עמדות תצפית של ארגון חמאס בדרום רצועת עזה בתגובה לירי שבוצע לעבר חיילים בגבול הרצועה. לא היו נפגעים בקרב החיילים. זוהי התקיפה השנייה תוך מספר שעות שמבצע צה"ל. מוקדם יותר הותקפה עמדת תצפית חמאס ריקה וזאת בעקבות ירי לעבר חיילים. גם באירוע זה לא היו נפגעים בקרב החיילים. קודם לכן, שישה בתי מגורים בשדרות נפגעו מירי מקלעים

 

במקביל, נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, שוחח בטלפון אמש עם נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, על המתיחות במזרח התיכון בעקבות העברת השגרירות האמריקנית לירושלים ואמר לו כי הוא מודאג ממספר ההרוגים במהומות השגרירות שהתרחשו ביום שני.

 

בד בבד, נשיא איראן, חסן רוחאני, שוחח בטלפון גם כן עם ארדואן ואמר לו כי פעולותיו של נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, "שגויות" וכי על כל המדינות המוסלמיות לגנות את פעולות ארה"ב וישראל, כך לפי דיווח בסוכנות הידיעות האיראנית "תסנים". 

 

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין עם נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן
 

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין עם נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן (רויטרס )

 

 

 

 

מוקדם יותר אתמול, דובר חמאס, סאלח ברדוויל, הודיע כי מבין 62 המפגינים הפלסטינים שנהרגו במהומות השגרירות ביום שני, 50 השתייכו לארגון הטרור. "בסבב האחרון נהרגו 62 מפגינים מהם חמישים מחמאס, ו-12 משאר האנשים. אז כיצד בדיוק ניתן לומר שחמאס קוצרת את הפירות כאשר היא שילמה את המחיר הגבוה הזה? חמישים פעילים מחמאס נהרגו במערכה האחרונה ולפני זה ניתן לומר כי חמישים אחוז מההרוגים היו מחמאס, איזה יתרון חמאס מקבלת מזה?", אמר ברדוויל.

 

מאז אירועי יום שני, התעוררה מחאה בין-לאומית שהתייחסה, בעיקרה, לכמות ההרוגים. בין היתר, שגריר ישראל בטורקיה, איתן נאה, גורש מהמדינה והושפל בשדה התעופה באיסטנבול כשעוכב לבידוק ביטחוני מחמיר בנוכחות מכוונות של כלי התקשורת. בהמשך, אומוט דניז, סגן השגריר הטורקי והנציג הדיפלומטי הבכיר שלה המדינה בישראל, נקרא לשיחת נזיפה במשרד החוץ שבירושלים. בכניסה לשיחה, שארכה כחצי שעה, נדרש דניז להציג תעודה מזהה, במה שהיווה כמעין פעולת תגמול להשפלה הטורקית שהגיעה כתגובה לאירועים בעזה.

 

נוסף לכך, משרד החוץ הטורקי קרא לקונסול הכללי של ישראל באיסטנבול, יוסי לוי-ספרי, וביקש ממנו לעזוב את המדינה בהקדם. מדובר בצעד תגמול טורקי לגירוש הקונסול הכללי של טורקיה בירושלים על ידי ישראל אתמול. בד בבד, נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, המשיך לשאת דברים נגד ישראל: "אנחנו מתחילים את הרמדאן הזה במעשי טבח שאותן מבצעת ישראל. לכן, אנחנו מרגישים עצב גדול. שאללה ירחם על השהידים, יש יותר מ-2500 פצועים שלהם אנחנו מאחלים החלמה מהירה".

 

 שגריר ישראל בטורקיה, איתן נאה וסגן השגריר הטורקי
 

שגריר ישראל בטורקיה, איתן נאה וסגן השגריר הטורקי( חדשות עשר)

 

 

בהפגנות "יום הנכבה" אתמול התקהלו לאורך גדר המערכת אלפים בודדים בלבד בשישה מוקדים. לפי משרד הבריאות בעזה, בהפגנות אתמול נהרגו שני בני אדם, ממזרח לאל-בורייג' שבמרכז הרצועה. מדובר ברגיעה משמעותית ביחס ליום שני, יום פתיחת השגרירות האמריקנית בירושלים: אז התאספו לפי דובר צה"ל כ-40,000 מפגינים ב-13 מוקדים, ומשרד הבריאות הפלסטיני דיווח על 62 הרוגים וכ-2,700 פצועים.