BETA

15.05.2018

10:28

עודכן:

"יום הנכבה": התרעת שווא בעוטף עזה; מניין ההרוגים עלה ל-61

לראשונה מאז תחילת המהומות, נשמעה התרעת צבע אדום. עשרות פלסטינים מפגינים לאורך הגדר. בכיר פתח: "נוכח פשעי הכיבוש, לא נוכל לשמור על התנגדות לא אלימה"

המתיחות בדרום: התרעת צבע אדום נשמעה הבוקר (שלישי) במועצה האזורית אשכול. מדובר בפעם הראשונה שהתרעת צבע אדום הופעלה מאז שהחלו מהומות השגרירות אתמול. תושבי האזור מסרו לחדשות עשר כי לא נשמע קול פיצוץ ודובר צה"ל אישר כי היה מדובר בהתרעת שווא.

 

בתוך כך, הפלסטינים דיווחו כי גבר כבן 30 שנפצע אתמול בהפגנות מת מפצעיו, וכי פצוע נוסף, נער בן 16, מת גם הוא מפצעיו בבית החולים. בכך עלה מספר ההרוגים במהומות ל-61. עשרות פלסטינים הגיעו הבוקר לגדר הרצועה והחלו להפגין.

 

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

בין עימות צבאי נרחב לשימוש באנשים כנשק: יום המבחן של חמאס

תאונה בחנייה: שני מטוסים התנגשו בנמל תעופה באיסטנבול

הרצליה: הרוג בתאונת דרכים שבה היו מעורבות שתי משאיות

 

גורמים פלסטיניים אמרו כי אלפי פלסטינים צפויים להגיע לאחר תפילות הצהריים לאזור גדר רצועת עזה, לפתוח שוב בעימותים נרחבים ולהסתער על הגדר. בין השאר, לפי אותם גורמים, יגיעו אנשי הזרוע הצבאית של חמאס חמושים בנשק קל, כדי לנסות ולירות על חיילים, ולחטוף חייל בחסות ההפגנות. עם זאת, חמאס העביר במהלך הלילה מסר לישראל שלפיו דפוס הפעילות היום יהיה פחות אלים.

 

במקביל, בכיר פתח מוחמד עלול התייחס לאירועים, בעיקר בגדה המערבית, וטען כי "העם נחוש ברצונו בזכות השיבה. אנו מנהלים התנגדות לא אלימה מול הכיבוש, וזו הבחירה שלנו בשלב זה". לדבריו, "אנו רוצים התנגדות לא אלימה, אך נוכח הפשעים של הכיבוש, אולי לא נוכל לשמור עליה לא אלימה". דובר נציב האו"ם לזכויות אדם מסר כי האיום שנשקף מפלסטינים שמתקרבים לגדר הוא אינו הצדקה מספקת לשימוש בתחמושת חיה. שגריר ישראל באירלנד נקרא לשיחת בירור אצל שר החוץ האירי סימון קאווני.

 

 הפגנה בעזה לקראת יום הנכבה
 

הפגנה בעזה לקראת יום הנכבה (רויטרס )

 

 

כמו כן, לדברי הגורמים הפלסטיניים, צפויים המפגינים להבעיר צמיגים, לשגר עפיפוני תבערה וליידות אבנים. הגורמים הוסיפו כי חמאס ידחוף את הפלסטינים להסתערות על הגדר כמקשה אחת בכמה מוקדים כדי להביא לפריצה. עוד הוסיפו כי חמאס מעוניין במספר גדול יותר של הרוגים מחר וימשיך בתשלומים למשפחות ההרוגים והפצועים בעימותים.

 

אתמול נהרגו ברצועה 60 מפגינים, ו-2,770 איש נפצעו. לפי דיווח פלסטיני, אחד הפצועים הוא בנו של ראש הלשכה המדינית של חמאס, אסמעיל הנייה. הוא נפצע מירי של חיילי צה"ל שפגע בחזהו, ומצבו בינוני. לפי הדיווח הוא פונה לבית חולים ברצועה ועבר ניתוח דחוף. הבוקר מסר משרד הבריאות בעזה כי תינוקת בת 8 חודשים מתה כתוצאה משאיפת גז מדמיע. עוד דווח כי הפלסטינים מפנים פצועים למצרים דרך מעבר רפיח. דובר צה"ל בערבית, רס"ן אביחי אדרעי, כתב בטוויטר: "״ספק בסיסי באמינות הודעת משרד הבריאות של חמאס אודות מות התינוקת ברצועת עזה משאיפת גז מדמיע. יש בידינו מספר עדויות שמטילות ספק באמינות ההודעה".

 

מצה"ל נמסר כי בשל פעולות טרור שנעשו בחסות ההפגנות, בוצעו תקיפות נגד 11 יעדי טרור של חמאס באמצעות מטוסי קרב וכלי טיס. בנוסף, תקף צה"ל באמצעות טנק שתי עמדות של הארגון בצפון ובדרום רצועת עזה. במקביל, שר הביטחון אביגדור ליברמן אישר את המלצת צה״ל ומתאם פעולות הממשלה בשטחים לפתיחתו מחדש של מעבר כרם שלום, שהוצת אתמול פעם נוספת. עם זאת, נהגי משאיות שהגיעו הבוקר למקום, טענו כי הפלסטינים מונעים כניסתם לרצועה.

 

לפי צה"ל, בין האירועים שהתרחשו אתמול היו ריצה המונית של מאות מפירי סדר לגדר, כולל טיפוס על הגדר במספר נקודות; פיצוץ חמישה מטעני צינור בצפון הרצועה; פיצוץ מטען חבלה בצפון הרצועה; הנחת מטענים ע"י חוליית מחבלים שפתחה בירי לעבר כוח צה"ל, שהגיב בירי; ירי לעבר כוח צה"ל בצפון הרצועה; שלושה פיצוצי מטענים בדרום הרצועה והשלכת בקבוקי תבערה. עוד נמסר כי הוטסו 25 עפיפונים, בהם 17 עם חומרי בערה. כתוצאה מכך פרצו שריפות ב-23 מוקדים בשטח ישראל.

 

 לוחמי צה"ל בגבול עזה - ארכיון
 

לוחמי צה"ל בגבול עזה במהלך מהומות העברת השגרירות (דובר צה"ל)

 

 

עוד מוקד שבו צפויות היום מהומות הוא הגדה. במחסום קלנדיה ובמקומות נוספים באזור - חברון, רמאללה, בית לחם, בשכם ובמקומות נוספים, יצאו הפלסטינים להתעמת עם כוחות צה"ל במוקדי החיכוך, כאשר המטרה שלהם היא לייצר אפקט כמו ברצועת עזה. ישנו חשש להרוגים גם בגדה במהלך היום. טלוויזיית חמאס קראה למפגינים להגיע למחסום בית אל בשעה 12:00.

 

במקביל, יושב ראש הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, הכריז אמש על שלושה ימי אבל ושביתה כללית לרגל יום השנה ה-70 ל"נכבה". הוא התייחס לתהליך השלום אותו מקדמים האמריקנים ואמר כי ארצות הברית לא תהיה עוד מתווך בתהליך. לדבריו, "הוצאת ירושלים והפליטים מהעסקה, משמעותה סתירה אמריקנית". עוד נגע אבו מאזן בפתיחת השגרירות האמריקנית בירושלים היום, ואמר כי השגרירות היא "התנחלות אמריקנית בירושלים ועמנו לא יספיק את המאבק השקט והעממי".