BETA

15.05.2018

09:31

שקד: "אם רוצים להפיל את חמאס – אין מנוס מלכבוש הרצועה"

שרת המשפטים התראיינה לגל"צ ואישרה את הדברים שאמרה בעבר על כיבוש עזה, אולם הבהירה: "זה לא מה שצריך לעשות היום". ליברמן: "בת"א התכנסו למופע - בעזה התכנסו לטרור"

בווידאו: המהומות ברצועת עזה אתמול

 

שרת המשפטים, איילת שקד, התראיינה הבוקר (שלישי) לגלי צה"ל והתייחסה לאירועים האלימים על גדר הגבול עם עזה, לקראת היום, "יום הנכבה". "כוחות הביטחון וצה"ל עושים עבודה טובה מאוד ומצליחים להכיל את האירועים הללו ככל הניתן. חמאס הוא ארגון טרור רצחני שמקריב את בני עמו לצרכים פוליטיים. הם אמנם ניסו לפרוץ את הגדר, לחטוף חיילים ולהניח מטענים, אבל צה"ל הצליח לשלוט בעניינים. אני מקווה שהם הבינו את המסר התקיף שלנו אתמול", אמרה.

 

שקד אישררה את הדברים שאמרה בעבר על הצורך בכיבוש רצועת עזה על מנת לשמור על השקט באזור, ואמרה כי "אם אנחנו רוצים שארגון הטרור חמאס לא ישלוט ברצועה יותר, אין מנוס אלא לכבוש את הרצועה. אני לא אומרת שזה מה שצריך או נכון להיעשות היום. היום אנחנו מנסים לשלוט ולהכיל את האירועים האלה. לצערי הפלסטינים עצמם הם אלו שהביאו עליהם את שלטון הטרור הזה והם אלו שצריך להיפטר ממנו". עוד ציינה שקד כי "ההתנתקות הייתה טעות, אבל אני לא חושבת שצריך לבנות באזור את היישובים מחדש".

 

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

בין עימות צבאי נרחב לשימוש באנשים כנשק: יום המבחן של חמאס

תאונה בחנייה: שני מטוסים התנגשו בנמל תעופה באיסטנבול
טעות בזיהוי: השוטרים עצרו את בעל הרכב, הגנב נמלט בנסיעה

 

עוד ציינה שקד כי "חמאס רצה למתג אותנו כאלימים ואותם כמסכנים. יחד עם זאת, אמרה, "אנחנו בוודאי לא נאפשר להם לבצע פעולות טרור בשטח ישראל, לחטוף חיילים ולפרוץ את הגדר. לכן צה"ל עשה מה שצריך, גם אם זה כרוך בחוסר נעימות כלפי העולם, נעשה מה שאנחנו רוצים כדי להגן על עצמנו. אנחנו גם נדע להסביר את זה. אנחנו כבר יודעים לצערי להתמודד עם זה. אנחנו למודי ניסיון. עוד הוסיפה כי "אנחנו לא חוששים מבית הדין הבין לאומי בהאג, מכיוון שאנו פועלים על פי הדין הבין לאומי. חיילי צה"ל עובדים בצורה יפה, פועלים לפי נוהלי הפתיחה באש. הכל במסגרת הדין והחוק. אין מה לעשות, מלחמה זה דבר לא נעים ומעשי טרור זה לא נעים".

 

שרת המשפטים, איילת שקד
 

שרת המשפטים, איילת שקד(ללא קרדיט)

 

 

"טורקיה ודרום אפריקה מעולם לא היו איתנו. הנשיא ארדואן הוא לא חובב ציון גדול. רוב המדינות מבינות שאנחנו עושים מה שצריך בשביל להגן על אזרחי ישראל, ובסופו של דבר גם למנוע פחות הרוגים גם בצד העזתי, כי אם הם היו פורצים את הגדר, חוטפים חיילים, או שהיו נהרגים אנשי היישובים של עוטף עזה, אז המצב היה מסלים והיו נהרגים יותר".

 

לדברי השרה, "היה קיפול של חלק מהאוהלים, אבל לא צריך להיות שאננים, כי היום זה 'יום הנכבה' ויכול להיות שהם מכינים כל מיני דברים אחרים. אנחנו מוכנים לתרחישים האלה ופועלים בנחישות מולם. צריך להזכיר את היום הזה למי שמדבר וחושב על נסיגות מיהודה ושומרון, פשוט לראות מה קורה כשמדינת ישראל יוצאת משטח וארגון טרור משתלט עליו. הפלסטינים בעזה הם הסובלים העיקריים וגם מדינת ישראל צריכה להתמודד עם הדברים האלה. חמאס ואבו מאזן ביחד במאבקם הפוליטי רצו גם למנוע חשמל ומים מתושבי הרצועה וממשלת ישראל נאבקה על זה".

 

גם שר הביטחון, אביגדור ליברמן, התייחס לאירועים אתמול בעזה, וכתב בחשבון הטוויטר שלו: "אתמול התכנסו בכיכר רבין עשרות אלפי ישראלים למופע מוזיקה. בעזה, לעומת זאת, התכנסו אלפים כדי לחדור לישראל לפעולות טרור. זה ההבדל בין תרבות החיים של ישראל לתרבות המוות של חמאס בעזה".

 

 

 הפגנות בגבול הרצועה
 

הפגנות בגבול הרצועה(רויטרס )

 

 

שר האנרגיה, יובל שטייניץ, התראיין הבוקר גם הוא ל"כאן ב'", ואמר כי "חמאס ואבו מאזן חונקים את תושבי עזה, מונעים גידול בכמויות החשמל המים והמזון שמועברות לעזה ומקפיאים חלק מממשכורות הפקידים כדי להגביר את המצוקה, ליצור משבר הומניטרי ולגרום לתקשורת להפנות אצבע מאשימה לישראל. זו ציניות וזו אכזריות".

 

שר הפנים, אריה דרעי, שהתראיין גם ל"כאן ב'", התייחס למצב בעזה ואמר: "צר לי על החללים בעזה אבל האחריות היא על חמאס. הוא שולח אותם לגדר ובתוכם מעורבבים מחבלים שרוצים להניח מטענים ולחדור לישובים ולקחת אנשים כשבויים. הזהרנו אותם. חמאס משתמש באנשים האלה כדי להשיג הישגים במאבק הפנים פלסטיני או הפנים ערבי". 

 

עוד ציין השר דרעי כי הממשלה "מוכנה לשבת למו"מ עם הפלסטינים בלי תנאים מוקדמים. אבו מאזן לא מסוגל לקבל החלטה להגיע להסדר. הוא לא מוכן להיכנס למו"מ. הוא במאבק עם חמאס והחליט ללכת בדרך אחרת. הוא מייבש אותם ואנחנו ומשלמים את המחיר במאבק הפנים פלסטיני".

 

בתוך כך, גורמים פלסטיניים אמרו כי היום צפויים להגיע לאחר תפילות הצהריים, בשעה 12:45, אלפי פלסטינים לאזור גדר רצועת עזה, לפתוח שוב בעימותים נרחבים ולהסתער על הגדר. בין השאר, לפי אותם גורמים, יגיעו אנשי הזרוע הצבאית של חמאס חמושים בנשק קל, כדי לנסות ולירות על חיילים, ולחטוף חייל בחסות ההפגנות.

 

כמו כן, לדבריהם, צפויים המפגינים להבעיר צמיגים, לשגר עפיפוני תבערה וליידות אבנים. הגורמים הוסיפו כי חמאס ידחוף את הפלסטינים להסתערות על הגדר כמקשה אחת בכמה מוקדים כדי להביא לפריצה. עוד הוסיפו כי חמאס מעוניין במספר גדול יותר של הרוגים מחר וימשיך בתשלומים למשפחות ההרוגים והפצועים בעימותים.

 

שר הביטחון אביגדור ליברמן
 

השר ליברמן בוועידת ג'רוזלם פוסט( אריאל חרמוני, משרד הביטחון)

 

 

אתמול נהרגו ברצועה 59 מפגינים, ו-2,770 איש נפצעו. לפי דיווח פלסטיני, אחד הפצועים הוא בנו של ראש הלשכה המדינית של חמאס, אסמעיל הנייה. הוא נפצע מירי של חיילי צה"ל שפגע בחזהו, ומצבו בינוני. לפי הדיווח הוא פונה לבית חולים ברצועה ועבר ניתוח דחוף. הבוקר מסר משרד הבריאות בעזה כי תינוקת בת 8 חודשים מתה כתוצאה משאיפת גז מדמיע.

 

מצה"ל נמסר כי בשל פעולות טרור שנעשו בחסות ההפגנות, בוצעו תקיפות נגד 11 יעדי טרור של חמאס באמצעות מטוסי קרב וכלי טיס. בנוסף, תקף צה"ל באמצעות טנק שתי עמדות של הארגון בצפון ובדרום רצועת עזה. במקביל, שר הביטחון אביגדור ליברמן אישר את המלצת צה״ל ומתאם פעולות הממשלה בשטחים לפתיחתו מחדש של מעבר כרם שלום, שהוצת היום פעם נוספת.

 

לפי צה"ל, בין האירועים שהתרחשו אתמול היו ריצה המונית של מאות מפירי סדר לגדר, כולל טיפוס על הגדר במספר נקודות; פיצוץ חמישה מטעני צינור בצפון הרצועה; פיצוץ מטען חבלה בצפון הרצועה; הנחת מטענים ע"י חוליית מחבלים שפתחה בירי לעבר כוח צה"ל, שהגיב בירי; ירי לעבר כוח צה"ל בצפון הרצועה; שלושה פיצוצי מטענים בדרום הרצועה והשלכת בקבוקי תבערה. עוד נמסר כי הוטסו 25 עפיפונים, בהם 17 עם חומרי בערה. כתוצאה מכך פרצו שריפות ב-23 מוקדים בשטח ישראל.

 

עוד מוקד שבו צפויות היום מהומות הוא הגדה. במחסום קלנדיה ובמקומות נוספים באזור – חברון, רמאללה, בית לחם, בשכם ובמקומות נוספים, יצאו הפלסטינים להתעמת עם כוחות צה"ל במוקדי החיכוך, כאשר המטרה שלהם היא לייצר אפקט כמו ברצועת עזה. ישנו חשש להרוגים גם בגדה במהלך היום.