BETA

14.05.2018

18:29

 מזכל חיזבאללה חסן נסראללה
מזכל חיזבאללה חסן נסראללה,
רויטרס

נסראללה: "אם ישראל תחצה את הקווים האדומים - נתקוף בליבה"

מזכ"ל חיזבאללה התייחס לתקיפה האיראנית ברמת הגולן בשבוע שעבר, ואמר כי שוגרו במסגרתה 55 טילים, חלקם גדולים: "ישראל כבר לא יכולה לתקוף בלי שנגיב"

מזכ"ל חיזבאללה נשא היום (שני) נאום ביום השנה לציון מותו של מוסטפא בדר א-דין, והתייחס לתקיפה האיראנית לעבר עמדות ישראליות ברמת הגולן. "אם ההפצצה הישראלית תחרוג מהקווים האדומים - התגובה תהיה בלב ישראל", איים.

 

עוד הוסיף נסראללה כי המסר מאותה מתקפה איראנית היה "מהדהד", והוא לדבריו: "אם ישראל חשבה שתוכל להרוג ולהפציץ מבלי לקבל תגובה, היא טועה. אנחנו נמצאים בשלב חדש - לא סוריה ולא בני בריתה יפקירו את המדינה. הישראלים כבר לא יכולים לתקוף מבלי שציר ההתנגדות יגיב חזרה".

 

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

תיעוד: בחסות ההפגנות - פלסטינים מנסים לחצות את הגדר ברצועה

אחרי מעבר השגרירות: תוכנית טראמפ - ההזדמנות הגדולה של נתניהו

התססת תושבים, אספקת ציוד וסיוע איראני: כך פועל חמאס בגבול

 

נסראללה סתר את הטענה הישראלית, לפיה נורה לעבר הגולן 20 טילים בלבד, ואמר כי "שוגרו 55 טילים, חלקם גדולים, שכוונו לעבר מוצבים בגולן". לדבריו, "התקיפה גרמה לתושבים בגולן לרדת למקלטים מפוחדים. האויב הסתיר את ההפסדים שלו - בפעם הראשונה נתונות עמדות ישראליות בגולן הכבוש לירי טילים בהיקף ובאיכות כזו".

 

 צילום מדמשק בזמן תקיפת ארה"ב בחודש אפריל האחרון
 

צילום מדמשק בזמן התקיפה (חדשות עשר )

 

 

בין השאר בנאומו תקף נסראללה את ממשל נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, ואמר כי הוא הוכיח "שאי אפשר לסמוך על כל התחייבות של הממשל האמריקני. אני אומר את זה לכולם, לעם הלבנוני והפלסטיני, אי אפשר לסמוך על האמריקנים, לא בחוזים ולא בהתחייבויות אחרות. גם בני הברית שלהם לא יכולים לסמוך עליה. תראו מה קרה לאירופים בהסכם הגרעין". עוד הוא הוסיף כי "ההנהגה האמריקנית מוכיחה מחדש שהיא ממסד שחושב רק על האינטרסים שלו ועל האינטרסים של ישראל. למוסר וערכים אין מקום בהנהגה. היום יש עשרות הרוגים ואלפי פצועים בעזה וזה לא שינה כלום אצלם כלום. הם אפילו הטילו ווטו על כל החלטות הגינוי לישראל".

 

לגבי ההפגנות האלימות היום בעזה אמר נסראללה כי מדובר ב"המשך לנכבה מלפני 70 שנה. המאבק הפלסטיני נמשך. היום אנחנו בפני אתגר גדול בנושא הפלסטיני - עסקת המאה של טראמפ. יש לנו ידיעות שזה יקרה בשבועיים הקרובים. הם ינסו לכפות את הפתרון שלהם. היום הם העבירו את השגרירות. המסרים שלהם הם שירושלים היא של ישראל. לא משנה מזרח או מערב. הם גם ביטלו את נושא הפליטים. עסקת המאה היא חיסול סוגיית פלסטין. עזה נמצאת כעת במצב של רעב. מצבה מתקרב למה שקורה בתימן".

 

אתמול התייחס נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, בריאיון ל-BBC לעימות של ישראל עם איראן ואמר שהראשונה ממשיכה ליצור פחד במזרח התיכון. ארדואן האשים את ישראל בהסתה לאלימות באזור, וטען כי המתקפה על כוחות איראן בסוריה היא "צעד נוסף של טרור" מצד ישראל. הנשיא הוסיף כי אין הוכחה לכך שאיראן הייתה זו שירתה את הטילים לעבר רמת הגולן. 

 

עוד אמר כי מדינות המערב, כמו ארה"ב, בריטניה וגרמניה צריכות לשנות את גישתן כלפי מה שקורה באזור, וכי הן עלולות להחריף את המצב.

 

 מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה
 

מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה( ללא קרדיט)

 

 

הארגון הסורי לזכויות אדם דיווח שלשום כי מתוך 27 הרוגים במתקפה הישראלית באזור אל-כיסווה שבסוריה, מתו 11 איראנים. "מדובר בתומכי משטר אסד - שישה חיילים סוריים ו-21 לוחמים זרים, ביניהם גם איראנים", אמר ראמי עבד אל-רחמן, יו"ר הארגון, והוסיף, "הדיווח החדש מגיע בעקבות מותם של כמה מהפצועים וכן אישור מותם של כמה מהנעדרים".

 

תקיפת חיל האוויר הגיעה בתגובה לירי של 20 רקטות מסוג גראד ופאג'ר ממרחק של 40-30 קילומטרים מפאתי דמש, לכיוון ישראל. 16 מהם נפלו בסוריה ועוד ארבע יורטו על ידי כיפת ברזל. במהלך התקיפה הופצצו למעלה מ-50 יעדים של איראן ושל כוח קודס בסוריה, הכוללים בין השאר אתרי מודיעין איראניים, מתחם צבאי של כוח קודס בכיסוואה ואתר לוגיסטי איראני הסמוך לדמשק. "הצלחנו לצמצם אירוע בעל פוטנציאל חמור מאוד", מסר דובר צה"ל והוסיף כי ישראל עדכנה את רוסיה טרם התקיפה.