BETA

12.05.2018

12:32

גלנט: "להכות בברזל החם – ולהשמיד כל זכר להתבססות האיראנית"

שר הבינוי והשיכון על העימות עם טהראן: "נוצרה הזדמנות לעקור את איראן מסוריה – ואנו ננצלה". ח"כ שמולי: "לנצל השהות עד לחיכוך הבא ולצאת בתוכנית מיגון כוללת בעורף"

שר הבינוי והשיכון וחבר הקבינט המדיני-בטחוני, יואב גלנט, התייחס באירוע "שבתרבות" בגבעת שמואל לעימות מול טהראן ואמר כי לישראל נוצרה הזדמנות "לעקור את איראן מסוריה ואנחנו ננצל את ההזדמנות הזו". לדבריו, "צריך להכות בברזל בעודו הוא חם ולהשמיד כל זכר להתבססות האיראנית בסוריה. אנו נחזיר את השד האיראני לבקבוק. כמו שהאיראנים הגיעו לסוריה אפשר להוציא אותם משם".

 

לדברי השר גלנט, "איראן היא מדינה אימפריאליסטית-טרוריסטית. הם פרוסים על תימן, עיראק, סוריה ולבנון מתוך ניסיון ליצור קשת מהמפרץ הפרסי ועד הים התיכון ולהקיף למעשה את המרחב שלנו. הם עושים זאת משתי סיבות: יצירת מלחמת התשה ביננו לבין הערבים וכתוצאה מכך קונים זמן לבצע את הפעולות לטובת השגת נשק גרעיני, והדבר השני – מתוך אימפריאליזם שיעי".

 

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

נתיבי איילון: שישה פצועים בתאונה בין ניידת משטרה לרכב פרטי

לזכר שוטר שנהרג בתאונה: בקרות בטיחות וסדנאות לרוכבי אופנועים

מחבלים בתשתיות: פלסטינים הציתו צינורות גז לעזה

 

עם זאת, ציין כי הפריסה הרחבה "מקשה עליהם והכלכלה האיראנית במצב מאוד קשה". כמו כן, לדבריו, "ישנו ויכוח בתוך איראן, מאחר והרבה מאוד אנשים מבינים היטב שלהתעסק בייצוא טרור ופיתוח נשק גרעיני גוזל מהמשאבים של עשרות מיליוני תושבים שצריכים לחיות".

 

 השר יואב גלנט באירוע שבתרבות בגבעת שמואל
 

השר יואב גלנט באירוע שבתרבות בגבעת שמואל( מור אברהמי)

 

 

חבר הכנסת איציק שמולי (המחנה הציוני) התייחס גם הוא לעימות ב"שבתרבות" בחולון ומתח ביקורת על מוכנות העורף. "דוח מבקר המדינה, שפורסם רק לפני כשנה וחצי, מצא פערי מיגון אדירים בעורף, כולל ביישובים סמוכי גדר. מאז כמעט ולא נעשה דבר לתיקון ויש בעיה של מאות אלפי תושבים, בעיקר בשכונות החלשות ללא מיגון", אמר, והוסיף, "גם בית החולים זיו בצפת, שאמור לתת מענה מיידי לחיילים בחזית ולאזרחים בעורף, אינו ממוגן כמו גם שטחי ציבור אחרים שאמורים לתפקד בזמן מלחמה. חייבים לנצל את השהות עד לסבב החיכוך הבא עם איראן ושלוחותיה בצפון ולצאת בתכנית מיגון כוללת. לא צריך להמתין עד לועדת החקירה הבאה כדי להבין את עומק המחדל ואני מצפה מהממשלה לאמץ החלטה כזו בישיבתה כבר מחר".

 

עוד נגע שמולי במעבר השגרירות האמריקנית לירושלים ביום שני הקרוב, ואמר כי "אנחנו מודים לנשיא טראמפ על החלטתו האמיצה שמכירה בקשר ההיסטורי בין העם היהודי וירושלים. עם זאת אסור שהסמליות תהווה תחליף למדיניות ובהקשר הזה יש לשכנע את האמריקאים בנחיצות מעורבותם באזור, ובעיקר: הנעה מחדש של הדיאלוג עם הפלסטינים, הותרת הכוח האמריקאי בצפון מזרח סוריה כדי למנוע התבססות איראנית והטלת סנקציות חריפות על משטר האייתולות, כפי שהתחייב הנשיא".

 

ח"כ מירב מיכאלי באירוע שבתרבות בבאר שבע
 

ח"כ מירב מיכאלי באירוע שבתרבות בבאר שבע(חדשות עשר )

 

 

ח"כ מרב מיכאלי (המחנה הציוני) מתחה ביקורת על ראש הממשלה, בנימין נתניהו, באירוע "שבתרבות" בתיאטרון הבימה, ואמרה כי "אין ספק שזכותה וחובתה של ישראל להגן על עצמה ולתקוף את המעוזים האיראניים שמאיימים עלינו. המחדל של נתניהו הוא שהוא לא השתמש בהשפעה האדירה שיש לו על טראמפ כדי לוודא כבר לפני שנה שהמעצמות לא יאפשרו להתקרב לגבול שלנו ולהיתעצם ככה".

 

באשר לביטול הסכם הגרעין האיראני, אמרה ח"כ מיכאלי כי מדובר ב"עובדה נתונה. טראמפ לקח את המושכות לידיים וישראל חייבת לנהוג בזהירות רבה, להמנע מזחיחות והתבטאויות שעלולות להסלים. יש כרגע יותר סימני שאלה מכל דבר אחר וצריך לראות איך הוא מנהל את המשבר הזה, מה יעשו האירופים, איך תנהג איראן".

 

מוקדם יותר היום דווח הארגון הסורי לזכויות אדם כי מתוך 27 הרוגים במתקפה הישראלית באזור אל-כיסווה שבסוריה, מתו 11 איראנים. "מדובר בתומכי משטר אסד - שישה חיילים סוריים ו-21 לוחמים זרים, ביניהם גם איראנים", אמר ראמי עבד אל-רחמן, יו"ר הארגון, והוסיף, "הדיווח החדש מגיע בעקבות מותם של כמה מהפצועים וכן אישור מותם של כמה מהנעדרים".