BETA

10.05.2018

19:46

"אנו נערכים לכל תרחיש, איני יודע מה כוונות כוח קודס"

קצין בכיר הודה לראשונה במתקפת מנע ואמר: "שלשום סיכלנו מתקפה שיצאה לדרך". לדבריו, "יש לאיראנים בסוריה רקטות לטווח רחוק יותר מאלו ששוגרו". שם המבצע: "בית הקלפים"

קצין בכיר בחיל האוויר אמר היום (חמישי) כי המבצע שבו תקפו כוחות צה"ל מטרות איראניות בסוריה הוא הגדול ביותר מאז 1974. במקביל ציין כי צה"ל נערך תקיפת כוח קודס כבר כמה שבועות, ואף הודה לראשונה במתקפת מנע: "שלשום סיכלנו מתקפה שכבר יצאה לדרך - תקפנו שלשום משגר בפרברי דמשק בתקיפה מתוכננת. הלוואי והיינו מצליחים לאתר את המשגר לפני ששיגר אתמול, זה כמו מחט בערימת שחת". 

 

מצה"ל נמסר כי שם המבצע להיערכות מול איראן בצפון -היה ״שחמט״, ואילו פעולת חיל האוויר הלילה כונתה ״בית הקלפים״. "חזרנו לטוס בכל הגזרות כדי להביא מודיעין ואנו ערוכים לכל תרחיש", הדגיש הקצין הבכיר. "אני עוד לא יודע מה הכוונות של כוח קודס להמשך הדרך".

 

עוד אמר הקצין כי מערך ההגנה האווירית הסורי לא נפגע למרות מלחמת האזרחים. "הם עם מחסנית די מלאה. המסר שלנו לסורים הוא פשוט: 'ביכולתנו להגיע לכל מקום'". עוד ציין כי חיל האוויר מעריך שברשות האיראנים רקטות המגיעות לטווח של יותר מ-40 ק"מ - כלומר, לטווחים רחוקים יותר מאלה ששוגרו אתמול.

 

"תוך פחות משעתיים הותקפו עשרות מטרות איראניות, ובהן גם המשגר ששיגר לעבר רמת הגולן, אתרי מודיעין, לוגיסטיקה מחנות, גם באזור דמשק וגם דרומה וצפונה יותר", הבהיר. "תוך כדי התקיפה שוגרו עשרות רבות של טילי נ"מ מכל הסוגים. כל סוללה שיירתה הושמדה - SA-5 לטווח רחוק, SA-2, SA-17 ו-SA-22".

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

בצל העימות עם איראן - המבקר: יש ליקויים במוכנות העורף בצפון

בשעה זו: הקבינט מתכנס לדיון ראשון לאחר התקיפה בסוריה

כובתה שריפת הקוצים ליד אופקים - התושבים חוזרים לבתיהם

 

 

 מפת התקיפות של צה"ל הלילה - אילוסטרציה
 

מפת התקיפות של צה"ל הלילה - אילוסטרציה(דובר צה"ל)

 

 

הקצין אמר כי ביירוט הרקטות ששוגרו לגולן השתתפו אנשי סדיר וגם אנשי מילואים. "הזהרנו את הסורים שלא יאפשרו לאיראנים לפעול משטחם. הניסיון הסורי להיות חוצץ בינינו לבין היעד נגד האיראנים לא יתאפשר". הבכיר הדגיש כי התיאום עם הרוסים עבד וכי צה"ל הודיע להם מראש על התקיפה, אך לא יפרט את המטרות. "הפעלנו סד"כ מטוסים רחב", סיפר. "זה היה בלילה בשמיים עמוסים שדורשים תכנון קפדני והשמיים מלאים בטילים".

 

"במבחן התוצאה של המטרות שהיינו צריכים לתקוף השגנו תוצאה טובה מאד", הדגיש. "חלק מהמטרות היו בתוך ההגנה האווירית הכי צפופה בעולם. היו מטרות ליד נמל התעופה הבין-לאומי של דמשק. בתכנון שלנו אנחנו בודקים איפה יש רוסים, איפה יש אזרחים ואיפה יש אתרי שלטון סורי".


הקצין התייחס לנפילת מטוס ה-F16i במהלך התקיפה הישראלית לפני כמה חודשים. "הנפילה של הסופה מתחברת לתהליך למידה רציף עמוק ונוקב של חיל האוויר. ראינו את הסרטים ולמרות ההצלחה של היום אנחנו מתייחסים במלוא הרצינות לאויבים שלנו".

 

 טילי יירוט סוריים שהופנו נגד מטוסים ישראליים
 

טילי יירוט סוריים שהופנו נגד מטוסים ישראליים (טוויטר)

 

 

המשטר הסורי איים על ישראל ואמר שאם תמשיך לתקוף בסוריה היא תשלם מחר כבד. האיראנים לא מבליטים את המתקפה בתקשורת שלהם, במטרה לא ללכת להסלמה. אך למרות זאת ישנה אווירה של הסלמה, וארגונים אחרים עשויים לשגר רקטות לעבר ישראל.

 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נשא הערב דברים, לראשונה מאז המתקפה הנרחבת של ישראל על בסיסים איראניים בסוריה הלילה, שנערכה בתגובה לירי רקטות משטח סוריה לעבר ישראל. ״איראן חצתה קו אדום", אמר נתניהו, "התגובה שלנו הייתה בהתאם. בזכות היערכות נכונה של כוחותינו גם בהתקפה וגם בהגנה, הפעולה האיראנית נכשלה". הוא המשיך ואמר כי ישראל נמצאת במערכה ממושכת ופועלת מתוך מדיניות ברורה שלא לתת לאיראן להתבסס בסוריה.

 

הוא המשיך וציין כי אם צבא סוריה יפעל נגד ישראל, צה"ל יפעל נגדו. "זה בדיוק מה שקרה אתמול, סוללות של הצבא הסורי ירו טילי קרקע-אויר נגדנו, ולכן פגענו בהן", אמר. נתניהו הצהיר בקהילה הבין-לאומית לפעול נגד התבססות איראן בסוריה. "אנחנו צריכים להתאחד כדי לכרות את זרועות הרשע המתפשטות שלו שם ובכל מקום", אמר.

 

דובר צה"ל הודיע הבוקר כי בעקבות שיגור הרקטות של כוח איראני לעבר הגולן בוצעו למעלה מ-50 תקיפות נגד יעדים של איראן ושל כוח קודס בסוריה – כולל בלב דמשק. עוד נמסר כי מתוך כ-20 רקטות מסוג פג'ר 5 וגראד ששוגרו הלילה על ידי פעילי מיליציות שיעיות ממרחק של 40-30 קילומטרים מפאתי דמשק, אף רקטה לא פגעה בשטח ישראל – ארבע רקטות יורטו והשאר נפלו בשטח סוריה. אין נפגעים ולא נגרם נזק למוצבים. "הצלחנו לצמצם אירוע בעל פוטנציאל חמור מאוד", מסר דובר צה"ל והוסיף כי ישראל עדכנה את רוסיה טרם התקיפה.

 

משרד ההגנה הרוסי מסר כי מערכות ההגנה של סוריה יירטו מעל למחצית מהטילים ששיגרה ישראל הלילה. עוד נמסר כי 28 מטוסי F15 ו-F16 ישראליים השתתפו בתקיפה, במהלכה שוגרו כ-60 טילים מהאוויר, לצד עשרה נוספים מהקרקע. נוסף על כך, מוסקבה מסרה כי ההתקפה הישראלית כוונה נגד ריכוזים של כוחות איראניים ומערכות הגנה אווירית באזור דמשק ודרום סוריה. הארגון הסורי לזכויות אדם דיווח כי 23 בני אדם נהרגו בתקיפה הישראלית, בהם חמישה אנשים מהכוחות הנאמנים למשטר אסד.

 

מצבא סוריה נמסר בהודעה רשמית כי "הטילים הישראלים גרמו לשלושה הרוגים ולפציעתם של שניים, בנוסף להשמדתה של תחנת רדאר ומחסן תחמושת, ונזק לכמה מגדודי ההגנה האווירית". עוד נטען,בדומה להצהרה הרוסית, כי הצבא הסורי הצליח להשמיד את "רוב גל השיגורים" הישראלי.