09.05.2018

21:50

אבו מאזן שוב התנצל - ורמז לדמיון בין הסבל הפלסטיני לשואה

יו"ר הרש"פ נפגש עם נשיא צ'ילה, וקבע שהשואה היא הפשע הנתעב בהיסטוריה. אז הוסיף: "מעוניין להביע תקווה שסבלם של 6 מיליון פלסטינים שחיים בגלות כבר 70 שנה יסתיים"

יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, הזדהה אמש (רביעי) עם סבלם של היהודים בשואה. במסיבת עיתונאים לאחר שנפגש עם נשיא צ'ילה, סבסטיאן פיניירה, על רקע הנאום שבו השמיע אמירות אנטישמיות. עם זאת, בהמשך דבריו הוא רמז לדמיון בין הסבל הפלסטיני לשואה.

 

"אני מעוניין להדגיש שוב את הכבוד שאני רוחש לבני הדת היהודית, ואת הכבוד שאני רוחש לקורבנות השואה ובני משפחותיהם", אמר אבו מאזן, "אנו סבורים כי השואה היא הפשע הנתעב בהיסטוריה ונגד האנושות". אז הוא המשיך: "אני גם מעוניין להביע תקווה שסבלם של 6 מיליון פלסטינים שחיים בגלות במדינות בעולם כבר 70 שנה יסתיים".

 

ביום שבת דחתה מועצת הביטחון של האו"ם דחתה בקשה חריגה שהעלתה שגרירת ארה"ב לארגון, ניקי היילי, לגנות את נאומו של אבו מאזן. על פי דיפלומטים, הסיבה לנפילת ההצעה היא כווית, שהתנגדה לטיוטה האמריקנית, וטענה כי אבו מאזן כבר התנצל על דבריו וכי היא חד צדדית.

 

 אבו מאזן
 

אבו מאזן (רויטרס)

 

 

היילי ביקשה מהחברות במועצה לגבות הצהרה המבקרת בחריפות את הנאום, שמכונה בהצהרה האמריקנית "השמצות אנטישמיות מרושעות ותיאוריות קונספירציה חסרות בסיס", כך לפי סוכנות הידיעות AP שהשיגה עותק מההצהרה. האמריקנים קוראים לאבו מאזן "להימנע מהערות אנטישמיות".

 

ביום שלפני כן התנצל אבו מאזן לראשונה, בשפה האנגלית, על הנאום שנשא באותו שבוע בכינוס המועצה הלאומית הפלסטינית, שעורר סערה ברחבי העולם. "אם אנשים נפגעו מהצהרתי, במיוחד יהודים, אני מתנצל. אני רוצה להבהיר לכולם שלא התכוונתי לפגוע ולהדגיש כמה אני מכבד את האמונה היהודית, כמו דתות מונותאיסטיות אחרות", כתב אבו מאזן.

 

בנאום שנשא אבו מאזן הוא אמר כי מעשיהם של היהודים הביאו לכך שנרדפו באירופה. יו"ר הרש"פ אמר בנאומו כי באירופה פנו נגד היהודים "לא בשל דתם, כי אם בשל פעילותם החברתית הקשורה להלוואות בריבית, בבנקים וכו'". הוא טען כי מטרתו של אדולף היטלר הייתה שהמדינה היהודית שתהיה כפופה לו, וכי הצורר הנאצי הציע ליהודים להגר לפלסטין בתמורה לכסף ולשמירה על כל רכושם.