BETA

08.05.2018

15:00

פליטת הכדור בדובדבן - קידום המפקד בוטל; "נורמה של משחק בנשק"

מחקירת אירוע המשחק בנשק שבו נהרג הלוחם שחר סטרוג, עלה כי המפקדים ביחידת המסתערבים לא אוכפים כללי הבטיחות. קידומו של מפקד היחידה ייעצר. החייל היורה הואשם בהריגה

דוח חמור שהגישה היום (שלישי) ועדת החקירה שחקרה את אירוע המשחק בנשק ביחידת דובדבן, בו נהרג הלוחם שחר סטרוג, קובע בין היתר שביחידה התקבעה נורמה של משחק באקדחים ומשחקי שליפות אקדחים בין הלוחמים, וכן כי המפקדים לא אוכפים את כללי הבטיחות בנשק.

 

הרמטכ"ל, רא"ל גדי איזנקוט, החליט לקבל במלואן את מסקנות והמלצות הוועדה, והורה על ביטול קידומו של מפקד היחידה, סא"ל ע', לפקד על חטיבה בעוצבה המובחרת של צה"ל, אוגדה 98. סא"ל ע' יסיים את תפקידו בדובדבן כמתוכנן בשבועות הקרובים אך לא יועלה לדרגת אלוף משנה, ולא יקודם במשך השנתיים האחרונות. זאת בעקבות ממצאי ועדת החקירה, שחשפו תרבות לקויה של שימוש בלתי חוקי בנשק ביחידה המובחרת, לרבות שליפות אסורות של אקדחים ע"י הלוחמים זה על זה, במסגרת לא פורמלית.

 

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

הג'ירו ד'איטליה: מפגינים נגד הקבוצה הישראלית שיבשו את הזינוק

סמים ואלימות: עלייה במס' הישראלים מסורבי הכניסה לקולומביה

בעקבות תלונות על תקיפת נשים: התובע הכללי בניו יורק התפטר

 

 הלוויתו של לוחם דובדבן, סמ"ר שחר סטרוג
 

הלוויתו של לוחם דובדבן, סמ"ר שחר סטרוג(חדשות עשר)

 

 

עוד הוחלט כי הסמל שירה למוות בחברו הטוב שחר סטרוג הודח מהיחידה. היום הוגש לבית הדין הצבאית של פיקוד מרכז ביפו כתב אישום חמור נגד החייל היורה, בסעיף אישום של הריגה. במקביל להגשת כתב האישום מצ"ח ממשיכה לחקור את החשדות החדשים למשחקים בנשק בדובדבן. מכתב האישום עולה כי החייל "התנהג באופן שאינו הולם את דרגתו ועמדתו בצבא".

 

רס"ן עו"ד מירב הרשקוביץ יצחקי, סרן (מיל') עו"ד אבי חימי וסרן עו"ד אליסף מלמד, המייצגים את הלוחם מטעם הסנגוריה הצבאית, מסרו: "קיבלנו באכזבה רבה את החלטת הפרקליטות הצבאית על בחירת סעיף האישום של הריגה. צוות ההגנה סבור כי חומר החקירה, כמו גם דבריו העקביים של הלוחם, מלמדים בבירור שסעיף האישום הראוי בנסיבות המקרה הטראגי הוא גרימת מוות ברשלנות. בנסיבות אלה לא יהיה מנוס מהבאת התיק להכרעת בית הדין הצבאי ולפריסת התמונה המלאה וכל טענות ההגנה בפני השופטים. אנו משוכנעים כי לאחר שבית הדין יבחן את חומר הראיות וישמע את עדותו של הלוחם, הוא ימצא לאמץ את עמדת ההגנה".

 

רק בשנה האחרונה, הסתבר, אירעו שלוש תקריות דומות בדובדבן שהסתיימו בפליטות כדור אך ללא נפגעים שתוחקרו, אך לקחיהם לא הושמו והתופעה המשיכה לרווח ביחידה. עוד הוחלט לנזוף באופן חמור במפקד הפלגה שבה אירעה התקרית, קצין בדרגת רב סרן, ולמנוע את קידומו בשנתיים הקרובות, וכן להדיח מתפקידו את מפקד הצוות, קצין בדרגת סגן, תחתיו שירתו שני הלוחמים המעורבים. בנוסף החליט מפקד חטיבת הקומנדו אלוף משנה אבי בלוט להדיח מתפקידו את סמל הצוות.

 

 החייל מדובדבן
 

החייל מדובדבן(חדשותעשר)

 

 

"שדרת הפיקוד ביחידה לא פעלה מספיק טוב לשינוי התרבות ביחידה", אמר בצהריים דובר צה"ל, תת אלוף רונן מנליס, "המפקדים לא ביקרו את הנעשה בנושא ולא אכפו את ההוראות הרלבנטיות ברמה היחידתית, הצוותית והפלוגתית. נמצא כי ביחידה הייתה נורמה לקויה של משחק בנשק".

 

בין השאר המליצה הוועדה על שורת נהלים חדשים, שיוכנסו בקרוב ליחידות המובחרות בצבא שלוחמיהן משתמשים באקדחים, ומגדירים מחדש כיצד לשאת ולהתאמן עם אקדח. עוד הוחלט, כי אחת לשנה יגדיר אגף המבצעים במטכ"ל מחדש את היחידות שרשאיות להשתמש באקדחים. דובר צה"ל התייחס לטענה כי הצעד שהוטל על סא"ל ע' הוא פחות יחסית, לאור המקרים הנוספים בשנה האחרונה שלא נלמדו, ואמר כי "הצעדים נגדו מאוד משמעותיים. אף אחד לא חס עליו. מדובר בקצין מצטיין שנפצע כשהיה מפקד פלגה. דובדבן היא יחידת עילית וקיבלה בשנה האחרונה צל"ש על פעילותה ואת אות מצטיין הרמטכ"ל. בשנה האחרונה היחידה ביצעה כ-350 מעצרי מבוקשים, בהם נועזים במיוחד, כולל בלילה האחרון".

 

בנוגע לאירוע עצמו, קבעה הוועדה, כי הגורם הישיר למותו של סמ"ר סטרוג הוא כדור בודד שירה לעברו סמל נ' מאקדחו שהיה ללא תותב הבטיחות. השניים ישבו בחדרם בבסיס היחידה לפני אימון שהתעכב, והעבירו את הזמן באימון שליפות הדדי, כאשר רק באקדחו של סמ"ר סטרוג היה את תותב הבטיחות. הוועדה הגדירה את ההתנהגות באירוע כמשחק בנשק.