BETA

26.04.2018

18:32

עודכן:

הנער שנסחף סיפר: "נתליתי על ענף במשך חצי שעה - וניצלתי"

גורמי חילוץ העידו על הטיפול שהוענק לקבוצת הצעירים שנקלעה לאירוע הקשה בנחל צפית. "השטח הוא עצום. חלק חולצו במצב לא פשוט וגם החילוץ מורכב"

אסון השיטפון בערבה: העדויות מהאירוע הקשה בנחל צפית שבו היו מעורבים היום (חמישי) 25 נערים, חניכי מכינה קדם-צבאית בתל אביב ותלמידי כיתה י"ב שיצטרפו בשנה הבאה למוסד, מתארות מצב לא פשוט ובעייתי. עשרה בני נוער נהרגו ועוד שניים במצב בינוני - נער ונערה בני 18 שנפגעו מהיפותרמיה וחבלות קלות. 13 נערים חולצו ללא פגע.

 

אחד הנערים שנפצעו קל, נתלה על ענף במשך חצי שעה, כך לפי עדותו, והצליח להינצל. פרופסור יוחנן פייזר, סגן מנהל בית החולים סורוקה, התייחס לפצועים בשיחה עם חדשות עשר: "הפצועים הגיעו קל-בינוני, נבדקו ונמצא שמצבם קל, עם כמה גופים זרים בכל מיני מקומות. אחד הפצועים נתלה על ענף וחי בזכות זה. שניהם יאושפזו במהלך הלילה וישוחררו מחר". פרופ' פייזר התייחס גם לעובדה שניצולי האסון ייאלצו להתמודד עם הידיעה כי חבריהם איבדו את חייהם באירוע. "הצד הנפשי הוא משמעותי, יש לנו צוות של עובדים סוציאליים ופסיכולוגים, הם ממשיכים ללוות את הנפגעים", אמר.

 

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

החיסול במלזיה: גופת המהנדס הגיעה לעזה, ההלווייה תיערך הלילהפיצוץ במעבדה לכימיה באוניברסיטת תל אביב: בן 28 נפצע בינוניתינוק בן 10 חודשים בלע קנאביס - ופונה לבית החולים בסכנת חיים

 

 חילוץ הנערים בנחל צפית
 

חילוץ הנערים בנחל צפית (חדשות עשר )

 

 

חובש רפואת חירום במגן דוד אדום איתן שלמה שפינה את 2 הפצועים לבי"ח סורוקה סיפר: "עוד כשהיינו בדרך למקום חלפנו על פני שלוליות גדולות וסחף על הכביש שבסיוע טרקטורים פינו לנו את הדרך. סמוך לכניסה לנחל חברנו עם כוחות מד"א שכבר היו במקום והעבירו אלינו נער ונערה כבני 17, הם היו בהכרה מלאה וסבלו מחבלות בגפיים, בפנים ובראש. הם סיפרו שלא הצליחו להימלט מהשיטפון ונסחפו בזרם הגדול וכשהגיעו מסוקי חיל האוויר הם חילצו אותם לכניסה לנחל הסמוך לכביש הערבה תוך שהם נותנים להם טיפול רפואי. הם היו רטובים, הענקנו להם טיפול רפואי למניעת היפותרמיה וטיפלנו בפציעות ופינינו אותם תוך המשך טיפול רפואי לבי"ח סורוקה כשמצבם מוגדר קל עד בינוני".

 

 נחל צפית
 

נחל צפית(דוברות כבאות והצלה)

 

 

נדב אילון, קב"ט המועצה האזורית ערבה תיכונה ומתנדב ביחידת החילוץ, סיפר גם כן על האירוע: "זה אירוע מורכב וקשה מאוד, גם פיזית וגם מבחינה אישית. בסביבות השעה 13:30 קיבלנו את הדיווח על קבוצה שנתקעה בנחל צפית בשיטפון. מדובר על כמות עצומה של מים בעוצמה מטורפת, שיכולה לקחת מכוניות ואוטובוסים. כל המתנדבים עזבו הכול וטסו למקום. כמה מתנדבים נכנסו למים, שלא היו עמוקים מאוד אבל הזרימה הייתה מפחידה בעוצמתה.

 

"יותר מאוחר גילינו שמדובר בנערים שהיו בנחל כשהגיע הגל הראשון. כנראה עמדו על אחת המדרגות בנחל כשהגיעו המים. עדיין מחפשים אחרי נעדר. מפלס המים ירד אז אנחנו סורקים את הנחל גם רגלית, לאחר שסרקנו מחוץ לנחל. השטח של האירוע הוא עצום, עשרות ק"מ של נחל שמסתיים באזור ים המלח. עכשיו יש שתי בעיות, השמש שוקעת ואנחנו מדווחים על עוד גשם בדימונה ואנחנו מצפים להתחדשות הזרימה בנחל. חלק חולצו במצב לא פשוט. גם החילוץ הוא מורכב, חיל האוויר עזר לנו. המצב לא קל, אחד החילוצים המורכבים והמסובכים שעברנו. לכל משפחה שאפילו שערה משערות בנה נפגעה זה אסון. הטבע פה הוא מדהים ומרשים, כולם התריעו על הסכנה, אפשר ליהנות מפיסת הנוף הבתולית הזו, רק בבקשה לשמור על כללי הבטיחות והזהירות, הטבע לא סולח".

 

הזירה בנחל צפית
 

הזירה בנחל צפית (כבאות והצלה נגב)

 

 

כאמור, קבוצת צעירים נקלעה מוקדם יותר היום לשיטפון בנחל צפית. צוללנים וסירות הצלה של יחידות החילוץ של המשטרה, שירותי הכבאות, זק"א ויחידות מתנדבים הכבאות הגיעו למקום והחלו לסרוק את הנחל. בבית החולים סורוקה שבבאר שבע הכריזו על אירוע רב נפגעים לזמן מה, ופתחו קו חירום: 1255177. המשטרה פתחה מוקד טלפוני מיוחד עבור הורי תלמידי המכינה: פקד חיים דמרי 050-5073789. חוקרי המשטרה הגיעו למכינה והחלו בגביית עדויות.

 

ממשרד החינוך נמסר כי מדובר במכינה קדם-צבאית שאינה באחריות המשרד, ולכן אין לו כל סמכות לאשר או לשלול טיולים שמארגנת המכינה. כמו כן, חדר מצב במשרד החינוך הנחה הבוקר את כל בתי הספר שלא להגיע למסלול המדובר או למסלולים באזור ואכן לא יצאו טיולי בתי ספר לאזורים אלו.

 

חבר הכנסת יהודה גליק (הליכוד) הגיע למכינה על מנת לתמוך בהורים ובצוות. "יש פה חבר'ה ויש להם הרבה סימני שאלה על חברים שלהם. הם מפורקים. הם מבינים שהחיים מתחלקים למעכשיו ועד עכשיו. עושה רושם שכל הבנים והבנות בוכים ומחבקים אחד את השני וכמובן שאני איתם. הלב יוצא, הם מלח הארץ, סוכר הארץ".