BETA

26.04.2018

17:43

הנערים שנסחפו - בני מכינה ותלמידי כיתה י"ב; "הבכי פשוט יוצא"

25 הנערים, ש-9 מהם נהרגו, יצאו לטיול משותף של תלמידי מכינה במרכז ותלמידי כיתה י"ב שצפויים להגיע למוסד בשנה הבאה. ח"כ גליק ביקר במקום: "הם אוספים את השברים"

אסון השיטפון בערבה. 25 הנערים יצאו היום (חמישי) לטיול משותף בנחל צפית של חניכי מכינה קדם-צבאית במרכז הארץ ותלמידי כיתה י"ב שיצטרפו בשנה הבאה למוסד. לפחות אחד מהנערים מוגדר נעדר. מרבית הקבוצה חולצה כאשר תשעה מהם נהרגו ושניים במצב בינוני. 13 נערים חולצו ללא פגע.

 

חבר הכנסת יהודה גליק (הליכוד) היה במכינה המדוברת זמן קצר לאחר האירוע. "הייתי בפגישה בקרבת מקום וכשגיליתי באיזה מוסד מדובר, החלטתי שאני חייב להיות איתם", אמר גליק ב"חמש עם רפי רשף", מדובר באנשים הערכיים ביותר שיש לנו והמכינה המדוברת מעורבת מבחינה חברתית".

 

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר

החיסול במלזיה: גופת המהנדס הגיעה לעזה, הלוויה תיערך הלילה

 

פיצוץ במעבדה לכימיה באוניברסיטת תל אביב: בן 28 נפצע בינוני

אסון השיטפון בערבה: מדוע אושר הטיול למרות מזג האוויר הסוער?

 

לאחר מכן התייחס למצב של אנשי המכינה. "הם נמצאים במצב שבו הם אוספים שברים של מידע שהם מקבלים מהשטח וגם את השברים של עצמם", אמר גליק, "מדובר באנשים שהם בילו אותם כל יום, 24 שעות ביממה, במהלך שמונת החודשים האחרונים והם לא יודעים מה עלה בגורלם. מנסים להתאפק, אבל הבכי פשוט יוצא".

 

 הזירה בנחל צפית
 

הזירה בנחל צפית( כבאות והצלה נגב)

 

בהמשך קרא חבר הכנסת למטיילים לנקוט במשנה זהירות. "החזאים דייקו כמעט בכל מה שאמרו, עד רמת השניה", אמר, "כולנו מחוייבים לנהוג באחריות ולא להגיע למקומות שבהן ישנו חשש, אפילו קטן, שמזג האוויר יהיה בעייתי. כולנו ביחד כרגע עם המשפחות ואני מאחל בהצלחה ליחידות החילוץ שפועלות בשטח. אני מקווה שנשמע בשורות טובות".

 

נדב אילון, קב"ט המועצה האזורית ערבה תיכונה ומתנדב ביחידת החילוץ, התייחס לאירוע ואמר כי "מדובר באירוע מורכב וקשה מאוד, גם פיזית וגם מבחינה אישית. בסביבות השעה 13:30 קיבלנו את הדיווח על קבוצה שנתקעה בנחל צפית בשיטפון. מדובר על כמות עצומה של מים בעוצמה מטורפת, שיכולה לקחת מכוניות ואוטובוסים. כל המתנדבים עזבו הכל וטסו למקום. כמה מתנדבים נכנסו למים, שלא היו עמוקים מאוד אבל הזרימה הייתה מפחידה בעוצמתה. יותר מאוחר גילינו שמדובר בנערים שהיו בנחל כשהגיע הגל הראשון. כנראה עמדו על אחת המדרגות בנחל כשהגיעו המים. עדיין מחפשים אחרי נעדר".

 

אילון התייחס גם לקושי בחילוץ "מפלס המים ירד אז אנחנו סורקים את הנחל גם רגלית, לאחר שסרקנו מחוץ לנחל", אמר, "השטח של האירוע הוא עצום, עשרות ק"מ של נחל שמסתיים באזור ים המלח. עכשיו יש שתי בעיות, השמש שוקעת ואנחנו מדווחים על עוד גשם בדימונה ואנחנו מצפים להתחדשות הזרימה בנחל. חלק חולצו במצב לא פשוט. גם החילוץ הוא מורכב, חיל האוויר עזר לנו. המצב לא קל, אחד החילוצים המורכבים והמסובכים שעברנו. לכל משפחה שאפילו שערה משערות בנה נפגעה זה אסון. הטבע פה הוא מדהים ומרשים, כולם התריעו על הסכנה, אפשר להנות מפיסת הנוף הבתולית הזו, רק בבקשה לשמור על כללי הבטיחות והזהירות, הטבע לא סולח".

 

 הזירה בנחל צפית
 

הזירה בנחל צפית( כבאות והצלה נגב)

 

 

בתוך כך, פרמדיקים של מגן דוד אדום מטפלים בנערים שחולצו וכוחות ההצלה נערכים לפנות אותם לבית החולים באמצעות מסוק. הנערים אותרו וחולצו על ידי יחידת חילוץ ערבה של המשטרה, בסיוע מסוקים צבאיים ויחידת 669. כוחות מד"א נערכים לקלוט נפגעים נוספים מהאוטובוס שנסחף וכוחות החילוץ מתכוננים לאירוע ארוך שיימשך אפילו אל תוך הלילה.

 

צוללנים וסירות הצלה של יחידות החילוץ של המשטרה, שירותי הכבאות, זק"א ויחידות מתנדבים הכבאות הגיעו למקום והחלו לסרוק את הנחל. בבית החולים סורוקה שבבאר שבע נערכים לאירוע רב נפגעים ולטיפול בנפגעי היפותרמיה, עם שמיכות וציוד חימום, ופתחו קו חירום: 1255177. המשטרה פתחה מוקד טלפוני מיוחד עבור הורי תלמידי המכינה: פקד חיים דמרי 050-5073789. חוקרי המשטרה הגיעו למכינה והחלו בגביית עדויות.