BETA

26.04.2018

13:46

עודכן:

אסון השיטפון בדרום: עשרה נערים נהרגו לאחר שנסחפו בנחל בערבה

25 תלמידים ובני מכינה בת"א נקלעו לשיטפון בנחל צפית. תשעה חולצו בשעות אחר הצהריים, גופת הנערה העשירית אותרה בלילה. 2 מהנערים חולצו במצב קל-בינוני

אסון השיטפון בערבה: תשע נערות ונער אחד, חניכי המכינה הקדם-צבאית "בני ציון" שבתל אביב ותלמידי כיתה י"ב שיצטרפו בשנה הבאה למוסד, נהרגו אתמול (חמישי) לאחר שנקלעו לשיטפון בנחל צפית שבערבה, מדרום לים המלח.

 

בקבוצה היו כ-25 נערים ונערות, ששהו על אחת ממדרגות הנחל כשהמים הגיעו וסחפו אותם. שניים מהנערים חולצו במצב קל-בינוני, נער ונערה בני 18 שנפגעו מהיפותרמיה וחבלות קלות, לאחר שנסחפו מאות מטרים וחולצו ע"י לוחמי יחידת 669 של חיל האוויר, שהספיקו להגיע אליהם בתוך דקות מתחילת האירוע. 13 נערים, שעמדו במקום יחסית גבוה, הצליחו לטפס החוצה מהנחל וחולצו במצב קל. ראש המכינה נחקר במשטרה.

 

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר:

אסון השיטפון בערבה: מדוע אושר הטיול למרות מזג האוויר הסוער?

הסופה עדיין כאן | תיעוד מאילת: גג קורס, המצפה הוצף

פיצוץ במעבדה לכימיה באוניברסיטת תל אביב: בן 28 נפצע בינוני

 

פרמדיקים של מגן דוד אדום טיפלו בנערים שחולצו והם פונו לבית החולים סורוקה במסוק צה"ל. הנערים אותרו וחולצו על ידי יחידת חילוץ ערבה של המשטרה, בסיוע כוחות צה"ל ומתנדבים. כוחות החילוץ נערכו לסריקות במהלך הלילה לאיתור הנער הנעדר, אך אלו הוקפאו בשל החמרה בתנאי מזג האוויר. בהערכת מצב שנערכה הבינו כוחות החילוץ כי הסיכוי למצוא את הנער בחיים קלושים, וכי הסיכויים לאתרו בחושך נמוכים מאוד, לכן החליטו על הפסקה בחיפושים בשל חשש לביטחון הצוותים. 

 

מסוק צה"ל (ארכיון)
 

חילוץ הנערים בנחל צפית (חדשות עשר )

 

 

צוללנים וסירות הצלה של יחידות החילוץ של המשטרה, שירותי הכבאות, זק"א ויחידות מתנדבים משתתפים בסריקת הנחל. לאחר הערכת מצב, שבה הובהר כי בשעות הקרובות צפויה החמרה במזג האוויר והכוחות בשטח עלולים להימצא גם הם בסכנה, הוחלט להעביר חלק מהם לאזורים גבוהים יותר. בבית החולים סורוקה שבבאר שבע הכריזו על אירוע רב נפגעים לזמן מה, ופתחו קו חירום: 1255177. 


המשטרה פתחה מוקד טלפוני מיוחד עבור הורי תלמידי המכינה: פקד חיים דמרי 050-5073789. חוקרי המשטרה הגיעו למכינה והחלו בגביית עדויות, כאשר ניצב משנה יוסי תורג'מן, רצין אח"מ דרום, מונה לראש צוות החקירה. כוחות ההצלה והמשטרה מנהלים תחקיר כדי להבין כיצד אירע אסון כבד כזה, ובמקביל נערך תחקיר "חינוכי" על מנת לברר מדוע יצאה הקבוצה לטיול באזור למרות שהייתה התרעה על חשש חמור לשיטפונות.

 

בווידאו: תיעוד מחילוץ הנערים

 

 

 

אלי בין, מנכ"ל מד"א, הסביר כי אמבולנסים לא יכולים להגיע לאזור בגלל השיטפונות, וכי החילוץ נעשה רק על ידי חיל האוויר. מוטי בוקצ'ין, דובר זק"א, אמר כי 30 מתנדבים וצוללנים של הארגון נמצאים בדרכם למקום. 

 

ממשרד החינוך נמסר כי מדובר במכינה קדם-צבאית שאינה באחריות המשרד, ולכן אין לו כל סמכות לאשר או לשלול טיולים שמארגנת המכינה. כמו כן, חדר מצב במשרד החינוך הנחה הבוקר את כל בתי הספר שלא להגיע למסלול המדובר או למסלולים באזור ואכן לא יצאו טיולי בתי ספר לאזורים אלו.

 

נדב אילון, קב"ט המועצה האזורית ערבה תיכונה ומתנדב ביחידת החילוץ, סיפר לחדשות עשר פעולותיו. "אירוע מורכב וקשה מאוד, גם פיזית וגם מבחינה אישית. מדובר על כמות עצומה של מים בעוצמה מטורפת, שיכולה לקחת מכוניות ואוטובוסים. כנראה שהנערים עמדו על אחת המדרגות בנחל כשהגיעו המים. מפלס המים ירד אז אנחנו סורקים את הנחל גם רגלית. עכשיו יש שתי בעיות, השמש שוקעת ואנחנו מדווחים על עוד גשם בדימונה ואנחנו מצפים להתחדשות הזרימה בנחל".

 

"השטח של האירוע הוא עצום, עשרות ק"מ של נחל שמסתיים באזור ים המלח. חלק חולצו במצב לא פשוט. גם החילוץ הוא מורכב, חיל האוויר עזר לנו. המצב לא קל, אחד החילוצים המורכבים והמסובכים שעברנו. לכל משפחה שאפילו שערה משערות בנה נפגעה זה אסון. הטבע פה הוא מדהים ומרשים, כולם התריעו על הסכנה, אפשר להנות מפיסת הנוף הבתולית הזו, רק בבקשה לשמור על כללי הבטיחות והזהירות, הטבע לא סולח".

 

בווידאו: תיעוד מזירת האירוע

 

 

 

דוברת המשטרה, מירב לפידות, הבהירה כי פורסמו אזהרות לגבי האזורים המסוכנים בעקבות מזג האוויר. "חבל שהגענו לסיטואציה הזו. כל יחידות החילוץ של המחוז הדרומי של המשטרה נמצאות בדרך לשם. חלק מהנערים אותרו וחלקם לא. נקווה שיהיו בשורות בהקשר הזה. מצפות לנו עוד שעות ארוכות".

 

ניצב מוטי כהן, מפקד מחוז הדרום, הוסיף: "אירוע מצער מאוד. מדובר בקבוצת נערים שנכנסה לנחל צופית. במהלך הטיול הגיע זרם מים חזק מאוד. כוחות גדולים של צבא ומשטרה הגיעו למקום. מספר נערים חולצו, אנחנו עדיין בהמשך הפעילות. אנחנו במאמץ מרכזי לסיים את החיפושים".

 

חבר הכנסת יהודה גליק (הליכוד) הגיע למכינה על מנת לתמוך בהורים ובצוות. "יש פה חבר'ה ויש להם הרבה סימני שאלה על חברים שלהם. הם מפורקים. הם מבינים שהחיים מתחלקים למעכשיו ועד עכשיו. עושה רושם שכל הבנים והבנות בוכים ומחבקים אחד את השני וכמובן שאני איתם. הלב יוצא, הם מלח הארץ, סוכר הארץ".

 

הזירה בנחל צפית
הזירה בנחל צפית( כבאות והצלה נגב)1/8 תמונות
 הזירה בנחל צפית
הזירה בנחל צפית( כבאות והצלה נגב)2/8 תמונות
 הזירה בנחל צפית
הזירה בנחל צפית( כבאות והצלה נגב)3/8 תמונות
מסוק צה"ל (ארכיון)
מבצע החילוץ בנחל צפית(חדשות עשר )4/8 תמונות
הזירה נחל צפית
הזירה נחל צפית(מד"א)5/8 תמונות
בית החולים סורוקה. ארכיון
אירוע רב נפגעים הוכרז בביה"ח סורוקה(panet)6/8 תמונות
צומת הערבה בו נסחף האוטובוס
צומת הערבה בו נסחף האוטובוס( דשות בחזית)7/8 תמונות
זירת האירוע בנחל צפית
זירת האירוע בנחל צפית( מד"א)8/8 תמונות

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו קיבל עדכון על הפעולות בשטח. "מדינת ישראל אבלה על החיים הצעירים והמבטיחים שנגדעו באסון הכבד בערבה. אנחנו מחבקים בכאב את המשפחות המתייסרות ביגונן ומתפללים להחלמתם המהירה של הפצועים".

 

נשיא המדינה, ראובן ריבלין, כתב בחשבון הטוויטר שלו טרם היוודע על מות הנערים: "‏תפילותינו ומחשבותינו נתונות אל אחינו, ילדינו, יקירינו, הנתונים בצרה. אנו עוקבים בדריכות אחר העדכונים מן הדרום ושולחים אל המשפחות הדואגות חיבוק חם של שותפות. נחזק את ידי כוחות הביטחון וההצלה כולם, העושים במלאכת החילוץ, האיתור והטיפול הרפואי". לאחר מכן הוסיף: "אני מבקש מכם כולכם, אנא פעלו על פי הנחיות המשטרה וכוחות החילוץ והיו קשובים להם".

 

יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי, מסר: "אני עוקב בדריכות אחר הדיווחים וניסיונות החילוץ המגיעים מהערבה, ונושא תפילה לשלומם של הנערים והנערות ולאיתורם של אלו שעדיין נעדרים. אני בטוח שכוחות ההצלה המצוינים שיש לנו יעשו את המיטב כדי שזה יקרה. זו שעת אחדות בעם. שעה שבה אנחנו מחבקים את המשפחות ומאחלים החלמה לפצועים. לאור האירועים הוריתי להפסיק לאלתר את כל פעולות ההכנה ולבטל את הפגנת המחנה הציוני שתוכננה למוצאי שבת הקרובה בתל אביב".

 

ראש עיריית תל אביב-יפו, רון חולדאי, מסר לאחר היוודע על מותם של הנערים: "הלב נשבר נוכח מותם של תשעת הנערים תלמידי המכינה. אני שולח חיבוק חם למשפחות הנספים ולחבריהם מהמכינה, שלא תדעו עוד צער".

 

אתמול גבה מזג האוויר שני קורבנות ונגרמו נזקים רבים. נער בן 17, תושב ישוב בדואי בנגב, נסחף בשיטפון בנחל ממשית, ושוטרים ומתנדבים איתרו אותו ללא רוח חיים. במקביל, קבוצה של כ-60 תלמידים כבני 16 נקלעה לשיטפון במהלך טיול בסמוך לכפר נוקדים. הם חולצו, וכ-40 פונו לתחנת מד"א בערד עם היפותרמיה קלה, שם טופלו ופונו לבית החולים סורוקה שבבאר שבע. 

 

נוסף על כך, אותרה גופתה של נערה פלסטינית בת 17 שנסחפה בגשמים באזור רשאדיה, ממזרח לבית לחם. כוחות משטרה בסיוע מתנדבי יחידת החילוץ האיזורית, וכוחות צה"ל ערכו סריקות לאיתורה באיזור, ונאלצו לקבוע את מותה לאחר שנמצאה ללא רוח חיים.

 

חפ"ק האירוע בנחל צפית
 

חפ"ק האירוע בנחל צפית (חדשות עשר)

 

 

גשם כבד ירד היום בדרום הארץ וגרם לשיטפונות ונזקים. מבחינת משקעים, היום המצב נמשך בדומה לאתמול, עם ירידה קלה בטמפרטורות. גשם וסופות רעמים הגיעו בהפתעה ובעוצמה גבוהה, בעיקר באזורים הפנימיים. הסיבה לכך היא שהמערכת נוצרת ממש מעלינו, ולא מגיעה מהים כמו בדרך כלל. כך שגשם פתאומי יכול להפתיע בכל רגע נתון, כשבאזור החוף צפוי להיות יחסית יבש.

 

מחר המשקעים צפויים להתחדש לקראת שעות הבוקר המאוחרות, ואתם הסכנה לשיטפונות. ביום שבת מזג האוויר צפוי להתייצב עם התחממות, אך עדיין קיימת סכנה להתחדשות הגשם והשיטפונות. במהלך השבוע הבא, כבר תחילת חודש מאי, קיים סיכוי לגשם נוסף.