24.04.2018

08:58

ניצב בדימוס ניסו שחם הורשע במעשה מגונה; זוכה מיתר האישומים

ביהמ"ש קבע כי מפקד מחוז י-ם לשעבר ביצע את המעשה בשוטרת שהייתה כפופה לו אך זיכה אותו מכלל האישומים האחרים, כולל עבירות הפרת האמונים. שחם: "ההר הוליד עכבר"

בית המשפט המחוזי בתל אביב הרשיע היום (שלישי) את ניצב (בדימוס) ניסו שחם בעבירה אחת של מעשה מגונה בשוטרת שהייתה כפופה לו. לצד זאת, הוא זוכה משתי עבירות נוספות באותו סעיף אישום ובאופן כללי מיתר האישומים שהוגשו נגדו, כולל עבירות הפרת האמונים. השופט בדיון, בני שגיא, קבע כי "החלטותיו של ניסו שחם היו מוצדקות וענייניות".

 

עוד קודם לכן, עם הגעתו של שחם לבית המשפט, בטרם הקראת פסק הדין, אמר מפקד מחוז ירושלים במשטרה לשעבר כי הוא יסתפק "רק בזיכוי מלא". המעשה המגונה בגינו שחם הורשע הוא נשיקה, במהלך שהות ברכב עם שוטרת אחרת. לצד ההרשעה, השופט ביקר בחריפות את ההתנהלות של המחלקה לחקירות שוטרים בתיק. 

 

עו״ד רונן יצחק, מהמחלקה לחקירות שוטרים בפרקליטות המדינה, הגיב אף הוא להכרעת הדין. "בית המשפט הרשיע היום את שחם במעשה מגונה בשוטרת זוטרה תוך שהדגיש את פער התפקידים והדרגות ואת חומרת מעשיו", אמר יצחק. הפרקליט התייחס לזיכוי בשאר הסעיפים וטען: "מח"ש סברה כי התנהגותו של שחם מגלה עבירות של מרמה הפרת אמונים מעשים מגונים והטרדה מינית, בפרשה בה מעורבות שמונה שוטרות. ביהמ"ש הרשיע את ניצב בדימוס שחם בעבירת המין, יחד עם זאת החליט כי מעשה הפרת האמונים אינו חוצה את הרף הפלילי. הפרקליטות תלמד את הכרעת הדין ותשקול צעדיה בהתאם".

 

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

הבית היהודי: על פסקת ההתגברות לעלות להצבעה תוך 10 ימים

מחקר: שימוש במשככי כאבים בזמן ההיריון קשור לסיכון לאוטיזם

בעקבות תחקיר חדשות עשר: סגן ראש עיריית י-ם נחקר באזהרה

 

הקצין הבכיר לשעבר התייחס לפסק הדין של השופט רגעים אחרי הדיון. "זה לא סוף פסוק, אנחנו נמשיך להילחם", אמר. "שש שנים חברים. שש שנים של אישומים הזויים - ההר הוליד עכבר". פרקליטו, עורך הדין בועז בנצור, התייחס אף הוא לפסק הדין של השופט שגיא. "נטען לאי-הרשעה בגלל הנסיבות", אמר, "נדמה לי שמח"ש חצו גבולות. לא ייתכן שנעשה פה מסע ציד". 

 

 ניסו שחם ובתו, רגע אחרי ההכרעה
 

ניסו שחם ובתו, רגע אחרי ההכרעה (חדשות עשר)

 

 

שחם הואשם במרמה והפרת אמונים, מעשים מגונים והטרדה מינית של שמונה שוטרות. על פי כתב האישום, שחם נהג לקיים יחסי מין עם שוטרות שהיו תחת פיקודו. המחלקה לחקירות שוטרים טענה כי שחם ניהל קשרים עם שוטרות זוטרות בכל תפקיד אותו מילא במשטרה. לעתים המפגשים המיניים התקיימו ברכב, לעתים במשרדו או בתחנות משטרה, ואפילו בבית אמו.

 

מנכ"לית איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית, אורית סוליציאנו הגיבה להכרעת הדין: "ניסו שחם אשם. אסור להתבלבל. הוא הודה שקיים יחסי מין עם 8 שוטרות זוטרות הכפופות לו והתנהלות זו היא מעוותת, פסולה, סדרתית ונצלנית. שחם הגיע יום יום למקום העבודה שלו, בו אמור היה לדאוג לביטחון הציבור ובמקום זאת הפך את מקום העבודה למגרש משחקים לסיפוק תאוותיו.  השוטרות היו צעירות וזוטרות בדרגתן, שזקוקות לו ותלויות בו בשל תפקידו הבכיר. מבחינה מוסרית, ערכית ופיקודתית מדובר בקצין שסרח בגדול. אמנם הכרעת בית המשפט, מתייחסת להיבטים נורמטיביים אחרים שהפר, אך מעבר לכל שחם את אמון הציבור בו כקצין ואת זה אסור לשכוח".

 

העובדה כי אף אחת מהשוטרות שנקלעו לקשר עם שחם לא רצתה להתלונן עצובה אבל מובנת. לנשים שנפגעו והוטרדו בעבודתן יש הרבה מה להפסיד - כפי שהוכח שוב ושוב בפרשיות ההטרדה המינית ועבירות המין שביצעו שוטרים, וזכותן של נשים לבחור שלא לשלם את המחיר.

 

במהלך המשפט הודה שחם בקיום יחסי מין עם שוטרות שהיו תחת פיקודו, אך טען שהמעשים נעשו בהסכמה ולא השפיעו על החלטותיו. הפרשה התפוצצה לראשונה לפני שש שנים. באוגוסט 2012 התפטר שחם מתפקידו כמפקד מחוז ירושלים, באוקטובר 2013 פוטר סופית מהמשטרה.

 

שתיים מהנחקרות בתיק הגישו בתחילת החודש תלונה במשטרה נגד המחלקה לחקירות שוטרים ותביעה על סך שלושה מיליוני שקלים באמצעות עו"ד איתן חיימוביץ. התביעה התקדימית הגיעה בעקבות איומים שהופנו כלפיהן ועל חקירה פוגענית ומשפילה, לטענתן, שעברו במח"ש. השתיים טענו כי החקירה כללה שאלות חודרניות ולא נחוצות על טיב היחסים שקיימו בהסכמה עם ניצב שחם ואמירות מבזות שהופנו כלפיהן.