BETA

22.04.2018

11:26

מדוע כדאי להקשיב לריאיון הבלעדי עם אנגלה מרקל?

האישה החזקה בעולם ממעטת להתראיין, אך לרגל יום העצמאות החליטה לחרוג ממנהגה • הערב ב-20:00 במהדורה, קנצלרית גרמניה מדברת על איראן, האנטישמיות ופרשת הצוללות

ביום שלישי האחרון, ב-11 בבוקר שעון ברלין, קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל העניקה ריאיון מקיף לחדשות עשר. בין שיחת טלפון עם נשיא טורקיה רג'פ ארדואן לשיחה עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, הגיעו לסיומן שלוש שנים של ניסיונות תיאום מול האישה החזקה בעולם - ובעיניי גם העניינית והצנועה שבהן. משרתת ציבור במובן הכי מובהק של המילה. את הקניות שלה, לאחר מפגשים עם שועי עולם, היא נוהגת לערוך בעצמה, בסופרמקט ליד הבית. 

 

יחד עם מנכ"ל חדשות עשר, גולן יוכפז, והצלם דודו בוקר - נכנסנו ללשכת הקנצלרית, מול הרייכסטאג. אל הלשכה, שמחוצה לה עמדתי בחוץ אינספור פעמים בשנים האחרונות לדווח על פגישות סגורות שמתקיימות בפנים, הגענו כעת אנחנו, מצוידים במצלמה.

 

 

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר:

בשיבה טובה: האישה המבוגרת בעולם מתה בגיל 117

החיסול במלזיה: משפחת המהנדס רוצה להביא גופתו לקבורה בעזה

אביב רטוב: גשם ברחבי הארץ; התחזית: קריר מהממוצע

 

מרקל ממעטת מאוד בראיונות. את ההצהרות הבינלאומיות שלה היא נותנת באופן רשמי בקבלות פנים ובמסיבות עיתונאים עם מנהיגים. על ריאיון לטלוויזיה זרה נדמה היה שאין על מה לדבר. כמעט.

 

ההזמנה הזו הייתה חייבת לבוא בגלל סיבה מיוחדת ויקרה לליבה של הקנצלרית עצמה. זה היה לרגל יום העצמאות ה-70 למדינת ישראל. מדינת היהודים, זו שמרקל היא הראשונה בתפקיד שהכניסה את השמירה על בטחונה לחלק מהאינטרס הלאומי העליון - ה"שטאט-רזון" של גרמניה - בנאום היסטורי שנשאה בכנסת ב-2008.

 

 אנגלה מרקל בריאיון בלעדי לשליח חדשות עשר בברלין, דור גליק
 

אנגלה מרקל בריאיון בלעדי לשליח חדשות עשר בברלין, דור גליק (חדשות עשר)

 

 

לרוב בניגוד לדעת הקהל הגרמנית הרווחת - מרקל עיקשת בהערכתה ובהגנתה על ישראל. הערכה והגנה מבחינתה כוללות גם מתן ביקורת כשצריך, והסתכלות מפוכחת על הקשיים. והמציאות כידוע - במיוחד זו של יחסי ישראל גרמניה, היא מורכבת ורבת קשיים. תמיד הייתה.

 

אחרי הברכות ל"יום ההולדת לישראל", המונח שאיתו פתחה את הריאיון - מרקל מתחילה לענות לשאלות שנוגעות באתגרים הרבים. מדוע היא רואה בחוסר ההתקדמות המוחלט לכיוון של שתי מדינות דבר שחייב להדאיג את כולם ולמה לא תעביר את השגרירות לירושלים עד לפתרון מקיף בסוגיה הפלסטינית.

 

שוחחנו גם על הסיבה שבגללה גרמניה תומכת אבל לא משתתפת באופן אקטיבי בתקיפות של מצבורי הנשק הכימי של אסד - סוגיה שמעוררת שאלות ברחבי העולם כולו, וכנראה במיוחד בקרב בעלות בריתה הקרובות של גרמניה שכן תקפו: ארצות-הברית, צרפת ובריטניה. בריאיון מתייחסת גם מרקל, לראשונה בקולה, לפרשת הצוללות, שנחשפה בחדשות עשר על ידי עמיתי רביב דרוקר, והביאה למבוכה רבתי ביחסי ישראל-גרמניה.

 

חלק משמעותי מקדישה מרקל לעליה הניכרת ברמת האנטישמיות בגרמניה. הקנצלרית מדברת על ״אנטישמיות חדשה״-  זו שבאה מכיוונם של הפליטים שהגיעו לארצה. היא לא מתחמקת מכך לרגע, אך במקביל מתמודדת באופן ישיר עם העובדה המדאיגה שהאנטישמיות לא נעלמה מגרמניה לרגע גם בשנים של אחרי המלחמה, הרבה לפני שהגיעו לכאן הפליטים, ב-2015. היא לא מסתירה את חוסר שביעות רצונה הבולט מכך שבתי ספר וגני ילדים יהודיים צריכים גם בשנת 2018 להיות תחת אבטחה. מסביב לשעון.

 

מתי תבקר בישראל, אחרי שאת הביקור האחרון ב-2017 היא דחתה למועד בלתי ידוע בנימוק של לוח-זמנים עמוס, אבל עם חשד כבד לכך שמדובר באכזבה גרמנית עמוקה מ"חוק ההסדרה" של ההתנחלויות? לכך היא נותנת להפתעתנו תשובה ברורה (רמז: כבר בקרוב). מדוע היא ממשיכה לתמוך בהסכם הגרעין עם איראן למרות התנגדותו הנחרצת של נתניהו - ועכשיו גם של דונלד טראמפ? את התשובות לכל השאלות האלה תוכלו לקבל הערב ב-20:00, במהדורה המרכזית בחדשות עשר.

 

 אנגלה מרקל ובנימין נתניהו
 

אנגלה מרקל ובנימין נתניהו( רויטרס)

 

 

בסוף הריאיון הייתה לנו הזכות להעניק לקנצלרית מתנה סמלית: תמונה מביקורו בישראל של קונרד אדנאואר, הקנצלר הראשון של "גרמניה האחרת" של אחרי המלחמה והשואה, אותו אירח דוד בן גוריון בקיבוץ שדה בוקר במאי 1966. למקום יש חשיבות מיוחדת עבור הקנצלרית: את הביקור שלה ב-2008 בישראל היא פתחה שם. לצד התמונה הזו של ראש הממשלה הראשון והקנצלר הראשון כתבנו מ ערוץ עשר בעברית ובגרמנית: "לקנצלרית גרמניה, ד"ר אנגלה מרקל, ידידת אמת של מדינת ישראל ושל העיתונות החופשית".

 

האמנתי בכל מילה שכתבנו לה הרבה לפני הריאיון. כעת, אחרי ישיבה איתה בארבע עיניים, אפילו יותר. היא אמנם לא תרבה בסופרלטיבים ותרעיף אינספור מחמאות כמו טראמפ. אך אין ולא תהיה לישראל ידידה מסורה ממנה. בדיוק משום כך, כשאין לה כבר מטרות פוליטיות לכבוש (היא בתחילת כהונתה הרביעית, וסביר שגם האחרונה) - היא כנה מתמיד ומסתכלת על האתגרים בעיניים הכי פקוחות שרק ניתן - גם אתגרים שרבים בישראל מסרבים להכיר בקיומם.

 

ידידת אמת כאנגלה מרקל לא תהיה כאן עבור ישראל לנצח. לכן, או ליתר דיוק גם לכן - כי לקנצלרית המנוסה הזו יש מעלות רבות נוספות - כדאי להקשיב לה. הזדמנות ישירה לכך תהיה הערב.