BETA

22.04.2018

19:59

מרקל בריאיון בלעדי: "הסכם הגרעין לא מושלם - אך נקפיד שיכובד"

המנהיגה החזקה בעולם אמרה לחדשות עשר כי ההסכם עדיף על החלופות • על פרשת הצוללות: "ישראל מדינת חוק" • על פשעי השנאה בארצה: "הפליטים מביאים צורת אנטישמיות שונה"

קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל בריאיון בלעדי לחדשות עשר:

 

הערב (ראשון) שודר במסגרת המהדורה המרכזית בחדשות עשר, ריאיון בלעדי שערך שליחנו לאירופה, דור גליק, עם קנצלרית גרמניה, ד"ר אנגלה מרקל, ובו שורת התייחסויות של מנהיגת גרמניה, המנהיגה החזקה והמשפיעה בעולם, לסוגיות המרכזיות שביחסי ישראל-גרמניה והמזרח התיכון.

 

מרקל התייחסה למתיחות הגוברת בין ישראל לאיראן ואמרה: "אני יכולה להבין את הדאגה הגדולה בישראל ממה שאיראן עושה. יש לנו דעות שונות בקשר לשאלה אחרת - איך ניתן הכי טוב למגר את זה. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, סבור שהסכם עם איראן לא מספק את הביטחון שהוא היה רוצה עבור ישראל. אנחנו בדעה שעדיף שיש לנו את ההסכם הזה, גם אם הוא לא מושלם, מאשר בלי הסכם בכלל. על כך נמשיך לדון. גרמניה תקפיד מאוד על כך שההסכם יכובד, אבל זה לא מטפל בכל הבעיות. אנחנו מאוד מודאגים מתוכנית הטילים הבליסטיים של איראן. לכן אנחנו מנהלים שיחות, גם עם בריטניה, צרפת וארה"ב בנושא הזה".

 

קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל
 

קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל (חדשות עשר)

 

 

בריאיון שנערך בלשכת הקנצלרית בברלין, נשאלה מרקל על אודות החלטה שלא לקחת חלק במתקפה האמריקנית-בריטית-צרפתית לפני כשבוע בסוריה, בתגובה לשימוש שעשה נשיא סוריה, בשאר אסד, בגז נגד בני עמו. "זה חשוב בעיניי שאנו עושים הכול למנוע את התפוררות אמנת הנשק הכימי. כלקח ממלחמת העולם הראשונה, ולאחר מכן שוב, שמו את האיסור על שימוש בנשק כימי מאוד גבוה על סדר היום. בברית המערבית יש לנו חלוקת עבודה, יש דברים שמדינות כמו צרפת, בריטניה וארה"ב עושות, כמו במקרה הזה (המתקפה האמריקנית-בריטית-צרפתית על אסד). יש דברים אחרים שבהם ארה"ב, או מדינות אחרות מברכות אותנו על כך שאנו עדיין באפגניסטן, למשל, או על כך שאנחנו לוקחים אחריות במאלי... אנחנו אמרנו שהפעולה הזאת (המתקפה, ד"ג) הייתה הכרחית והייתה גם מידתית", אמרה.

 

בהתייחסות נדירה ל"פרשת הצוללות", שנחשפה בחדשות עשר ועומדת במרכז חקירת המשטרה בתיק 3000, אמרה מרקל: "זו שאלה שצריך לברר בישראל, ואכן בודקים את הנושא שם. ישראל היא מדינת חוק והיא תספק לכך את התשובות. בשבילי חשוב מה הייתה המוטיבציה, מדוע גרמניה תמכה בישראל ע"י אספקה של צוללות כאלו. זאת מסורת ארוכה שלא התחילה בכהונתי, אלא כבר בזמן קודמי בתפקיד. אנחנו מרגישים מחויבים לביטחון ישראל במסגרת המסורת הזו. זו (הצוללות, ד"ג) תרומה קונקרטית לכך, כל דבר אחר צריך להתברר בישראל עצמה".

 

מרקל התייחסה בריאיון גם להתחזקות האנטישמיות באירופה בכלל ובגרמניה בפרט ואמרה: "העובדה שלא הצלחנו עדיין למגר את האנטישמיות לחלוטין - מעיקה עלינו. יש לנו תופעות חדשות, כמו הפליטים, או בני אדם ממוצא ערבי אשר מביאים עמם צורה שונה של אנטישמיות לארץ (לגרמניה, ד"ג). אבל לצערנו, אנטישמיות הייתה גם קודם לכן. אנחנו עצובים מהעובדה שגם עשרות שנים לאחר הקמת הרפובליקה הפדרלית אין גן ילדים (יהודי, ד"ג), אין בית ספר ואין בית כנסת ללא שמירה משטרתית".

 

 אנגלה מרקל בריאיון בלעדי לשליח חדשות עשר בברלין, דור גליק
 

אנגלה מרקל בריאיון בלעדי לשליח חדשות עשר בברלין, דור גליק (חדשות עשר)

 

 

כאשר מרקל נשאלה מדוע לא תפעל כפי שפעל הנשיא טראמפ, ותודיע אף היא על העברת שגרירות ארצה לירושלים, השיבה: "אני סבורה שאנחנו צריכים להמשיך לעבוד לכיוון של פתרון 'שתי מדינות לשני עמים', למרות הקושי הרב ומיעוט ההצלחות. הסטטוס של ירושלים יכול להיקבע רק בהקשר הזה, לכן אנו לא מעבירים את השגרירות לירושלים. אנחנו רוצים מדינת ישראל יהודית ודמוקרטית, אבל אנו רוצים גם מדינה בת-קיימא עבור הפלסטינים". בהמשך, כשנשאלה "עם ירושלים כבירה פלסטינית?", השיבה: "על זה צריך לנהל מו"מ. זה הרי בדיוק הקושי, והייתי רוצה שהיו מתנהלות שיחות פוליטיות בנושא". קנצלרית גרמניה התייחסה גם לקיפאון במגעים בין ישראל לפלסטינים והמשך הבנייה בהתנחלויות ואמרה כי "המצב חייב להדאיג אותנו".

 

בסוף הריאיון, הפתיעה מרקל כאשר עדכנה שבכוונתה לבקר בישראל בחודשים הקרובים: "כבר זמן רב שלא הייתי בישראל. לכל המאוחר אגיע לישראל במחצית השנייה של השנה הזו. אני רוצה למסור בשמי ובשם הממשלה שלי איחולים למדינת ישראל לכבוד יום ההולדת ה-70. ישראל היא מדינה יהודית ודמוקרטית. לכן ישראל היא מדינה שבה השיגו הרבה הישגים ע"י האבות המייסדים, אבל גם ע"י האזרחים היום. ישראל שוב ושוב מאוימת בביטחונה, ולכן אני שוב ושוב הדגשתי, גם בשל האחריות המתמשכת שיש לנו בעקבות השואה, שהביטחון של ישראל הוא חלק מהאינטרס הלאומי של גרמניה".