21.04.2018

13:09

איש החמאס פאדי אלבטש שחוסל במלזיה ע"י שני אופנוענים
איש החמאס פאדי אלבטש שחוסל במלזיה ע"י שני אופנוענים,
חדשות עשר

החיסול במלזיה: פעולה מקצוענית בגן העדן להכשרת פעילי חמאס

המהנדס לא נרצח בגלל פעילותו האקדמית, אלא כנראה משום שפעל לבניית הכוח של חמאס בעזה. עשרות פלסטינים כבר גויסו ממלזיה, וגם נערכו אימונים לפיגוע קטלני • פרשנות

בעוד תשומת הלב, בישראל וגם בעזה, נתונה להפגנות שנערכו ביום שישי ולמותו של מפגין בן 15, מתברר שמישהו תיכנן פעולה במרחק גדול מאוד מהארץ. ככל שהפרטים נאספים, נראה שיש לפעולה הזו משמעות נרחבת עבור שני הצדדים.


כפי שנראה, גם בסרטונים וגם בפרטים שמגיעים ממלזיה, מדובר בחיסול מקצועי מאוד. המתנקשים עקבו אחריו זמן רב, ידעו בדיוק את מי הם מחפשים והפתיעו אותו מחוץ למסגד שבו הוא מתפלל עוד לפני תפילת השחר. משום מקום הם הגיחו, אחד נהג באופנוע והשני שלף נשק וירה לעברו של אלבטש לפחות 10 כדורים, כך לפי המשטרה המלזית. אפשר לשער שכשהאירוע פורסם, שני האופנוענים כבר היו הרחק מאוד מזירת החיסול בקואלה לומפור, ואולי אפילו כבר מחוץ למרחב האווירי של מלזיה.

 

חמאס לא יכל להסתיר את זהות המחוסל, והודיע שמדובר בפעיל הארגון פאדי אלבטש, תושב ג'באליה. הוא עשה תואר שלישי בהנדסת חשמל, הגיע למלזיה לפני 10 שנים, התבסס בעיר הבירה והתחיל לפתח קריירה אקדמית. אלא שמי שחיסל את המהנדס לא עשה זאת בגלל פעילותו האקדמית. השאלה היא כיצד תרם בידע שלו כמהנדס לזרוע הצבאית של חמאס? בפיתוח רקטות? או אולי אפילו בפרויקט המל"טים?


חמאס גם זוכר היטב את החיסול של מוחמד א-זווארי לפני יותר משנה, ליד ביתו שבתוניסיה. מהנדס המל"טים תכנן להקים כוח אווירי לחמאס וחוסל על ידי מתנקשים, גם אז יוחס החיסול למוסד הישראלי.

 

 זירת החיסול במלזיה
 

זירת החיסול במלזיה(חדשות עשר )

 

 

בשנים האחרונות התבסס תא של חמאס במלזיה, כשהשלטונות המקומיים מעלימים עין. במבצע צוק איתן אפילו נשלחו 10 פעילי חמאס להתאמן בהפעלת מצנחי רחיפה לביצוע פיגוע משמעותי בישראל. שב"כ וצה"ל סיכלו את הפיגוע הזה, שהיה אמור להתקיים תוך כדי המלחמה. הפעילים היו אמורים להטיס את המצנחים לתוך ישוב ישראלי או בסיס צה"ל.


חמאס מקיים גם פעילות תרבותית וחברתית ענפה באוניברסיטה האסלאמית במלזיה, ומנצל את הפעילות לגיוס פעילים חשאי לזרוע הצבאית של חמאס, מתוך הסטודנטים והמרצים שמשתתפים בה. חלקם נשלחים בהמשך לקורסים בטורקיה או מעבירים כסף למימון פיגועים בגדה המערבית. לפי הערכות, לפחות 50-40 פלסטינים כבר גויסו לשורות החמאס ממלזיה בשנים האחרונות.


אם ישראל עומדת מאחורי החיסול, אפשר להניח שמדובר בסיכול של פיגוע מתגלגל או בידע שהיה אמור לעזה, לבניית הכוח הצבאי של חמאס לקראת הסיבוב הבא מול ישראל.