BETA

17.04.2018

01:40

עודכן:

דיווח בסוריה על יירוט טילים; "המתקפה בוימה ע"י משטר אסד"

גורמים ערביים לחדשות עשר בעקבות דיווח על טילים שנורו לעבר שדות תעופה בדמשק וחומס: המשטר ניפח ירי של המורדים או המציא את התקיפה. גורם סורי הבהיר: "אזעקת שווא"

תקיפה נוספת או המצאה של דמשק? כלי תקשורת המקורב לחיזבאללה דיווח הלילה (שלישי) כי טילים נורו לעבר שני שדות תעופה בסוריה. על פי הטלוויזיה הסורית, מערך הטילים נגד מטוסים של צבא סוריה, הפרוס בדמשק, השמיד את הטילים באוויר. עם זאת, בשעות הבוקר הטלוויזיה הסורית שדיווחה על המתקפה במהלך הלילה השמיטה כל דיווח בנושא ממהדורת חדשות הבוקר שלה, מסיבה לא ברורה. בהמשך, הגיעו דיווחי הנגד.

 

גורמים ערביים העריכו כי מתקפת הטילים לכאורה בוימה או נופחה על ידי המשטר הסורי. אותם גורמים מסרו לחדשות עשר כי ישנן שתי אפשרויות בכל הנוגע לאירוע: האפשרות הראשונה היא שהמורדים שיגרו רקטות באזור וכי המשטר הציג זאת כטילים וניפח את האירוע. האפשרות השנייה היא שכל האירוע בויים ע"י המשטר. בהמשך הבהירו גורמים צבאיים סוריים לסוכנויות הידיעות כי מקור היירוט באזעקת שווא.

 

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

מתייחדים עם זכרם: אירועי יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל

למרות החופש הארוך, הישראלים בוחרים לחגוג את יום העצמאות בארץ

סכנה על הכביש: הנהגים שנוסעים נגד כיוון התנועה

 

סרטון המתאר לכאורה יירוט של טיל מעל חומס:

 

 

הדיווח הראשוני של כלי התקשורת המקורב לחיזבאללה מסר כי המטרות שהותקפו הן שדה התעופה א-שועיראת שבאזור חומס, לשם נורו שישה טילים, ושדה התעופה הצבאי דומייר שבאזור דמשק, שלכיוונו נשלחו שלושה טילים נוספים. את הפרטים מסר "מקור צבאי סורי". האתר הסורי אלוטן, המקורב לשלטון, דיווח כי לא נגרם כל נזק כתוצאה מהתקיפה. תושבים דיווחו ברשתות החברתיות על תשעה פיצוצים, והעלו תמונות וסרטונים של היירוטים לכאורה.

 

בדיווחים לא הופיעו פרטים לגביי האחראים למתקפה, אך מהפנטגון נמסר כי "אין כל פעילות של צבא ארה"ב באזור זה כעת". שדה התעופה א-שועיראת הותקף לפני כשנה על ידי ארה"ב, בתגובה לתקיפה בנשק כימי באידליב המיוחסת לצבא אסד.

 

אתמול דווח ב"ניו יורק טיימס", מפי גורם בכיר בצה"ל, כי ישראל אחראית לתקיפת שדה התעופה הצבאי T-4, שבה נהרגו שבעה מקציני משמרות המהפכה האיראניים. מעט לפני כן, דובר שר החוץ האיראני, בהראם קאסמי, התייחס לתקיפה ואמר כי איראן תגיב לה "באופן הולם ובזמן המתאים".

 

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, התייחס אתמול למתיחות בגבול הצפון. "מולנו מתגבשת מציאות חדשה: צבא לבנון בשיתוף פעולה עם חיזבאללה, צבא סוריה, המיליציות השיעיות בסוריה ומעליהן איראן- כולם הופכים לחזית אחת נגד מדינת ישראל, חזית הצפון", אמר, "זהו אתגר אסטרטגי מן המעלה הראשונה, שמחייב את כולנו, להעלות מדרגה נוספת ולחזק עוד יותר את ההיערכות והמוכנות".

 

אתר התקיפה בסוריה
 

אתר התקיפה בסוריה( סוכנות הידיעות FAN)

 

 

בשבוע שעבר, מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה, אמר בנאום כי ישראל הכניסה את עצמה לעימות ישיר מול איראן, זאת בעקבות המתקפה. לדבריו מדובר ב"טעות היסטורית של ישראל, ולמעשה זוהי נקודת מפנה, היות ואיראן איננה מדינה שמפחדת להגיב". עוד הוסיף נסראללה, כי "במעשה זה הכניסה עצמה ישראל לסכסוך פנים מול פנים עם איראן, וזאת בשל הערכה מוטעית של ישראל". עוד הצהיר כי "איומיו של טראמפ לא מפחידים את סוריה, איראן, רוסיה או את חיזבאללה".

 

התקיפה לכאורה הלילה מגיעה גם בהמשך לתקיפה משולבת של ארה"ב, צרפת ובריטניה בשבת בבוקר. זאת בתגובה לשימוש בנשק כימי ע"י צבא אסד בדומא, שגרמה למותם של 150-70 אנשים. על פי הדיווחים, הותקפו מתקנים לייצור ואחסון נשק כימי בשני מוקדים בסוריה, מהאוויר ומהים. 

 

מלחמת הגרסאות בין ארצות הברית לרוסיה בנוגע למתקפת המערב עדיין נמשכת. הנשיא האמריקני דונלד טראמפ טען בכנס אנשי עסקים בפלורידה כי כל הטילים שנורו בסוריה פגעו במטרתם. "מעל 100 טילים נורו, ואפילו אחד לא יורט", אמר. לעומת זאת, שר ההגנה הרוסי סרגיי שויגו טען כי צבאו של אסד יירט 71 מ-103 טילי השיוט שנורו במתקפה המשולשת, לה הייתה שותפה גם צרפת.

 

דוברת הבית הלבן שרה האקבי סנדרס התייחסה הערב לכוונת טראמפ להוציא כוחות צבא אמריקניים מסוריה. "הוא עדיין רוצה להחזיר חיילים הביתה מסוריה, אבל אין עדיין לוח זמנים מוגדר לכך", אמרה. היא הוסיפה כי טראמפ רוצה להיפגש עם הנשיא הרוסי ולדימיר פוטין אבל ציינה כי "הדבר לא עומד להתרחש בקרוב".