BETA

16.04.2018

20:58

איראן צפויה להגיב על תקיפת הבסיס T4; "נשאר רק להמתין למכה"

אחרי שגורם בצה"ל אישר ל"ניו יורק טיימס" כי ישראל אחראית לתקיפה, הודיעו בטהרן כי "התגובה תהיה הולמת ובזמן המתאים". חיזבאללה: "לא נבליג על הרג מכוון של איראנים"

בשבוע שעבר הותקף שדה התעופה 4T בסוריה ונהרגו שבעה קצינים ממשמרות המהפכה. התקיפה אמנם יוחסה לישראל, אך בירושלים לא הגיבו. היום (שני) אמר גורם צבאי ישראלי בריאיון לעיתונאי האמריקני תומס פרידמן ב"ניו יורק טיימס" כי "ישראל אחראית לתקיפה", ובתגובה אמר דובר שר החוץ האיראני, בהראם קאסמי, כי איראן תגיב לכך "באופן הולם ובזמן המתאים".

 

ברגע שהאיראנים הודו שהם נפגעו הם החליטו שתהיה תגובה, כיוון שזו הפעם הראשונה בה ישראל ואיראן התעמתו באופן ישיר ולא דרך קבלני משנה דוגמת חיזבאללה. עם זאת, זו לא הפעם הראשונה שבה ישראל אחראית למותם של קצינים איראניים. במקרה הזה סביר להניח כי איראן לא תרפה עד שתממש את האיום כיוון שארגון חיזבאללה, שבדרך כלל מוציא לפועל את ההוראות מטהרן, לא קשור לסיפור.

 

עוד כתבות בחדשות עשר >>

חודש אחרי פיגוע הדריסה בשומרון: המחבל הואשם ברצח כפול

המדינה הודיעה: אסירים טרנסג'נדרים לא יוחזקו יותר בבידוד

ראשי המפלגות סיכמו לקדם את פסקת ההתגברות במושב הקיץ

 

  דיווח: זה הוא שדה התעופה אותו תקפה ישראל בסוריה
 

דיווח: זה הוא שדה התעופה אותו תקפה ישראל בסוריה (רשתות חברתיות)

 

 

במאמר שכתב העיתונאי הלבנוני אברהים אלאמין, נכתב כי "מבלי שהדבר ישתמע לשתי פנים, איראן החליטה כי צבאה או משמרות המהפכה יגיבו לתקיפת ישראל, ללא בושה או חשש. עוד הוסיף כי "התגובה תסב נזק למוסדות צבאיים, כפי שישראל עשתה לאיראן, ואולי אף יותר". אלאמין ציין כי "המכה של איראן תהיה ישירה נגד הצבא הישראלי וכי הזמן שהיא תתרחש לא רחוק. כל מה שנותר כעת הוא להמתין".

 

אלאמין הצביע על ה-12 במאי, היום בו יודיע הנשיא האמריקני דונלד טראמפ על עמדתו בעניין הסכם הגרעין, כתאריך מפתח באפשרות התגובה של איראן. "בתאריך זה תגבר המתיחות בכל האזור. ישראל היא שתרגיש את החום לפני אחרים ואיראן תגיב כדי להביא לסיום התוקפנות הישראלית", כתב.

 

העיתונאי הלבנוני הסביר כי "הנוכחות האיראנית בסוריה - הפוליטית, הצבאית והביטחונית - לא נועדה רק לסייע לסוריה במלחמתה אלא חלק מרכזי מחיזוק חזית ההתנגדות נגד ישראל. התועלת של נוכחות זו עבור חזית ההתנגדות חשובה הרבה יותר ממה שרבים מעריכים". עוד הוסיף כי "אולי ההבנה כי איראן לא תפסיק לתמוך בסוריה היא שדחפה את ישראל לבצע את התקיפה מלכתחילה".

 

סמזכ"ל חיזבאללה, נעים קאסם, אמר היום בריאיון לערוץ הלבנוני "אל-מיאדין" כי "ישראל רוצה באמצעות הפצצת T4 ליצור משוואה בסוריה לפיה היא זו ששולטת בכללי המשחק וזה דבר שלא נקבל. ההרג המכוון של איראנים על ידי ישראל הוא דבר שתהייה עליו תגובה". עוד הוסיף כי "אנחנו צופים תגובה איראנית נגד ישראל אבל אנחנו לא יודעים את אופייה או פרטייה. ישראל אינה מוכנה למלחמה כוללת, אך היא מנהלת מלחמה שציר ההתנגדות לא יתיר לה".

 

בתוך כך, ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס הערב למתיחות מול איראן ואמר בוועידה השנתית של קרן היסוד: "אנו חיים בזמנים רבי חשיבות. מייסדי הציונית המודרנית לא אמרו כי המתקפות על העם היהודי יחדלו כשנקים מדינה יהודית, הם אמרו שנוכל להגן על עצמנו ממתקפות אלה - וזה בדיוק מה שמדינת ישראל עשתה. היא שיקמה את יכולת העם היהודי להגן על עצמנו, בעצמנו, כנגד כל איום. אנחנו חזקים כפי שלא היינו מעולם, אנחנו מצליחים כלכלית כפי שלא היינו מעולם ואנחנו לוקחים את הכוח הכלכלי שלנו והעוצמה הצבאית שלנו ומחברים אותם יחד על מנת לקבל שגשוג דיפלומטי חסר תקדים של יחסי ישראל ברחבי העולם. זה מכסה את כל היבשות".