BETA

15.04.2018

07:06

מכון המחקר ממבט הלווין: תמונות חושפות את ההרס לאחר התקיפה

צילומי לווין מראים את מימדי הנזק ביעדי התקיפה של ארה"ב בדמשק, ואת הפגיעות המדויקות. התמונות שוללות את הטענה הרוסית כי מרבית הטילים בתקיפה המשולבת הופלו בידי נ"מ

התקיפה בסוריה: תמונות לווין שפרסמו הבוקר (ראשון) חברת "דיגיטל גלוב" וחברת ImageSat International (ISI) חושפות את מימדי ההרס ביעדי התקיפה שבוצעה אתמול בדמשק. כמו כן, הצילומים מציגים את הפגיעות המדויקות במכון המחקר ברזה, אחד מהיעדים המרכזיים.

 

התמונות הללו שוללות את הטענה הרוסית כי מרבית הטילים בתקיפה המשולבת הופלו בידי הנ"מ הסורי.

 

בווידאו: תמונות הלווין של חברת של חברת "ImageSat International" 

 

 צילומי לווין מהתקיפה בסוריה
 

צילומי לווין מהתקיפה בסוריה("דיגיטל גלוב" )

 

 

בתוך כך, שגרירת ארצות הברית באו"ם, ניקי היילי, אמרה אתמול במועצת הביטחון כי אם משטר אסד יתשמש שוב בנשק כימי, ארה"ב מוכנה לפעולה. היילי אמרה את הדברים בדיון לבקשת רוסיה, שהציעה לגנות את ארצות הברית, צרפת ובריטניה על רקע התקיפה הלילה בסוריה, החלטה שנדחתה בהצבעה.

 

"פעלנו לא כמחאה, לא כנקמה, לא כמפגן כוח אלא כדי לוודא שהמשטר הסורי לא יוכל לפגוע כך יותר באזרחיו", אמרה היילי, "עשינו כל מה שיכולנו כדי לפתור את זה בדיפלומטיות, רוסיה הטילה וטו על הנושא פעמיים". היא טענה כי הקהילה הבין-לאומית החליטה שלא לאפשר קיום של נשק כימי, וכי רוסיה מתעלמת מהחלטה זו. היא הבטיחה שהיעדים נבחרו כך שיבטיחו נזק משני מזערי ככל הניתן, וטענה שהתגובה לשימוש בנשק כימי הייתה פרופורציונלית ומוצדקת.

 

מעט לפני היילי דיבר שגריר רוסיה, וסילי נבזניה, וגינה נחרצות את המתקפה שנערכה אתמול על ידי ארה"ב, בריטניה וצרפת נגד מתקנים לייצור ואחסנת נשק כימי בסוריה. "זו חוליגניות. ככה אתם רוצים שיחסים בין מדינות יתקיימו מעכשיו?", אמר, "ארה"ב מחריפה את המצב בסוריה וגורמת לסבל של אזרחים. ההסלמה האחרונה מחריפה את היחסים הבין-לאומיים".

 

 תמונות לווין לפני ואחרי התקיפה בדמשק

 

 

 

"יכולתם להפסיק את הלחימה תוך יממה, אבל זה לא מה שמעניין אתכם", אמר השגריר הרוסי, "בינתיים אתם רק מזילים דמעות תנין בגלל אזרחים סוריים שלא באמת אכפת לכם מהם". הוא טען כי התוקפים לא חיכו למסקנות הארגון למניעת הפצת נשק כימי, אלא החליטו לתקוף על דעת עצמם על בסיס "מודיעין סודי". שגריר סוריה באו"ם, בשאר אל-ג'עפרי, אמר כי משלחת של הארגון למניעת נשק כימי הגיעה בצהרי היום לדמשק.

 

הפעולה המשותפת של ארה"ב, בריטניה וצרפת בוצעה בתגובה ל"ראיות חד משמעיות" שמעידות כי צבא אסד השתמש בנשק כימי, כך לפי הודעת הפנטגון. מדובר במתקפה גדולה בהרבה בעוצמתה מזאת שביצעה ארצות הברית לפני שנה בסוריה, בתגובה לשימוש שעשה אז משטר אסד בנשק כימי.

 

  תמונות לווין לפני ואחרי התקיפה בדמשק
 

תמונות לווין לפני ואחרי התקיפה בדמשק( ImageSat International)

 

 

לפי מנהל הכוחות המשולבים של הצבא האמריקני, לוטננט גנרל קנת' מקנזי, התקיפה הייתה בשלושה מוקדים מרכזיים של תכנית הנשק הכימי של משטר אסד, באזור דמשק וחומס. צבא סוריה מסר כי 110 טילים נורו במתקפה במערב המדינה ורובם יורטו. הצבא מסר גם כי אתר המחקר המדעי ברזה שסמוך לדמשק נפגע. לפי הפנטגון מדובר באתר המשמש לפיתוח, יצור וניסויים בנשקים כימיים וביולגיים. לפי צבא סוריה, לא היו הרוגים במתקפה ושלושה בני אדם נפצעו.

 

מכון המחקר ברזה שהותקף בסוריה
 

מכון המחקר ברזה שהותקף בסוריה(סאנא )

 

 

הלילה, רשת סקיי בערבית דיווחה כי פיצוץ עז נשמע אמש בבסיס איראני באזור העיר חלב שבצפון-מערב סוריה. לפי הדיווח, קולות מטוסי קרב נשמעים במקום. הדיווח מגיע פחות מ-20 שעות לאחר שארה"ב, בריטניה וצרפת תקפו מספר מטרות בשטח סוריה, כתגובה לשימוש בנשק הכימי של משטר אסד בדומא.

 

כלי תקשורת הקשורים לאופוזיציה הסורית דיווחו כי מדובר בתקיפות עלומות על אתרים השייכים לנאמני המשטר בסוריה באזור פרברי חלב. מקור נוסף מסר כי פיצוצים עזים נשמעו במוצבים של כוחות איראנים באזור ג'בל עזאן שבפרברי חלב הדרומיים. לפי חלק מהדיווחים הפיצוצים נשמעו במחסני נשק במוצבים אלו.