BETA

13.04.2018

18:44

נסראללה: בהפצצת בסיס T4 - ישראל הכניסה עצמה ללחימה מול איראן

מזכ"ל ארגון חיזבאללה התייחס לתקיפה שהתרחשה בשטח סוריה, ואמר כי מדובר ב"טעות היסטורית ונקודת מפנה, שתוביל את ירושלים לעימות ישיר מול טהראן"

מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה, אמר הערב (שישי) בנאום כי ישראל הכניסה את עצמה לעימות ישיר מול איראן, זאת בעקבות המתקפה שהתרחשה בשדה התעופה T4 בסוריה, בו נהרגו שבעה מקציני משמרות המהפכה.

 

לדבריו מדובר ב"טעות היסטורית של ישראל, ולמעשה זוהי נקודת מפנה, היות ואיראן איננה מדינה שמפחדת להגיב". עוד הוסיף נסראללה, כי "במעשה זה הכניסה עצמה ישראל לסכסוך פנים מול פנים עם איראן, וזאת בשל הערכה מוטעית של ישראל". עוד הצהיר כי "איומיו של טראמפ לא מפחידים את סוריה, איראן, רוסיה או את חיזבאללה".

 

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

אוגנדה: שוקלים לקלוט 500 פליטים אריתראים וסודאנים מישראל

תיעוד: כך הוצתה דלת מסגד סמוך לשכם

מחר: הטייסים המיתולוגים בחיל האוויר חוזרים לקרבות חייהם

 

 שלטי תעמולה של חיזבאללה מול מטולה עם הכיתוב "אנחנו באים"
 

שלטי תעמולה של חיזבאללה מול מטולה עם הכיתוב "אנחנו באים"( אמיר שושני)

 

 

מוקדם יותר, סגנו של נסראללה, שייח' נעים קאסם, אמר בריאיון לעיתון אל-ג'ומהוריה הלבנוני כי המצב בסוריה "לא יוביל למלחמה כוללת, אלא אם נתניהו וטראמפ ישתגעו לחלוטין".

 

הוא שלל את האפשרות שהמשבר במדינה יתפתח להתנגשות בין ארצות הברית לרוסיה, והגדיר את יכולת הספיגה של המשטר הסורי: "אם התקיפה בסוריה תהיה מוגבלת, התגובה צפויה להישאר בגבולות סוריה". קאסם אמר את הדברים על רקע הצהרות טראמפ לתגובה אמריקנית בעקבות התקיפה הכימית בדומא.

 

בתוך כך, שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, התייחס למתיחות בסוריה ואמר כי "אולטימטומים ואיומים לא יעזרו בניהול המשא ומתן בסוריה. טעות החישוב הקלה ביותר עלולה להוביל לגלי מהגרים נוספים". לדברי שר החוץ הרוסי, לא התרחשה תקיפה כימית בדומא. לברוב הוסיף כי סוכנות ביון זרה סייעה לביים את התקיפה הכימית שלא אירעה וכי מומחים רוסיים בחנו את האזור שלכאורה הותקף ולא מצאו עדויות לנשק כימי. סגן ראש ממשלת רוסיה, ארקדי דבורקוביץ', הוסיף ואמר כי "היחסים הבין-לאומיים לא צריכים להיות תלויים במצב הרוח של אדם אחד כשהוא קם בבוקר", כך לפי סוכנות הידיעות הרוסית RIA. בדבריו הוא רומז למה שכתב נשיא ארצות הברית בנושא, בחשבון הטוויטר שלו, "רוסיה תהיי מוכנה, אנחנו באים". דבורקוביץ' הוסיף כי רוסיה אינה מוכנה לסיכון כזה.

 

 מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה
 

מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה( חדשות עשר)

 

 

בדיון במועצת הביטחון של האו"ם, אמר שגריר רוסיה כי ארה"ב "רק רוצה לפגוע בריבונות הסורית וברוסיה". "ארה"ב ובעלות בריתה בריטניה וצרפת מעוניינות להפיל את משטר אסד ולהכיל את רוסיה", אמר וסילי נבנזיה. "אנו רואים בהכנות הצבאיות פעולה לא חוקית נגד מדינה ריבונית והפרה של החוק הבינלאומי, אנו קוראים למנהיגי המדינות הללו לשקול את מעשיהם מחדש". נבנזיה חזר על הטענה כי המומחים של רוסיה לא מצאו שאריות של נשק כימי.

 

אחריו דיברה שגרירת ארה"ב לאו"ם, ניקי היילי, ואמרה שרוסיה לבדה היא שמנה את גינוי אסד והטילה וטו על החלטות מועצת הביטחון בנושא. "טראמפ טרם החליט אם לפעול, אך אם נחליט לפעול זה יהיה על מנת להגן על הנורמות הבינלאומיות. אנו מעריכים שאסד תקף בין 50 ל-200 פעמים בגז". עוד אמרה היילי כי יהיה זה מסוכן עבור כל המדינות עם השימוש של אסד בנשק כימי יהפוך לנורמלי.