11.04.2018

20:29

"הרצון לחיות חזק יותר מכל דבר אחר": סיפורה של פרניה גולדהר

האישה ששרדה את אושוויץ והתגברה על חיי שכול, הונצחה מנופפת עם מספר מקועקע על היד לנכדה, טייס המסוק בחיל האוויר - שנהרג חצי שנה אחרי מותה • אחד משישה מיליון

פרניה גולדהר הלכה לעולמה בינואר שעבר, בגיל 94. כמה חודשים לאחר מותה, נהרג נכדה, רס"ן דודי זוהר, טייס מסוק בחיל האוויר. מספר שנים קודם לכן, צולמה כשהיא מנופפת לעברו כשהוא טס מעל ביתה, והמספר המקועקע שעל ידה בולט בתמונה.

 

גולדהר נולדה בפולין, וסיפור חייה הוא ניצחון גדול. "את סיפור אושוויץ אי אפשר לייפות", הסבירה בעבר וסיפרה על בעלה שמעון שנרצח שלושה שבועות לאחר חתונתם, "תלו אותו תחת החלון של אימא שלו. כל העיר הייתה צריכה לצאת ולהסתכל, והיה כתוב 'זה יקרה לכל יהודי שרק יעז להתעסק במסחר ולהרוויח כסף ששייך לגרמני ולא לכם'".

 

"אני הולכת לאושוויץ בגיל 20. מאותו רגע כבר אין לי שם. אני מספר. 50909", סיפרה פרניה, "את לוחמת בשביל לחיות, נורא קשה להבין את זה. את לא יודעת מה את מסוגלת לעשות בשביל פסיק קטן, שאולי תישארי בחיים".

 

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

פסקת ההתגברות - קורבן במאבק הפוליטי בין נתניהו לבנט

בצל איומי טראמפ: ספינות רוסיות עזבו את נמל טרטוס בסוריה

טראמפ יתקוף בסוריה ויאותת: שימוש בנשק כימי יביא לתגובה חריפה

 

 פרניה גולדהר, ניצולת אושוויץ
 

פרניה גולדהר, ניצולת אושוויץ, מנופפת לנכדה הטייס (חדשות עשר)

 

 

זו תקומת ישראל, זה אנחנו. אין לי הסבר אחר

 

היא שרדה את הזוועות, עלתה לארץ, והתחתנה פעם נוספת. אולם, השכול לא הרפה מחייה. בעלה שאול נפטר בטרם עת, וגם בנה הקטן קובי נהרג בתאונה בגיל צעיר. "בשבעה היא קוראת לי ואומרת 'בלעתי את כל כדורי השינה'", סיפרה בתה, "אני מבקשת ממך שאם אני לא אקום, שתדעי שאהבתי אתכם, אבל חיי לא יכולים להימשך".

 

אבל פרניה המשיכה. 15 נינים נולדו לה מששת נכדיה, שאחד מהם הוא דודי זוהר, טייס מסוק בחיל האוויר. לפני כמה שנים, כשהוא עבר מעל ביתה עם כלי הטיס, היא נופפה לו לשלום. צילום האירוע, כשהמספר שעל ידה בולט ברקע, מספר את סיפור חייה, סיפור של ניצחון.

 

"אימא, עם כל ההיסטוריה שלה, ניצולת שואה ונכד שגדל והפך להיות טייס בחיל האוויר הישראלי, זה ענק", סיפר בנה אלי, "זו תקומת ישראל, זה אנחנו. אין לי הסבר אחר".

 

כחצי שנה לאחר מותה, נהרג דודי בהתרסקות מסוק. "אימא למדה אותנו שהחיים הם מתנה", אמרה עליזה, בתה של פרניה ואמו של דודי, "תמיד כששאלנו אותה 'איך את יכולה להמשיך', היא ציינה שהרצון לחיות חזק יותר מכל דבר אחר".

 

בווידאו: בתו של דודי זוהר מספרת על אביה

 

בתו של דודי זוהר, דניאלה, סיפרה היום על אביה. "הוא הכי חסר לי בזמן שאני לומדת ועושה דברים שהייתי עושה איתו לפני", אמרה הנערה, "הוא תמיד היה מעודד אותי לעשות דברים שאהבתי".

 

"אבא התאים את עצמו לכל אחד מהילדים", הוסיפה בתו של זוהר, "למשל, שחר אח שלי משחק כדורסל, אז הוא היה הולך איתו למשחקים ורואה איתו משחקים. מאיה אחותי הקטנה גולשת, אז הוא היה הולך איתה לים".