10.04.2018

19:16

ברק: "לא חכם להביך את הרוסים בסוריה"

רה"מ לשעבר התייחס ב"לונדון את קירשנבאום" לתקיפה בסוריה שיוחסה לישראל והזהיר: "הסיכוי לעימות כולל בצפון גבוה מבעבר, לא שקט מהמוכנות של העורף לעימות כזה"

ראש הממשלה ושר הביטחון לשעבר אהוד ברק אמר הערב (שלישי) ב"לונדון את קירשנבאום" כי לישראל יש אינטרס להיות בתיאום מלא עם רוסיה בנוגע לפעולותינו בסוריה. זאת על רקע התקיפה של הבסיס הסורי T4 אתמול שיוחסה לישראל, והאזהרה שמוסקבה שלחה בעקבותיה לירושלים שלא לתקוף שוב באזור.

 

"צריך לעדכן את הרוסים, לכל המאוחר במקביל לפעולות שלנו", אמר ברק, "הם שחקן מרכזי בסוריה ולא חכם להפתיע או להביך אותם". הוא הוסיף כי בינתיים מוסקבה קשובה לישראל באופן יחסי, "אך זה לא ימשך כך אם נפגע בציוד רוסי או נהרוג בטעות רוסים תוך כדי הפצצה".

 

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר:

הסכם מבקשי המקלט: מדוע שמו של השליח לאוגנדה מוסתר?

הפגנת הימין באום אל-פחם: האוטובוס עוכב, אדם אחד נלקח לחקירה

כדורסלן הפועל חולון שהיכה את גיא פניני עוכב לחקירה במשטרה

 

ברק התייחס גם לכוונתו של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ להוציא את הכוחות האמריקינים מסוריה. "עזיבת ארה"ב מייצרת מצב לא קל עבורנו, אבל גם נוכחות הרוסים באזור היא גורם מייצב - סוריה עם איראן ובלי רוסיה היא מסוכנת יותר".

 

הוא הוסיף כי פוטין נוח לישראל, אך גם עקץ את ראש הממשלה בנימין נתניהו בנוגע ליחסיו עם הנשיא הרוסי: "פוטין הבחין מזמן בחולשתו של נתניהו לצילומים משותפים ומעניק לו את זה, אך במקביל ממשיך לטפל באינטרסים שלו".

 

אהוד ברק
 

אהוד ברק (חדשות עשר)

 

 

נוסף על כך, העריך ברק כי הסיכוי להידרדרות בצפון גבוהה מבעבר: "אם בשנה רגילה יש סכנה של אחוז אחד, השנה יש סיכוי של עשרה אחוז". הוא הוסיף כי הוא רחוק מלהיות שקט מממוכנות ישראל לעימות כולל עם חיזבאללה וסוריה. "הדרג המדיני רחוק מלעמוד בחובתו להכין את ישראל למקרה של התמודדות כוללת בצפון - בעיקר בעורף".

 

רה"מ לשעבר ציין כי "המערכה בין המערכות בסוריה" בסוריה מנוהלת בשיקול דעת ובמחשבה אך אמר: "ההיאחזות האיראנית בסוריה, הנוכחות הרוסית במדינה והנסיגה האמריקנית ממנה - הן לא הצלחות של ישראל".