BETA

10.04.2018

07:43

החיילים המעורבים ב"סרטון הצלף" תוחקרו; בנט: "מסרב להתלהם"

שר החינוך טען בריאיון לגלי צה"ל כי "לשבת בתל אביב ולגנות לוחמים זה לא רציני". צה"ל: המקרה שתועד בגבול רצועת עזה - מדצמבר 2017 • צפו: עימות ב"אורלי וגיא"

שר החינוך נפתלי בנט הגיב היום (שלישי) לסרטון שמתעד לכאורה ירי של צלף ישראלי במפגינים בגדר רצועת עזה במהלך הפגנות שנערכו באזור, והצהיר בריאיון לאפי טריגר ב"בוקר טוב ישראל" בגלי צה"ל: "אני מסרב לגנות את חיילי צה"ל בסרטון". לדברי השר בנט, "לשבת בתל אביב ולגנות לוחמים זה לא רציני. אני מגבה את כל חיילי צה"ל".

 

בתשובה לשאלה אם האמירות המתלהבות שנשמעות במהלך סרטון "לא מטרידות אותך כשר החינוך", אמר בנט כי הוא "מסרב להתלהם" והבהיר שוב כי הוא "מגבה את כל חיילי צה"ל".

 

בתוך כך, צה"ל איתר ותיחקר את החיילים המעורבים באירוע, שעל פי הערכת צה"ל תועד בדצמבר 2017 בגבול עזה. מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "ככל הנראה מדובר באירוע שהתרחש לפני מספר חודשים. האירוע יתוחקר ויבדק באופן יסודי".

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

טראמפ: בוחן דרכי תגובה למתקפה הכימית, ברשותנו אפשרויות רבות

משרד החינוך הישראלי מציג: ארבע היסטוריות שונות למדינה אחת

ה-FBI פשט על משרדו וביתו של עורך דינו האישי של הנשיא טראמפ

 

 שר החינוך נפתלי בנט
 

שר החינוך נפתלי בנט (רויטרס)

 

 

בעימות שנערך בין איש ארגון "שוברים שתיקה", נדב וימן, לבין מנכ"ל אם תרצו, מתן פלג, טען וימן כי האחריות מוטלת על הדרג המדיני: "אחרי 50 שנות כיבוש, החיילים עוברים את קהות החושים שאנחנו חווים כחברה. אנחנו לא צריכים להזדעזע, ככה זה נראה אחרי 50 שנות כיבוש, האשמה היא על הוראות הפתיחה באש".

 

מנכ"ל אם תרצו לא הסכים עם דבריו של וימן: "בעזה אין שום כיבוש. החמאס משתמש באזרחיו כבן ערובה ואין סנטימנטים. אדם שמתקרב לגבול של מדינה ריבונית – דמו בראשו".

 

בווידאו: עימות בין איש שוברים שתיקה למנכ"ל אם תרצו ב"אורלי וגיא"

 

 

 

בסרטון, שככל הנראה צילם מי ששכב ליד הצלף, ולא הצלף עצמו, ופורסם אתמול ברשתות החברתיות, נראים המפגינים מבעד למשקפת כשברקע נשמעת שיחה שניהל החייל עם חבריו. "איך הוא מתכופף תמיד", נשמע אחד הקולות אומר בזמן שאחר מוסיף, לאחר הירי, "וואו, איזה סרטון, וואו, בן של זונה". בהמשך, נשמע קול נוסף אומר בנימה מתפעלת: "הוא עף באוויר עם הרגל כזה" והיורה, שצילם את הסרטון, מסכם: "קחו, יא בני זונות".

 

לא ברור מה עלה בגורלו של הפלסטיני שנפגע ולא ברור מה המועד שבו צולם הקטע - שישי האחרון, או זה שלפניו. ההערכה היא שהסרטון הזה אותנטי, ובצה"ל בוחנים אם מדובר בירי שעומד בהוראות הפתיחה באש.

 

יושב ראש הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה, הגיב לתיעוד, וכתב בחשבון הטוויטר שלו כי מדובר ב"סרטון שמחריד את הנפש. צהלות השמחה על לקיחת חיים ומה שעל פניו נראה כמו הוצאה להורג של מי שלא סיכן איש. החייל שירה וצילם צריך לעמוד לדין, אבל מי שנתן את הפקודה לירות במפגינים לא חמושים הוא מי שמסוכן באמת".

 

מטעם ארגון "בצלם" נמסר: "בצלם מביע צער על קיומן של פקודות בלתי חוקיות בעליל המורות לחיילים לירות באנשים שאינם מסכנים איש. ירי דומה לזה שנראה בסרטון התרחש מאות פעמים בשבועות האחרונים ברצועת עזה וגרם להרוגים ולפצועים - כל זאת בגיבוי מלא של הדרג המדיני הבכיר והקצינים הבכירים בצבא. הזעזוע לכאורה שהם מביעים כרגע, והבטחתם לחקור את האירוע, היא חסרת משמעות ואין ספק שגם הפעם 'התחקיר היסודי' יטייח את האמת".