BETA

02.04.2018

22:53

אחרי השעיית ההסכם: פגישה בין רה"מ לדרעי על הסכם מבקשי המקלט

נתניהו הודיע כי יפגוש, יחד עם שר הפנים, את נציגי תושבי דרום תל אביב. עד אז, לדבריו, יישום המתווה שזכה לביקורת מהימין יושהה, והוא יובא לבחינה מחודשת

בעקבות הביקורת שהופנתה נגדו, כתב אמש (שני) ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בפייסבוק, כי ישהה את יישום המתווה עם נציבות הפליטים של האו"ם, המייתר את גירושם של מבקשי המקלט.

 

"אני קשוב אליכם, ובראש ובראשונה לתושבי דרום תל אביב. לכן החלטתי להיפגש יחד עם שר הפנים אריה דרעי עם נציגי התושבים מחר (היום) בבוקר. בינתיים אני משהה את יישום ההסכם, ולאחר שאפגש עם הנציגים אביא את ההסכם לבחינה מחודשת", כתב.

 

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

ביטול גירוש מבקשי המקלט: ההסכם עם רואנדה קרס כבר לפני חודשים

סערת קובי מידן: השדרן התנצל על דבריו - והוחלט כי לא יודח

פרקליטת תמימי: התלוננו על הטרדה בחקירה - לא נעשה דבר

 

בתחילת הפוסט תיאר נתניהו את "השתלשלות הדברים", כלשונו: "בשנתיים האחרונות פעלתי מול רואנדה כדי שזו תשמש כ'מדינה שלישית' הקולטת מסתננים שנגרש אליה גם בלי הסכמתם. זו הדרך החוקית היחידה שנותרה לנו להוציא מסתננים ללא הסכמתם, לאחר ששאר המהלכים שלנו נפסלו משפטית. רואנדה הסכימה לכך והתחלנו בפעולת הגירוש אליה. בשבועות האחרונים, בלחץ אדיר על רואנדה של הקרן החדשה לישראל וגורמים באיחוד האירופי, רואנדה התקפלה מההסכם וסירבה לקלוט מסתננים מישראל שהוצאו בכפייה. במצב זה החלטתי לחתור להסכם חדש שיאפשר בכל זאת את המשך הוצאת המסתננים".

 

 

שר החינוך נפתלי בנט, שמתח מוקדם יותר אתמול ביקורת על נתניהו, הגיב להשהיית יישום המתווה וכתב אמש בחשבון הטוויטר שלו: "החלטה נכונה של רה"מ. מברך אותו על כך. כפי שאמרנו, מדובר בהסכם רע המהווה התקפלות בפני הקמפיין השקרי שהופץ בתקשורת והיה הופך את ישראל לגן עדן למסתננים. השהיית המתווה אינו מספק. עלינו להתקדם למתווה חדש שיוציא מסתננים בלתי חוקיים מישראל. ישראל אינה לשכת התעסוקה של העולם".

 

גם השר אופיר אקוניס בירך על הקפאת ההסכם וכתב בחשבון הפייסבוק שלו כי הוא "מברך את ראש הממשלה נתניהו שהחליט לקיים דיון מחודש במתווה המסתננים. אם חולדאי, יחימוביץ׳ והשמאל הקיצוני כל כך צהלו, כנראה שהמתווה היה שגוי מעיקרו".

 

יושבת ראש מרצ, ח"כ תמר זנדברג, הגיבה גם היא לביטול ואמרה כי "נתניהו, במהלך פחדני, נכנע לקיצוניים ביותר שבימין, ועל מנת לעשות את זה הוא חוזר שוב למחוזות ההסתה נגד הקרן החדשה וארגוני החברה האזרחית. כל פעם שמדברים איתנו על ראש ממשלה 'קוסם' צריך לזכור שמדובר באדם לחיץ, כושל ופחדן שמנהל את מדינת ישראל לפי האינטרסים הפוליטיים שלו ובאפס שיקול דעת מדיני. מציעה לו להזמין את התושבים שהפגינו בסולדיריות עם מבקשי המקלט לביקורו מחר עם נציגי דרום תל אביב".

 

 ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר החינוך נפתלי בנט
 

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר החינוך נפתלי בנט(רויטרס )

 

 

יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי, התייחס בחשבון הטוויטר שלו למה שכינה "התקפלות ראש הממשלה", וכתב: "ערב עצוב, מביך ובעיקר מטריד. אין לנו שום סיבה להניח שבנושאי ביטחון, תהליך קבלת ההחלטות של ראש הממשלה טוב יותר".

 

ח"כ שלי יחימוביץ' אמרה כי "הודעת נתניהו על ביטול המתווה היא הודעת הבל חסרת משמעות. כעת הוא ממילא לא יכול לגרש אפילו  אדם אחד נוסף, והשעיית המתווה  משמעה שבפועל כל מבקשי המקלט  נשארים בארץ בלא יוצא מן הכלל, בלי שום הסכם עם שום מדינה במערב".

 

מתנועת "עוצרים את הגירוש" נמסר כי "לא מדובר במשחק פוליטי. מדובר בחיי אדם. השהיית ההסכם היחיד שמבטיח את  שיקום דרום תל אביב, זו בעיקר פגיעה באותם תושבים למענם לכאורה הושעה אותו הסכם. כך או כך, הסכם רואנדה לא רלוונטי, כפי שהצהיר רוה"מ. בנוסף, הגירוש עצמו אינו חוקי, כפי שהובהר פעמים רבות בשבועות האחרונים, ע"י משרד החוץ, בג"צ והאו"ם. הסכם שכולל בחינת בקשות מקלט, מדיניות פיזור אחראית ושיקום אמיתי של דרום תל אביב הוא האופציה האחראית היחידה."

 

גם אלון-לי גרין, המנהל הארצי של תנועת עומדים ביחד, הגיב ואמר כי "ההתקפלות של נתניהו מוכיח את מה שידענו כל הזמן: אי אפשר לגרש את מבקשי המקלט, ויש פתרונות. רק גזענות ופופוליזם מפרידים בינינו לפתרון לבעיית דרום תל אביב. מה שברור הוא שמתווה המדינה השלישית נכשל, לא יהיה גירוש לרואנדה ולא יהיה גירוש בכלל. נמשיך להיאבק בסולידריות לשיקום שכונות דרום תל-אביב ולעצור את הגירוש".

 

לפני הודעתו של נתניהו לגבי השהיית יישום המתווה, בנט אמר כי הסכם מתן מעמד ל-16,250 מסתננים בישראל יהפוך את ישראל לגן עדן למסתננים, ומהווה כניעה מוחלטת לקמפיין השקרי שהופץ בתקשורת בחודשים האחרונים. המתווה המקורי שגובש בממשלה בנושא המסתננים מוסרי וצודק, ויש לפעול על פיו בלבד: פליטים ממקומות סכנה - יקלטו בישראל, מסתנני עבודה - יוחזרו. עוד הוא הוסיף כי "בחתימה על הסכם זה אנו מעבירים מסר מסוכן לכל העולם: מי שיצליח להסתנן לישראל באופן בלתי חוקי, זוכה בפרס של תושבות כאן או במדינה מערבית. זוהי קריאת כיוון למיליוני מהגרי עבודה פוטנציאליים להגיע לישראל. האמינות של ממשלת ישראל עומדת כאן על הכף, לצד חובתנו המוסרית כלפי תושבי דרום תל אביב החיים כ״מדינה בתוך מדינה. אני קורא לראש הממשלה להביא את ההסכם שגובש עם האו"ם לאישור הממשלה כבר בישיבתה הקרובה".

 

יבקש לשנות את החוק. כחלון
 

שר האוצר, משה כחלון ( חדשות עשר)

 

 

שרת המשפטים איילת שקד אמרה מוקדם יותר כי "בניגוד לתדרוכים, לא הייתי שותפה להסכם ולא זומנתי לאף ישיבה בנושא אצל רה"מ. לא ידעתי כלל שהמתווה נחתם ואושר. כן ידעתי על הכוונה ועל המגעים. אני מצפה ממי שעמל על המתווה שיקח עליו אחריות. לגופו של עניין, מדינת ישראל לא צריכה להשלים עם השארתם של מסתננים שנכנסו לכאן שלא כחוק . ראוי להביא את ההסכם על כל פרטיו לדיון ואישרור בממשלה".

 

השר ישראל כץ תקף גם הוא את ההסכם ואמר כי "אלה לא התוצאות להן ציפינו. טובת תושבי דרום ת"א ויתר אזרחי ישראל חייבת להיות בראש וראשונה לנגד עינינו. מדיניות הממשלה, כפי שנקבעה,היא לא לאפשר למי שלא הוכר כפליט להישאר בישראל, וכל הסדר שמתבצע חייב להיות במסגרת מדיניות זו. יש לברך על הסכמתן של מדינות שונות לקלוט חלק מסתנני העבודה לישראל, אבל לא להתנות זאת בהתחייבות ישראלית להעניק מעמד ולאפשר לחלק אחר להישאר בישראל. יש להמשיך בפעילות כוללת על מנת ליישם את מדיניות הממשלה".

 

השרה מירי רגב, שהביעה בעבר דברים קשים בגנות מבקשי המקלט, מסרה מוקדם יותר כי "ההחלטה שפורסמה היום דרמטית ואני בהחלט מודאגת מהוויתור המהיר על פניו, על עקרונות היסוד של מדיניות ההגירה של הממשלה". לדבריה, "לא מדובר בפליטים אלא באנשים שהסתננו באופן לא חוקי. לכן ההתדיינות עם נציבות האו"ם לפליטים לטעמי היא לא במקום".

 

הפגנה נגד גירוש הפליטים בכיכר רבין
 

הפגנה נגד גירוש הפליטים בכיכר רבין( ללא קרדיט)

 

 

"גם התוצאה הסופית על פיה עשרות אלפי מסתננים יישארו בישראל מדאיגה מאוד מבחינת הזהות של המדינה והמרקם החברתי שלה", הוסיפה רגב, "הם הרי לא יגורו בשיכון ל', רמת אביב או כפר שמריהו אלא בפריפריה החברתית והגיאוגרפית של ישראל ויסבו לה נזקים רבים כפי שקורה עד היום בדרום תל אביב".

 

גם שר האוצר משה כחלון תקף את ההסכם בחשבון הטוויטר שלו וכתב כי שמע היום לראשונה על החלטת ראש הממשלה "לסגת מהחלטת הממשלה על הוצאת המסתננים מישראל". לדבריו, "המתווה המוצע אינו מספק. היקף המסתננים שיקבלו מעמד של תושבות זמנית גדול ובלתי מתקבל על הדעת. על הממשלה להתכנס ולחשב מסלול מחדש".

 

ח"כ אורן חזן התנגד גם הוא וכתב בחשבון הטוויטר שלו: "השמאלנים שוב ניצחו! ה‏סוף היה ידוע מראש - המסתננים קיבלו הכשר בחסות החוק! הממשלה מנסה כעת למרוח את ההתקפלות שלה בעניין המסתננים במילים יפות שאין להן שום משמעות מעשית. בשורה התחתונה: קצת לחץ ציבורי והממשלה "החזקה" הזו פשוט התקפלה. זה באמת היה יכול להיות מצחיק אם לא היה מדובר בנושא כל כך רציני וכאוב".

 

ראש המועצה האזורית מרחבים שי חג'ג' וראש המועצה האזורית שדות נגב תמיר עידאן, שניהם אנשי מרכז הליכוד, התייחסו להודעת נתניהו לגבי העברת מבקשי המקלט למושבים וקיבוצים ואמרו כי מדובר ב"אמירה אומללה, שלא מתמודדת עם הבעיה. מעבירים את הבעיה מדרום תל אביב 'למושבים ולקיבוצים'. אין טעם באמירות מסוג זה. אנחנו מבינים את הצורך לפתור את בעיית המסתננים, לא כלאחר יד ולא על חשבונם של המושבים והקיבוצים הנאבקים בבעיות כלכליות קשות. אדוני ראש הממשלה, נגמרה תקופת סאלח".