BETA

31.03.2018

11:10

דיווח פלסטיני: כך נורה מפגין בן 18 על ידי צה"ל

לטענת הפלסטינים, בתיעוד המדובר ניתן לראות ירי של כוחות צה"ל לעבר עבד אל-פתאח אלנבי, שלקח אתמול חלק בהפגנות ליד הגדר. מועצת הביטחון דנה באירועי "צעדת השיבה"

"צעדת השיבה". פלסטינים פרסמו היום (שבת) תיעוד שמראה לטענתם ירי של כוחות צה"ל לעבר עבד אל-פתאח אלנבי, בן 18, שלקח חלק בהפגנות צמוד לגדר המערכת. 

 

בצה"ל הגיבו לסרטון ואמרו כי "חמאס מפיץ סרטונים שונים, בהם גם כאלה המציגים רק חלקי אירועים, ערוכים ומפבורקים. צה"ל פעל אתמול למול הפרות סדר אלימות ופעילות טרור, שכללו ירי לעבר חיילי צה"ל, נסיונות חדירה לישראל, נסיונות פגיעה בתשתית בטחונית, ידויי אבנים, השלכת בקבוקי תבערה והבערת צמיגים".

 

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר

כלי טייס בלתי מאויש נפל בדרום לבנון כתוצאה מתקלה טכנית

התחזית: חול המועד יהיה אידאלי לפעילויות מחוץ לבית

רוצה לשחק, בלי פוליטיקה: האם קפטנית קבוצת הבנים תיאלץ לעזוב?

 

עוד נמסר כי "הכוחות פעלו לפני נהלי הפתיחה באש ובצורה שקולה, תוך שנמנעו מלפגוע באזרחים אותם הציבו החמאס בחזית מתוך רצון להביך את ישראל תוך סיכון אותם אזרחים. הפעלת הכוח של צה״ל היא שמנעה את התממשות התרחיש אותו ניסה החמאס ליצור של פגיעה בתשתיות בטחונית והפרה המונית של הריבונות הישראלית. נציע שלא לקחת את תעמולת חמאס כעובדה. נמשיך לפעול להגנת הריבונות הישראלית ואזרחי ישראל, כל מי שלוקח חלק בהפגנות האלימות שם עצמו בסיכון".

 

במועצת הביטחון דנו הלילה בנוגע לאירועי "צעדת השיבה". הדיון היה אמור להיות מאחורי דלתיים סגורות אולם לאחר שהתברר כי חברות המועצה לא יוכלו להגיע להסכמה בנוגע להצהרה משותפת, הוחלט לערוך דיון פתוח. פקיד בכיר באו"ם אמר בפתח הדיון כי הארגון חושש שהמצב בעזה עלול להידרדר בימים הקרובים וקרא להימנע מפגיעה באזרחים, במיוחד בילדים. עוד הוסיף כי השימוש בכוח קטלני הוא מוצא אחרון וכי כל מקרה מוות צריך להיחקר על ידי הרשויות.

 

 פלסטינים מפגינים במהלך צעדת השיבה
 

פלסטינים מפגינים במהלך צעדת השיבה(רויטרס )

 

 

בהמשך, מזכ"ל האו"ם גוטרש קרא לחקירה עצמאית ושקופה של מקרי המוות שהתרחשו במהלך האירועים ברצועת עזה. נוסף לכך, גוטרש קרא לכל הצדדים להימנע מפעולות שיכולות לגרום להרוגים נוספים ובעיקר מנקיטת אמצעים שעלולים לגרום לפגיעה באזרחים.

שגריר כווית לאו"ם אמר בדיון כי מדינתו מגנה את התנהלות ישראל. "היום התנהלה מחאה שקטה שבמסגרתה אזרחים הפכו למטרות", אמר. "מי שביצע את הפשעים חייב להיות מובא לדין. ישראל היא הכוח הכובש והיא חייבת לעמוד בהתחייבויות של אמנת ז'נבה. הפלסטינים צריכים לזכות להגנה בין-לאומית". עוד הוסיף כי חלק מהמפגינים היו פליטים שנפגעו מקיצוץ המימון של אונר"א. מנגד, נציג ארה"ב בדיון הדגיש כי ישראל לא הייתה מסוגלת להשתתף בדיון בשל חג הפסח וכי היה צורך למצוא מועד אחר לדיון על מנת לשמור על איזון. בד בבד, הוסיף נציג ארה"ב כי שימוש בהפגנות ככיסוי להסתה לאלימות מסכן חיי חפים מפשע. 

 

דוברת מחלקת המדינה האמריקנית, הת'ר נאוארט, התייחסה בטוויטר לאירועים. "אנו עצובים מאובדן החיים בעזה. אנו מפצירים בכל המעורבים לפעול למען הפחתת המתיחות. הקהילה הבין-לאומית ממוקדת בנקיטת צעדים שישפרו את חיי הפלסטינים ועובדת על תוכנית שלום. אלימות איננה מקדמת יעדים אלה". שר החוץ האיראני זריף התייחס אף הוא בטוויטר לאירועים. "בערב חג הפסח, שבו מציינים כיצד האל שחרר את הנביא משה ועמו מעריצות, הרודנים הציונים רוצחים מפגינים פלסטינים שלווים - שאת אדמתם גנבו - בזמן שהם צועדים כדי להימלט מהאפרטהייד הלא אנושי והאכזרי שנכפה עליהם", כתב.

 

בטרם החל דיון מועצת הביטחון, פנה ריאד מנסור, הנציג הפלסטיני לאו"ם, לתקשורת והאשים את ישראל בטבח אזרחים. "השנה הוחלט שמחאת 'יום האדמה' תהיה מסיבית אך תתנהל בדרכי שלום. הוחלט שכל החלקים הכבושים ייקחו חלק בפעילויות מחאה שקטות על מנת לזכור את יום האדמה", אמר מנסור.