BETA

27.03.2018

17:45

תיעוד: החמושים שחדרו לישראל מחוץ לשער קיבוץ צאלים

בסרטון ממצלמות האבטחה נראים שלושת הפלסטינים שהסתננו מעזה מול הקיבוץ שנמצא במרחק 20 ק"מ מהרצועה. יו"ר הקיבוץ: "במזל נמנע היום אסון". הפלס' נתפסו כשעליהם רימונים

המחדל בדרום: בתיעוד ממצלמות האבטחה בכניסה לקיבוץ צאלים ניתן לראות את שלושת הפלסטינים שחדרו הלילה (שלישי) לישראל ונעצרו רק אחרי חמש שעות ובמרחק 20 ק"מ.

 

בתיעוד ניתן לראות ששער הקיבוץ היה פתוח לחלוטין, משום שצאלים אינו מוגדר בעוטף עזה. הפלסטינים נעצרו מחוץ לבסיס צאלים הסמוך, כשעליהם רימונים וסכינים. "במזל נמנע היום אסון בישוב", מסר יו"ר הקיבוץ, "רואים בברור שהמחבלים הסתבובו במשך דקות ארוכות בסמיכות לשער הישוב הפתוח לרווחה באין מפריע".

 

הוא הסביר שהישוב אינו מאובטח כמו בישובי העוטף, והפציר במדינה לשנות את היחס אל ישובים דומים. "אנו מצפים מהמדינה לראות באירוע נורה אדומה, שהמרחק השרירותי שנקבע לעוטף עזה אינו רלוונטי עוד ויש לחזק את מרכיבי הבטחון גם בישובים המרוחקים", אמר, "ויפה שעה אחת קודם".

 

בווידאו: תיעוד שלושת הפלסטינים ממלצמות האבטחה של קיבוץ צאלים

 

 

מפקד בכיר בצה"ל דיבר הערב עם ראשי הרשויות בעוטף והסביר כי הצבא מבין את גודל האירוע ועושה הכל כדי להפיק את הלקחים, משום שמדובר בשבוע קריטי. אחד מהצעדים הראשונים יהיה חידוד השיח מול התצפיתניות, שאמורות להבחין בחדירה לשטח ישראל.

 

במהלך הלילה הופעלה אינדיקציה לנגיעה בגדר, אך כוח שהגיע למקום לא זיהה כל עקבות והודיע על חזרה לשגרה. בשעה 09:10 בבוקר זיהה סיור אחר את עקבות החצייה, וכעבור שעה ו-20 דקות הפלסטינים נעצרו. שלושת החשודים, בני אותה משפחה מרפיח, לא ניסו להשתמש בשלושת הרימונים ושני הקאטרים שברשותם גם כשפגשו בחיילים.

 

  שלושת הפלסטינים מתיעוד מצלמות האבטחה של קיבוץ צאלים
 

שלושת הפלסטינים מתיעוד מצלמות האבטחה של קיבוץ צאלים (ללא קרדיט)

 

 

החשודים עברו ישובים אזרחיים והיו יכולים לבצע פיגועים או אפילו לחטוף חייל או אזרח ישראלי. ההערכה בצה"ל היא שהם לא הסתייעו ברכב אלא הלכו ברגל, לכן עולה השאלה מדוע לא ניסו להוציא פיגוע ומדוע, לאחר שנתפסו, לא ניסו לפגוע בחיילים. הם נחקרים בשב"כ, שם מנסים מנסים להבין האם מדובר במחבלים שניסו להוציא פיגוע או שמא הם שוהים בלתי חוקיים שהגיעו חמושים על מנת להיכלא בישראל.

 

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, התייחס לאירוע הביטחוני החריג במהלך ביקור בנתיב האבות. "האירוע נמצא בבדיקה", מסר, "אני לא מוכן לדבר כל עוד לא ראיתי תחקיר מבצעי". הוא הוסיף כי דרש לקבל את ממצאי התחקיר שיתקיים עד יום חמישי.

 

"אני חושב שהצבא ערוך בצורה מיטבית, אנחנו מוכנים לכל תרחיש", אמר ליברמן ביחס ל"צעדת השיבה" המתכנן חמאס ביום שישי, "כל מה שתלוי בנו, נעשה שהחג הזה יעבור בשקט, בביטחון ובשמחה. אני מקווה שגם הצד השני לא יעשה שטויות ולא יתפתה לכל מיני פרובוקציות".

 

בתוך כך, התפתח עימות בין פלסטינים לכוח צה"ל בגבול הרצועה. חשודים יידו אבנים לעבר חיילים מזרחית לחאן יונס, צה"ל הגיב בירי.

 

  פריטי האמל"ח שנתפסו אצל שלושת החשודים שחדרו מרצועת עזה
 

פריטי האמל"ח שנתפסו אצל שלושת החשודים שחדרו מרצועת עזה (mivzaklive, דוברות המשטרה)

 

 

פרשנות: בתקופה כזו המערכת חייבת להיות יותר דרוכה

 

מדובר בשבוע רע מאוד לחטיבה הדרומית בצה"ל. הבוקר התגלתה החדירה השניה מעזה לשטח ישראל, לאחר שביום שבת נכנסו ארבעה פלסטינים וניסו להצית כלי הנדסי שעבד על המכשול. אז הגיע כוח שריון של צה"ל והבריח את המסתננים בזמן יחסית קצר, כשתיים וחצי דקות, ולמעשה מנע את הצתת הכלי.

 

שלושת הפלסטינים שחדרו היום לישראל שהו בשטח במשך חמש שעות ללא הפרעה. לכל הדעות זה אירוע רע מאוד, בטח בימים כאלה שהמערכת אמורה להיות דרוכה. שלוש פעמים בשבוע בממוצע מתבצעת חדירה לישראל, אבל לרוב אלו שב"חים שמתוחקרים ומוחזרים מיד לעזה. אבל עכשיו זה לא אמור לקרות.

 

ביום שישי מתכנן חמאס את "צעדת השיבה", במסגרתה המוני עזתים יגיעו לגדר הגבול וייתכן שינסו לחצות אותה. האירוע אמור להימשך עד יום הנכבה, כחודש וחצי. נקווה שביום שישי, כשאזרחי ישראל יערכו את ליל הסדר, נקבל בגבול עזה כוחות הרבה יותר דרוכים.