23.03.2018

12:15

יממה לפני המועד: הדיפלומטים הבריטים החלו לעזוב את רוסיה

לפי סוכנות הידיעות "רויטרס", שיירת מכוניות עזבה את מתחם שגרירות בריטניה ברוסיה. זאת במסגרת גירוש 23 הדיפלומטים שהוכרז בסוף השבוע שעבר

בווידאו: בוריס ג'ונסון תוקף את ולדימיר פוטין

 

עומדים בזמנים: סוכנות הידיעות "רויטרס" דיווחה היום (שישי) כי החל גירוש 23 הדיפלומטים הבריטים מרוסיה, יממה לפני המועד האחרון שהוקצב על ידי משרד החוץ הרוסי. עדי ראייה דיווחו כי חזו באנשים, שעתידים להיות מגורשים מרוסיה, נפרדים ממקורביהם. בד בבד, עדי הראייה הבחינו במספר כלי רכב שנכנסו למתחם.

 

בתוך כך, האיחוד האירופי החליט הלילה להחזיר את השגריר במוסקבה להתייעצות. בהודעה מטעם מנהיגי האיחוד נכתב כי הם עומדים מאחורי מסקנות לונדון לפיהן מוסקבה היא שעומדת מאחורי ההרעלה. ראש ממשלת דנמרק הוסיף בריאיון לתקשורת המקומית כי מדינתו שוקלת לנקוט צעדים נוספים. דובר הקרמלין הודיע בעקבות החלטת האיחוד כי מוסקבה אינה יודעת מדוע מנהיגי האיחוד מסכימים עם מסקנות בריטניה שכן רוסיה לא קיבלה מידע על החקירה.

 

ביום שלישי השבוע, עזבו את לונדון 23 דיפלומטים רוסים. ראשת ממשלת בריטניה, תרזה מיי, הורתה על גירוש הדיפלומטים משום שלטענתה הם מרגלים שעבדו תחת מעטה דיפלומטי. היא גם הודיעה על מעקב צמוד יותר אחרי אנשים הנכנסים למדינה ונחשבים לאיום על הביטחון הלאומי, והוסיפה כי תקדם חקיקה בנושא. זאת בהמשך להאשמתה כי רוסיה עומדת מאחורי מתקפת גז העצבים שבמסגרתה הורעלו המרגל הרוסי לשעבר סרגיי סקריפל ובתו ככל הידוע, זוהי מתקפת גז העצבים הראשונה שבוצעה מאז מלחמת העולם השנייה.

 

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

בהלה לפני המראה לישראל: עשן חדר למטוס, נוסעים פתחו מגלשות

דוגמנית פלייבוי למלניה טראמפ: מתנצלת על הרומן עם בעלך

חשבתם שאתמול היה חם? מזג האוויר השרבי יגיע היום לשיאו

 

 רכב עוזב את השגרירות הבריטית במוסקבה
 

רכב עוזב את השגרירות הבריטית במוסקבה (רויטרס)

 

בתגובה לגירוש הבריטי, הודיעה רוסיה על גירוש 23 דיפלומטים בריטים ממוסקבה ועל סגירת הקונסוליה הבריטית ברוסיה. "אנחנו גאים בכם", אמר אלכסנדר יקובנקו, שגריר רוסיה בבריטניה, לדיפלומטים שעזבו את בריטניה.

 

מוקדם יותר השבוע, שר החוץ של בריטניה, בוריס ג'ונסון, תקף את נשיא רוסיה, ואמר כי "ולדימיר פוטין ינצל את המונדיאל כמו שהיטלר ניצל את אולימפיאדת 1936, על מנת לחזק את תדמית המדינה".

 

"פוטין רוצה לגרום לצרות איפה שניתן, כדי שיוכל להציג את מדינתו כחזקה כמו שהייתה לפני קריסת האימפריה הסובייטית", אמר ג'ונסון בוועידת מחוקקים בבריטניה, "הדברים שלו לא מיועדים לנו, אלא לקהל הביתי שרוצה להרגיש שרוסיה חזקה שוב, לאחר שהם רואים את כל ההשפלות". עם זאת הוא הוסיף כי בריטניה לא מעוניינת במלחמה קרה חדשה.

 

הוא טען כי עיתוי המתקפה נגד המרגל הרוסי בבריטניה, ככל הנראה קשור לבחירות ברוסיה. "כפי שדמויות שאינן דמוקרטיות עושות בבחירות או באירועים קריטיים מבחינה פוליטית, נהוג להעלות בפני דמיון הציבור את תחושת האיום", הסביר ג'ונסון. במשרד החוץ הרוסי אמרו בתגובה כי כל השוואה בין פוטין להיטלר "אינה מקובלת". דוברת משרד החוץ הוסיפה כי שר החוץ הבריטי "מורעל בשנאה ובזעם".