21.03.2018

09:28

"המוסד פרץ לחדר מלון בווינה – וגילה שאסד בונה פרויקט גרעיני"

לפי פרסומים זרים, תקיפת הכור הגיעה לאחר מבצע של שרות הביון בחדרו של ראש ארגון הגרעין של אסד, בבירה האוסטרית • וגם: מרחב ההכחשה שיצרה לעצמה ישראל אחרי התקיפה

מאחורי הקלעים של תקיפת הכור בסוריה: ישראל תקפה את הכור הגרעיני בסוריה לפני למעלה מעשור, כך התירה לפרסום הבוקר (רביעי) הצנזורה. המבצע הישראלי הנועז בשנת 2007, שיוצא היום לאור, פורסם בכלי תקשורת זרים זמן קצר לאחר האירוע. ברבות השנים, אותם פרסומים זרים מביאים פרטים נוספים ומרתקים על הרקע לתקיפה, והדרך בה ישראל השיגה את המידע אודות הכור המתפתח.

 

הפרסומים הזרים מספרים את סיפורו של איברהים עותמאן, ראש הארגון הסורי לאנרגיה גרעינית, שביקר בווינה בירת אוסטריה. הוא ישב בבר של בית המלון בו שהה והחל בשיחה קולחת על פודלים עם אישה דוברת צרפתית. במקביל, חבריה של האישה, אנשי צוות המוסד (יודגש – עפ"י פרסומים זרים), נכנסו לחדרו של ראש ארגון הגרעין והוציאו את החומרים שהיו שמורים בחדרו, כחלק מפעולה שגרתית ומבלי שהם יודעים מה יש בידיהם. ועותמאן, הוא לא ידע שהשקט בחדרו הופר.

 

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

שלוש שנים למחאת יוצאי אתיופיה: מה עשתה הממשלה במאבק בגזענות?

הזוגות הצעירים בבעיה: ירידה בבנייה של דירות חדשות

האב, הכוכבת ועבירות המין: כך על פי החשד פעל רונן ביטי

 

 תקיפת הכור בסוריה
 

תקיפת הכור בסוריה (דובר צה"ל)

 

 

לקח למוסד זמן להבין כי החומרים שאספו הם אוצר מודיעיני שהגיע לידיהם. החומרים שכבו כמה שבועות אצל ארגון הביון עד שגילו כי אסד בונה פרויקט גרעיני. "בישראל הייתה אמונה שלא יכול להיות דבר גדול בסוריה שאנחנו לא יודעים עליו" אמר העיתונאי רונן ברגמן לתוכנית "אורלי וגיא", שציין כי את המידע על הכור שמרו אסד ואנשיו בעותקים קשיחים, ולא במחשבים, כחלק מהחשש שישראל תגלה על הפרויקט.

 

אלוף (במיל') יוסי בידץ, ראש חטיבת המחקר באמ"ן בזמן תקיפת הכור בסוריה ב-2007, התייחס במשדר המיוחד של "אורלי וגיא" התייחס לעמימות הישראלית סביב האירוע, שנמשכה למעלה מעשור: "יצרנו את מרחב ההכחשה – איך נאפשר לאסד גם לספוג את התקיפה וגם לאפשר לו לא להגיב עליה. אחד, לא נשוויץ - זה דבר די מופלא בהיסטוריה הישראלית. הדבר השני הייתה יצירת כוח הרתעתי במרחב הגולן, שתוציא לאסד את התיאבון".