20.03.2018

07:39

ארה"ב: "הגיע הזמן שאבו מאזן יבחר בין שנאה - לשלום ושגשוג"

השליח האמריקני גרינבלט גינה את דברי יו"ר הרשות, שכינה את שגריר ארה"ב בתל אביב "מתנחל בן כלב". הבית הלבן: "לא ראוי". חוטובלי: "העולם מבין מי הבעיה במזרח התיכון"

השליח המיוחד מטעם הבית הלבן לתהליך השלום הישראלי-פלסטיני, ג'ייסון גרינבלט, הגיב אמש (שני) לדבריו של יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, שכינה את שגריר ארה"ב בישראל, דיוויד פרידמן, "מתנחל בן כלב". לדברי גרינבלט, "הגיע הזמן" שאבו מאזן "יבחר בין התבטאויות רוויות שנאה לבין מאמצים מעשיים לשיפור חייהם של בני עמו ויוביל אותם לשלום ושגשוג".

 

"ללא קשר לעלבון הלא ראוי שהוא הטיח בשגריר דיוויד פרידמן, אנחנו מחויבים לעם הפלסטיני ולשינויים שחייבים להתבצע לשם דו-קיום בשלום", ביקש גרינבלט להבהיר. השליח הוסיף כי בממשל האמריקני פועלים להשלמת "תוכנית השלום", וכי היא תקודם "כשהנסיבות יהיו מתאימות".

 

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

מועצת כפר ורדים: אם נצטרך - נעצור את המכרז שבו זכו 50% ערבים

בצלם: בתי המשפט הצבאיים לא שיפרו את ההגנה על קטינים פלסטינים

הכושר, הפציעות והשילוב: הבעיות בגיוס נשים לתפקידי לחימה

 

שגריר ארצות הברית בישראל דיוויד פרידמן במהלך השימוע שלו בסנאט
 

שגריר ארצות הברית בישראל דיוויד פרידמן במהלך השימוע שלו בסנאט (רויטרס)

 

 

ארגון פתח בטוויטר: פרידמן - "קולוניאליסט, מתנחל, בן כלב"

 

במקביל, גורם בכיר בבית הלבן אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי התבטאותו של אבו מאזן "מאוד לא ראויה". דוברת מחלקת המדינה האמריקנית, הת'ר ניוארט, חיזקה את דבריו של גרינבלט והוסיפה מתקפה נגד אבו מאזן. "הערותיו של הנשיא אבו מאזן הן מקוממות ואינן עוזרות", כתבה בחשבון הטוויטר שלה, "אנחנו ממליצים לרשות הפלסטינית להתמקד בחיי העם הפלסטיני ובקידום השלום".

 

בנאום שנשא אתמול, התייחס אבו מאזן להודעה שפרסם פרידמן כגינוי לפיגוע הדקירה בעיר העתיקה בירושלים בתחילת השבוע, וטען כי ארה"ב "נותנת לגיטימציה להתנחלויות". לדבריו, "כך עשו גם בכירים אמריקנים, ובראשם השגריר שלהם בתל אביב, דיוויד פרידמן".

 

יו"ר הרשות הוסיף: "הוא אמר 'הם בונים על האדמות שלהם'. בן כלב, הם בונים על באדמתם? הוא בעצמו מתנחל ומשפחתו מתנחלת".

 

 טראמפ ואבו מאזן בפגישה בבית הלבן
 

טראמפ ואבו מאזן בפגישה בבית הלבן (רויטרס)

 

 

פרידמן הגיב לגברי אבו מאזן בפורום הגלובלי ה-6 למאבק באנטישמיות של משרד החוץ, שנערך בירושלים, ואמר: "שלושה ישראלים נרצחו. אבו מאזן בחר להגיב בזמן נאומו של לאודר (בכנס). תגובתו הייתה לקרוא לי 'בן כלב'. אנטישמיות או שיח פוליטי? לא מתפקידי לשפוט, אשאיר זאת לכם".

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס לסערה וטען כי "ההשתלחות של אבו מאזן בשגריר ארה"ב, דיוויד פרידמן, אומרת הכול. פעם ראשונה מזה עשרות שנים שהממשל האמריקני הפסיק לפנק את מנהיגי הפלסטינים והוא אומר להם 'עד כאן'". לטענת נתניהו, "כנראה שההלם מן האמת גורם להם לאבד את העשתונות".

 

סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי הגיבה גם היא לדברים. בציוץ בטוויטר כתבה הבוקר כי "אבו מאזן הרחיב את מילון הקללות כלפי הממשל האמריקני במתקפה המכוערת על השגריר פרידמן". לדבריה, "זוהי תמצית הסיפור הפלסטיני כולו - במקום לגנות טרור ולעסוק בבניית העתיד הפלסטיני, עסוק המנהיג הפלסטיני בפיזור האשמות. העולם כבר מבין מי הבעיה במזרח התיכון".

 

בנאומו אתמול, אבו מאזן גם בחר לתקוף את הנהגת חמאס על חלקה, לטענתו, בהחרפת הפילוג הפלסטיני, והפנה אצבע מאשימה כלפי הארגון העזתי בגין אחריותו לכאורה לניסיון ההתנקשות בראש הממשלה הפלסטיני ראמי חמדאללה. בתנועת חמאס הגיבו לדבריו וטענו כי "מה שאבו מאזן עשה אינו ניסיון לפגוע בחמאס, אלא ניסיון להרוס את התוכנית הלאומית של הפלסטינים ואת אחדותן של רצועת עזה והגדה המערבית, על מנת ליצור מצב של אנרכיה, שתאפשר את קבלת 'עסקת המאה' של טראמפ".