BETA

10.03.2018

20:16

"אם רה"מ יפעל לבחירות ביוני - נתאחד לדחייה לאחר חגי תשרי"

שר הביטחון התייחס בטוויטר למשבר סביב חוק הגיוס ורמז להקדמה אפשרית של מערכת הבחירות. נתניהו ידרוש מראשי הקואליציה: התחייבו פומבית שלא תפרשו עד נובמבר 2019

בחירות 2018? שר הביטחון, אביגדור ליברמן, התייחס הערב (שבת) למשבר סביב חוק הגיוס. "בחיים, יש רגעים שבהם צריך ללכת עם מה שאתה מאמין ולא עם מה שכדאי או משתלם. זהו בדיוק הרגע", כתב ליברמן בטוויטר במה שיכול להתפרש כהתבצרות בעמדות.

 

הסיכוי לבחירות הערב, על בסיס ההתבטאויות השונות, דווקא גובר. עם זאת, הסיכוי שייערכו ביוני קטן משמעותית. בכירים בקואליציה אמרו שאם נתניהו יוביל לבחירות, והוא ירצה שיהיו מוקדמות מסיבותיו - הוא לא יקבל את מבוקשו. לדבריהם, הם ירצו לקבוע בחירות לאחר חגי תשרי, בתיאום עם גורמים באופוזיציה. דבר שיאפשר ליועץ המשפטי לממשלה לגבש החלטות בעניין חקירותיו של נתניהו. גם באופוזיציה, במיוחד במפלגת העבודה, נוכח הסקרים האחרונים, מקונן חשש כבד מפני בחירות בקיץ. נתניהו צפוי לדרוש מחר מראשי הקואליציה להתחייב פומבית שלא יפרשו מהממשלה עד נובמבר 2019.

 

הערב ייפגש ראש הממשלה, בנימין נתניהו, עם ראשי המפלגות החרדיות, ש"ס ויהדות התורה. את ההודעה על הפגישה, נתניהו שלח מיד אתמול עם נחיתתו ארצה מניו יורק, שם התקבל בחום רב על ידי תומכים רבים. במהלך הפגישה ינסו הצדדים להגיע לפתרון, שיימנע הליכה לבחירות, על רקע המתיחות הגואה בין החרדים לשאר השותפות הקואליציוניות, בשל הדרישה להעברת חוק הגיוס עד לסוף המושב הקרוב, ב-18 במרץ. 

 

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

יין ואיטריות: המפגש ההיסטורי בין קים לנציגי קוריאה הדרומית

מי ניסה להרעיל את המרגל הרוסי שמכר מידע על סוכנים באירופה?

טראמפ שלח לפוטין ב-2013 הזמנה אישית לתחרות מיס יוניברס

 

 אריה דרעי ואביגדור ליברמן בטקס ההשבעה בכנסת
 

אריה דרעי ואביגדור ליברמן בטקס ההשבעה בכנסת(רויטרס)

 

 

חבר הכנסת יואב קיש התייחס למשבר בתכנית "המטה המרכזי" וטען כי הוא ייפתר עד יום שני. עוד הוסיף ח"כ קיש כי לדעתו, הכף נוטה לבחירות. מנגד, ח"כ איתן כבל התייחס למצב המחנה הציוני, מפלגתו, בסקרים ואמר: "המצב שלנו לא טוב. זו העת להתפלל".

 

 

מוקדם יותר אתמול שב שר הביטחון ליברמן ותקף את החוק המתגבש, אותו כינה "סחיטה", והודיע כי סיעתו תתמוך רק בחוק שיעוצב על פי המלצות מערכת הביטחון. "הצעת החוק המתגבשת כרגע היא לא פשרה אלא כתב כניעה למעשה סחטנות", בחשבון הפייסבוק שלו, "את האולטימטום 'או חוק הגיוס או תקציב' הציבו  המפלגות החרדיות, את האולטימטום 'חוק גיוס בקריאה 2-3 בחודש מאי או פירוק הממשלה' קבעו המפלגות החרדיות. מי שרוצה להיכנע לסחטנות, שייכנע, ישראל ביתנו תתמוך אך ורק בהצעת חוק שיגבשו מערכת הביטחון וצה"ל".

 

בליכוד ובבית היהודי מקדמים פשרה למשבר, לפיה החרדים יוותרו על הכוונה לחוקק את חוק יסוד: לימוד תורה, ובקביל יקודם חוק גיוס חלופי. הצעת הפשרה, שזכתה לאישור היועץ המשפטי לממשלה, היא חוק גיוס חדש הכולל מכסות, אך ללא כל סנקציות פליליות. המנגנון היחיד שמתוכנן על מנת ללחוץ על גיוס החרדים, הוא פקיעת החוק במקרה של אי עמידה ביעדים.

 

"המשבר הזה הוא באמת פתיר על דעת כולם", אמר אתמול שרת המשפטים איילת שקד לאילה חסון ברדיו 103FM. "יש בהחלט אפשרות להביא נוסח שיהיה מוסכם גם על הסיעות החרדיות וגם על היועמ"ש, כך שיעמוד בבג"ץ ויעבור בקריאה טרומית", אמרה שקד, "זה באמת עניין רק של ראשי המפלגות, הם צריכים להגיד את האמת לציבור, האם מישהו מהם רוצה להביא לבחירות ולהפלת ממשלת ימין ללא צורך אמיתי?".