BETA

09.03.2018

21:42

"יש גבולות שאסור לחצות": הקצין שהגיש תביעת ענק נגד מח"ש

בעבר היו מי שייעדו את ניצב משנה אילן סרדל להתמודדות על תפקיד המפכ"ל. בדרך הסתבך עם מח"ש וכעת הוא תובע מיליונים בטענה שבמהלך החקירה הוטרד מינית

שוטר טוב/שוטר רע: באישון ליל הגיעו אל ניצב משנה אילן סרדל חוקרי המחלקה לחקירות שוטרים ועצרו אותו. סרדל, עד לאותה שעה מפקד תחנת זבולון, קצין מהמצטיינים במשטרת ישראל עטור פרסי הצטיינות, הפך בן רגע לעציר החשוד בקבלת שוחד ובשלל חשדות נוספים. "אולי אחוז אחד היה עומד במה שהיה שם, גם נפשית וגם להתמודד מולם", אומר סרדל.

 

חודש קודם לכן, עבר סרדל בהצלחה בדיקת פוליגרף לקראת קבלת דרגת תת ניצב והמרוץ שלו לצמרת נראה מבטיח מתמיד. ואז מח"ש קיבלה מכתבים אנונימיים בגנותו. מח"ש ביקשה ללכוד את הקצין שלכאורה סרח והוא מצידו, שיתף פעולה.

 

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

נתניהו לטראמפ: עצור את מכירת הכורים הגרעיניים לסעודיה

פנס: הרצון של קים להיפגש מוכיח שאסטרטגיית הבידוד עובדת

אחרי השרב: ירידה ניכרת בטמפרטורות; הים התיכון מסוכן לרחצה

 

 ניצב משנה בדימוס אילן סרדל
 

ניצב משנה בדימוס אילן סרדל ( חדשות עשר)

 

 

"אמרתי לחוקרים - לפני חודש עברתי פוליגרף ונשאלתי אם ביצעתי עבירה פלילית מגיל 18 ויצאתי דובר אמת. זה היה פוליגרף בשביל לקבל את דרגת התת-ניצב. דבר שני, אמרתי להם שאני לא רוצה עורך דין. 'אם אתם מחליטים לעלות לבית משפט, גם אז אני לא רוצה עורך דין'. דבר שלישי - 'כל שאלה שאני אשאל, אני לא אחשוב - אני ישר אתן תשובה'", מספר סרדל.

 

200 אנשי משטרה נקראו לחקירה ובכתב התביעה שהגישו עורכי דינו של סרדל נגד מח"ש, מצוטטים אין ספור קצינים ואזרחים שאוימו על ידי מח"ש לכאורה. "יש גבולות שאסור לחצות", אומר עורך דינו רענן בר-און.

 

כך למשל, אפרים גבאי, מנכ"ל הפועל חיפה, חברו של סרדל נחקר במח"ש וזכה לשמוע את הדברים הבאים: "החבר שלך סרדל עבריין גדול. מושחת בן מושחת עושה אורגיות. יושב עם עבריינים. הוא תפור וילך לכלא להרבה שנים. הוא חי בפנטזיה שיהיה מפכ"ל, איזה מפכ"ל. יהיה בקושי מטאטא רחובות וזה מה שמתאים לו". נוסף לכך, סרדל טוען שהוטרד מינית בחקירתו - אחד החוקרים הכניס את ידו למכנסיו ושיחק במפשעתו מול עיניו של סרדל.

 

אחרי חודשים ארוכים של חקירה, שלא הניבה מאומה למרות הרעש והפרסומים, תמה תקופת החופשה הכפויה של סרדל מהמשטרה. במח"ש ביקשו להכניס אותו להשעייה שפוגעת במצבו הכלכלי שכן קצין מושעה לא זכאי למשכורת מלאה והפנסיה שלו נפגעת. "אמרתי שאסור לי להישבר. אם אשבר, כל המשפחה תישבר. אני אהיה חזק והצדק ייעשה בסוף", מסכם סרדל.

 

 אילן סרדל
 

מתוך כתב התביעה של אילן סרדל(חדשות עשר )

 

 

מטעם המחלקה לחקירות שוטרים בפרקליטות המדינה נמסר בתגובה: "עם סיום החקירה החליטה מח״ש כי נצ"מ אילן סרדל ביצע מעשים אסורים שיש בהם ניגודי אינטרסים לתפקידיו במשטרה בעת שאפשר למקורביו לפנות אליו בעניינים הקשורים לעבודת המשטרה ואף סייע להם בעניינים שונים. לאחר קבלת החלטה עקרונית על הגשת כתב אישום בכפוף לשימוע, הודיע סרדל למח"ש בכתב, באמצעות בא כוחו, כי הוא מקבל על עצמו אחריות למעשיו,  סרדל הודה, במסמך חתום על ידו, כי שיטת העבודה שאפיינה אותו היתה הטשטשות הקווים בין המותר לאסור. 

 

"בנסיבות אלו, ולאחר שאף הודיע על פרישתו מהמשטרה, הוחלט שלא להגיש נגדו כתב אישום. עילת הסגירה הינה היעדר התאמה להליך פלילי.  בעניין הטענות שהועלו בכתבה נמסר בעבר  על ידי פרקליט המדינה, בין היתר, כי בתום בירור אשר נערך עם הקצין בנוגע לתלונה זה מכבר, הובהר לו, כי מעתה ואילך עליו להימנע מהתנהגות העלולה לגרום אי נוחות לנחקר במהלך החקירה. עם זאת, לא נמצא כי מדובר בהתנהלות שנועדה במכוון להשפיל את הנחקר. בעניין הטענות שהועלו במסגרת התביעה האזרחית ובמהלך הכתבה - מכלול הטענות יבחנו על ידי הגורמים הרלוונטיים".