26.02.2018

23:21

"ברקוד": ההבטחות חסרות הכיסוי של הקוסמטיקאיות ה"רפואיות"

למרות שרבים משתמשים בתארים "קוסמטיקה רפואית" ו"פרה רפואית", ההגדרה לא קיימת והיא מהווה הטעיה. "מטופלים רבים מגיעים עם צלקות בעקבות טיפול לקוי", הסבירה רופאה

קוסמטיקאים רבים בישראל מתהדרים בתואר "קוסמטיקה רפואית" או "קוסמטיקה פרה-רפואית", אך ההגדרה הזו לא קיימת בישראל. מדובר בהטעיה, ואף בסיכון בריאותי כלפי המטופלים.

 

"התחום 'קוסמטיקה רפואית' לא קיים, זו סיסמא שיווקית האסורה על פי חוק כי היא לא קיימת", הסביר ד"ר מאיר כהן, יו"ר האיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית ואסתטית.

 

 אישה מקבלת טיפול פנים
 

אישה מקבלת טיפול פנים(חדשות עשר )

 

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

פרסום ראשון: ניר חפץ חשוד שמחק מסרונים מפלילים

חשד: אב רצח את בנו בן ה-4 - והתאבד

תיעוד: בן 15 נוהג ללא רישיון, עולה על כיכר ונמלט משוטרים

 

כדי לבצע טיפולי קוסמטיקה לא צריך שום תעודה, למרות הסיכונים הרפואיים. "ההטעיה עובדת, כי כשמישהי מציגה עצמה כ'קוסמטיקאית רפואית' למי שלא מבין בתחום הזה, זה נראה לו שיש כאן משהו שקשור לרפואה", אמרה ד"ר להבית אקרמן, מומחית ברפואת עור, "שירותי בריאות כללית". "בכל יום בו אני רואה מטופלים, אחד או שניים מהם ניזוקו מטיפול קוסמטי לקוי – כתמים פיגמנטציות וצלקות", סיפרה אקרמן.

 

משרד העבודה מעניק היום תעודת קוסמטיקאית, שהיא כאמור לא חובה כדי לעסוק במקצוע, למי שתעבור קורס מפוקח של המשרד. בקורס אין אזכור למונחי רפואה כלשהם. "אין לנו את הסמכות, ההכשרה או הידע לקבל את המילה 'רפואי'", אמרה עידית גור, מנהלת בית הספר לקוסמטיקה "איב סנטר".

 

מבדיקת חדשות עשר עולה כי בתשעה מתוך 20 מוסדות לימוד מפוקחים של משרד העבודה יבטיחו ללמד אתכם קוסמטיקה רפואית או פרה-רפואית, למרות שחלקם מודים שמדובר בגימיק. במכללה ללימוד קוסמטיקה במרכז הארץ אמרו: "אין דבר כזה 'קוסמטיקה רפואית', זה מיתוג שהומצא בישראל – ותפס. זה מושך לקוחות כי הישראלים הם עדר".

 

משרד הבריאות שלח בשבוע שעבר מכתבים למכללות שונות עם איסור על השימוש במילים "קוסמטיקה רפואית" או "פרה רפואית". משרד העבודה אף שלח למכללות איום, בו הבהיר כי בית ספר שימשיך לקרוא לעצמו "קוסמטיקה רפואית" יהיה צפוי לסנקציות.