25.02.2018

21:35

חשיפת המסרונים - זעם במערכת הפוליטית: "לשחרר את כל המעורבים"

פוליטיקאים מימין ומשמאל הגיבו לחשיפה בחדשות עשר על תיאום בין מנהל החקירה בתיק 4000 לשופטת פוזננסקי כץ. השרה שקד ונשיאת העליון הורו על בדיקה, ושני המעורבים הושעו

שרת המשפטים איילת שקד ונשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות שוחחו ביניהן היום (ראשון) לאחר חשיפת המסרונים בחדשות עשר, שמהם עולה כי נציג הרשות לניירות ערך תיאם את הארכות המעצר בתיק 4000 עם השופטת בפרשה. השתיים החליטו לפנות יחד לנציב התלונות על השופטים בבקשה לבירור המקרה ויפעלו בהתאם לתוצאות הבירור. בקשת הבירור הוגשה הערב, והשופטת עצמה, כמו גם נציג הרשות לניירות ערך, הוצאו לחופשה.

 

עורכי הדין של החשודים מתכוונים כבר הערב לפנות לבית המשפט בבקשה לשחרר את כלל העצורים לאלתר. עו"ד ז'ק חן, בא כוחו של שאול אלוביץ', בעל השליטה בבזק, מסר: "קשה לתאר את עוצמת הזעזוע שמן הסתם שותף לו כל אדם הגון, שנחשף להתנהלות הסתרים בין מחלקת חקירות ברשות ניירות ערך לבין השופטת שעצרה וחזרה ועצרה את מרשי. כעת נחשף לאור השמש כי מדובר במעצר בלתי חוקי בעליל. בכוונתנו לפנות עוד הערב לבית המשפט בבקשה שיורה על שחרורו לאלתר. בהמשך נשקול את צעדינו הנוספים". עו״ד דרור מתתיהו, בא כוחו של אור אלוביץ', הוסיף: ״אנו מזועזעים מחשיפת ערוץ עשר. חלופת המסרונים בין השופטת לבין נציג הרשות החוקרת זיהמה את ההליך המשפטי ומחייבת את שחרורו של מרשי לאלתר. האירוע חסר תקדים ומחייב בירור יסודי ומעמיק ביותר והסקת מסקנות קשות״. 

 

עוד כתבות בחדשות עשר >>

לא תאמינו כמה בריאות יכולה להוסיף לכם אוזן המן ביום

בשישי: נתניהו ייחקר על פרשת בזק; ימסור עדות בפרשת הצוללות

בית המשפט גזר מאסר עולם על הפלסטיני שרצח את מיכל חלימי

 

 שרת המשפטים איילת שקד ונשיאת העליון חיות
 

שרת המשפטים איילת שקד ונשיאת העליון חיות(דוברות שרת המשפטים )

 

 

במערכת הפוליטית, מימין ומשאל, הגיבו בזעם לחשיפת המסרונים. שר הביטחון אביגדור ליברמן אמר כי הוא "מצפה מנשיאת בית המשפט העליון להשעות מיד את השופטת פוזננסקי-כץ. אסור לתת לציבור לאבד אמון במערכת המשפט". יו"ר הקואליציה דוד אמסלם הוסיף: "‏אני מניח שאם היו מוצאים את ההתכתבות הזו בטלפונים של אלוביץ' וחפץ, הם היו עצורים עד תום ההליכים. אם בארזים נפלה שלהבת מה יגידו אזובי הקיר".

 

שר התיירות יריב לוין הביע זעזוע מהחשיפה: ״מזעזע לראות את ניסיונות הטיוח של ראשי מערכת המשפט נוכח הפרסום חסר התקדים בחומרתו הנטען כלפי השופטת פוזננסקי-כץ, והכל במטרה למנוע חקירה פלילית בעניינה. אם אכן יתברר שאזרחים נשלחו למעצר בהליך מזוהם שבו ההחלטה נתקבלה עוד טרם קיום דיון, הרי שמדובר בעבירה פלילית מהחמורות שישנן. נושא כזה חייב להיחקר מיידית ע"י המשטרה, ואני מצפה שכך ייעשה, ובאותה התלהבות שהדבר נעשה בעניינים אחרים אשר על סדר היום. זוהי שעת מבחן למערכות אכיפת החוק, ובפרט למערכת המשפט, כדי שאמון הציבור בהן לא יאבד".

 

ח"כ בצלאל סמוטריץ' מהבית היהודי, קרא ליו"ר ועדת חוקה ומשפט, ח"כ ניסן סלומינסקי מסיעתו, לכינוס דחוף של הוועדה בראשותו של האחרון. "התיאום לכאורה בין שופטת המעצרים לעו"ד הרשות לניירות ערך שתוארה בתחקיר מעלה תמיהות רבות בנוגע להתנהלות המערכת בנושא ולא נראה שניתן לעבור על אירוע כזה לסדר היום", כתב סמוטריץ'. "אמון הציבור במערכת המשפט נפגע קשות ומוטלת עלינו החובה לעשות הכל כדי להשיבו", הוסיף. מוקדם יותר, סמוטריץ' מסר: "יש להשעות באופן מיידי גם את השופטת, את החוקר ולשחרר באופן מיידי את כל המעורבים".

 

גם באופוזיציה, כאמור, הגיבו לחלופת המסרונים בין השופטת למנהל החקירה.יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי, ציין: "שופטת שמתאמת מעצרים עם התובע - מקומה לא בבית המשפט. טוב עשתה נשיאת בית המשפט העליון כשטיפלה בכך בחומרה. ועם זאת ראוי שנזכור גם הערב: ראש הממשלה הוא החשוד בעבירות שוחד חמורות במספר תיקים. 

המשטרה כבר אספה ראיות וממליצה על העמדתו לדין. את זה אף התנהלות של שופטת - פסולה ככל שתהיה - לא תוכל למחוק". קודמו בתפקיד, יו"ר האופוזיציה, ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג, אמר כי "הפרשה חמורה ביותר וחייבת להיבדק עד תום, כולל הסקת מסקנות ברורות ומהירות. טוב שההשחתה המוסרית הזו נחשפה- אסור ששומרי הסף יחצו את גבולות הדין, אבל אסור גם לחבל במה שנעשה עד כה. הפרשות צריכות להיחקר עד תום, גם אם עלינו להחליף את מי שמטפל בהן."

 

מרכז האופוזיציה ח"כ יואל חסון (המחנה הציוני) כתב בחשבון הטוויטר: ‏״‏אמון הציבור במערכת המשפט הישראלית הוא קודש הקודשים. הזכות להליך הוגן של כל חשוד היא הבסיס. גם החוקר וגם השופטת צריכים לסיים תפקידם עוד הערב". ח"כ ציפי לבני הוסיפה כי "הההתכבות בין השופטת פוזננסקי - כץ לבין היועמ״ש של מחלקת החקירות כפי שפורסמה מזעזעת. התלונה לנציב התלונות על השופטים נכונה ועזיבתה את התפקיד קריטית לאמון הציבור במערכת המשפט.

 

אבי גבאי בכנס "בשבע"
 

אבי גבאי בכנס "בשבע"( ישראל ברדוגו)

 

 

ח"כ נורית קורן (הליכוד), חברת הוועדה לבחירת שופטים, הוסיפה: "מזה חודשים רבים שמאשימים אותנו בהקראת דף מסרים ולאורך כל הדרך טענתי שאין דף מסרים, רק היגיון בסיסי. הערב, דורון הרמן וחדשות 10 הרעידו את אמות הסיפים וחשפו את מערכת (חוסר) הצדק במערומיה. זו גם הסיבה שבוועדה לבחירת שופטים התרכזתי יותר בשכבת הבסיס, שם מתחיל הצדק, שם הוא נבנה - מהבסיס".

 

מח״כ רויטל סויד (המחנה הציוני) נמסר: "ההתכתבות בין שופטת המעצרים לנציג ניירות ערך היא חציית גבולות חמורה מאוד. תיאום עמדות בין פרקליט ושופטת מהווה פגיעה קשה באמון הציבור במערכת המשפט ופגיעה בקודש הקודשים של שלטון החוק - הזכות להליך הוגן וצודק. נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות ושרת המשפטים, איילת שקד חייבות לערוך בירור בדחיפות ולנקוט צעדים נגד מי שמכתים מערכת שלמה״. קסניה סבטלובה, חברתה של סויד לסיעה, כתבה בחשבון הטוויטר: ״השופטת פוזזנסקי זיהמה בהתנהלותה את ההליך ההוגן, שהוא חלק משלטון החוק במדינה דמוקרטית. הזכות הזו אינה המלצה: זוהי זכותו של כל אדם, גם של אנשים שחשודים בפשעים חמורים. אני מצפה כי היא תסיים את תפקידה עוד הערב. צפויה לנו עוד עבודה רבה כדי להשיב את אמון הציבור במערכת אכיפת החוק".

 

 

ח"כ בצלאל סמוטריץ', הבית היהודי
 

ח"כ בצלאל סמוטריץ', הבית היהודי ( חדשות עשר)

 


 

מהתנועה לאיכות השלטון נמסר: "התנועה מזועזעת מהחשיפה על חילופי ההודעות. ככל שהדברים נכונים יש להשעות לאלתר הן את השופטת והן את החוקר ולנקוט נגדם בצעדי בירור ומשמעת. התנועה מייחסת חשיבות עצומה לאכיפת חוק באופן צודק והוגן. התנהלות זו פוגעת פגיעה קשה ביותר במערכת אכיפת החוק וברשות השופטת ופוגעת במאבק בשחיתות״.

 

מוקדם יותר נחשף כי נציג הרשות לניירות ערך בתיק 4000 עו"ד ערן שחם-שביט ושופטת המעצרים בתיק בבית המשפט בתל אביב רונית פוזננסקי-כץ התכתבו בווטסאפ לפני הדיונים בתיק, ולכאורה תיאמו את הארכות המעצרים.

 

"הבשורות הנחמדות שאור (אלוביץ') ועמיקם (שורר) ישוחררו מחר בתנאים, תיראי מופתעת", כתב שחם-שביט. "אני מתחילה לעבוד על הבעה הולמת של הפתעה מוחלטת", ענתה לו השופטת. שחם-שביט כותב: "סטלה (הנדלר) ואיריס (אלוביץ') נבקש מחר ימים ספורים. יבקשו 3 - את בהחלט, אבל ממש בהחלט יכולה לתת יומיים". פוזננסקי-כץ השיבה: "אתה ממשיך לגלות לי הכל ואני איאלץ להיראות ממש ממש מופתעת". "אז אולי המתווה שחשבנו עליו, אינו כה רחוק מהמציאות..." ואז מסכם עורך הדין: "זה עלה לי בדם, משיב שחם-שביט, כמעט הרביצו לי או עצרו אותי בלהב".

 

ממערכת בתי המשפט נמסר: "המונח תיאום אינו מן העניין. מדובר בשופטת המכירה את הפרשה מתחילתה. הדיון המקדים נועד לצורך התעדכנות בחומרי החקירה. מכל מקום החלטת ביהמ"ש נעשית באולם, לאחר שמיעת הצדדים, בהתאם לחומר החקירה וצרכי החקירה ואלו בלבד".

 

מיו״ר רשות ניירות ערך, ענת גואטה נמסר: ״על פניו נראה כי מדובר באירוע חריג ולא תקין, והרשות תערוך בירור דחוף בנושא. חוקרי רשות ניירות ערך פועלים יומם וליל בהגנה על ציבור המשקיעים ובשמירה על טוהר המידות, במקרה זה ובאין ספור מקרים אחרים, והם זוכים לגיבוי מלא. כאמור, המקרה ייבדק ביסודיות והרשות תעדכן בשקיפות״.