15.02.2018

16:15

טילרסון: חיזבאללה מסבך סכסוכים ומאיים על ביטחונה של לבנון

שר החוץ של ארה"ב הטיח ביקורת בארגון השיעי במהלך ביקורו בלבנון, ואמר כי אין הבדל בין הזרוע הצבאית לפוליטית בו. בכיר חיזבאללה בטהראן: "הפלת המטוס - משוואה חדשה"

רק טילרסון, שר החוץ של ארצות הברית שעורך ביקור במדינות המזרח התיכון, נשא דברים נגד ארגון הטרור השיעי חיזבאללה. "לא רואה הבדל בין הזרוע הצבאית והפוליטית של חיזבאללה", אמר, "הארסנל הגדל של הארגון מסבך סכסוכים אזוריים ומאיים על ביטחונה של לבנון".

 

במסיבת עיתונאים משותפת עם בכירים בלבנון התייחס טילרסון גם למתיחות בין ישראל ללבנון, על רקע בניית הגדר בגבול הצפון וחיפושי נפט של לבנון בשטחים ימיים הנמצאים במחלוקת (בלוק 9). "מתקיימים דיונים קונסטרוקטיביים, על ישראל להיות קונסטרוקטיבית גם היא", אמר, "לא ביקשתי מלבנון לוותר על כלום, אנחנו מחפשים פתרון לסכסוך הימי עם ישראל, פועל עם לבנון וישראל על מנת להבטיח כי השקט בגבול יישמר".

 

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

4 מאסרי עולם לרוצח משפחת סלומון; אחד השופטים תמך בעונש מוות

המרדף, החסימה והירי: תיעוד בלעדי של ניסיון חיסול בצפון

לילה קטלני בכבישים: שני אנשים נהרגו ואדם אחד נפצע קשה

 

רגעים מביכים קדמו לפגישה בין טילרסון נשיא לבנון מישל עאון, כאשר האמריקני נאלץ להמתין לכניסתו של הלבנוני. בנוסף לכך, טילרסון הושב בכיסא נמוך ולא הוצעה לא כוס מים, כשברקע לא הוצב גדל ארה"ב - כמתבקש בעת ביקור דיפומטי. 

 

 שר החוץ האמריקני, רקס טילרסון
 

שר החוץ האמריקני, רקס טילרסון (רויטרס)

 

 

 

נשיא לבנון, מישל עאון, אמר לשר החוץ האמריקני בפגישה שהתקיימה בין השניים בביירות כי מדינתו "מחוייבת לרגיעה בגבול לבנון-ישראל ולא רוצה מלחמה". עוד אמר עאון כי "על ארה"ב לדרוש מישראל לעמוד במחוייבות שלה להחלטת מועצת הביטחון של האו"ם 1701, לאחר מלחמת לבנון השנייה, וכן למנוע מישראל לפגוע בריבונות של לבנון בקרקע, בים ובאוויר".

 

ראש ממשלת לבנון, סעד אל-חרירי, השמיע דברים דומים לאחר פגישתו עם טילרסון. "ההפרות הישראליות ומסרי ההסלמה של ישראל הינם בגדר מכשול בדרך להפסקת אש קבועה עם ישראל", אמר, "אנחנו דבקים ביישום החלטת האו"ם 1701 וכן במדיניות 'ההתרחקות מסכסוכים אזוריים'". הוא התייחס גם לסוגיית חיפושי הנפט בשטח ימי שנמצא במחלוקת בין ישראל ללבנון (בלוק 9): "זכותה של לבנון להפיק נפט במים הכלכליים שלה, מה שלנו הוא שלנו, מה של ישראל הוא שלה. קיימים רעיונות חדשים לפתרון הסוגייה".

 

 מפקד כוח קודס במשמרות המהפכה קאסם סולימאני
 

מפקד כוח קודס במשמרות המהפכה, הגנרל קאסם סולימאני( ללא קרדיט)

 

 

בתוך כך נשא דברים בכיר ארגון חיזבאללה, שייח נביל קאוק, בוועידה המתקיימת בטהראן לציון 10 שנים לחיסולו של מפקד הזרוע הצבאית של חיזבאללה, עימאד מורנייה. "האויב הישראלי חי תחת הסיוט של פלישה של חיזבאללה לגליל", אמר.

 

עוד הוסיף קאוק, כי המלחמה הבאה תהיה "האסון הגדול של ישראל מאז 1948" לדבריו, "איראן היום היא התומכת הבולטת והעומק האסטרטגי לפלסטין", והוסיף, "הפלת המטוס הישראלי ביום שבת פגע בעליונות הישראלית ויצרה משוואה חדשה באזור".

 

גם מפקד גיס אל קודס האיראני, הגנרל קאסם סולימאני, נאם באותו אירוע ואמר כי "הנקמה על עימאד מורנייה היא לא רק ירי טילים ופעולות גרילה, אלא הנקמה עליו ועל השהידים האחרים, היא בסילוקו של המשטר הציוני הרוצח ילדים".

 

עוד הוסיף סולימאני כי "האויב יודע  שזה יקרה, קרוב לוודאי, ויודע כי לצד כל האישים שמתים מות קדושים יש עשרות ילדים אשר מתחנכים על ברכי אלה שמתו לפניהם". לדבריו, "פעולות האויב הציוני  מוכיחות כי הוא לא בר קיימא. אנו חשים בזאת. אנו גם חשים בפחד של היישות הזו ובפעולות המשוגעות שהיא מבצעת".

 

 ניקי היילי, שגרירת ארצות הברית באו"ם
 

ניקי היילי, שגרירת ארצות הברית באו"ם( רויטרס)

 

 

שלשום התיחס עוזר שר החוץ הסורי, איימן סוסה, להסלמה בצפון ואמר: "יש לי ביטחון מלא שהתוקף יופתע מאוד. הוא חשב שבגלל המלחמה שסוריה נחשפה אליה במשך שנים היא לא תוכל להתמודד. אם ירצה אלוהים הם יראו הפתעות נוספות בכל פעם שינסו לתקוף את סוריה".

 

מפקד משמרות המהפכה, מוחמד עלי ג'עפרי, התבטא גם הוא בנושא. "הפלת המטוס הישראלי על ידי סוריה הוא תוצאה של אמונתה ב'התנגדות'", אמר. עוד היום אמר שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב כי ארה"ב פועלת באופן חד צדדי ומסוכן בסוריה, שמסכן את שלמותה הטריטוריאלית של המדינה. 

 

שר הביטחון אביגדור ליברמן התייחס ביום שלישי לאירועי שבת האחרונה: "השתדלתי לא לדבר בימים האחרונים. אני לא חושב שזה הזמן לדבר, אלא לעשות", אמר ליברמן במהלך ביקור בקריית שמונה. "אנחנו עסוקים בעשייה נחושה ואחראית. אנחנו לא מקבלים שום מגבלות. פעלנו בנחישות ולכל צעד שאנחנו עושים, קודמת עבודה רבה. הכול צריך להיעשות באופן מדויק, מתוכנן ומחושב. נגיב על כל פרובוקציה. נמשיך להגן על האינטרסים הביטחוניים החיוניים שלנו. אם לעשות פרפראזה על הפתגם הידוע - 'זה לא הזמן לנבוח, אלא לנשוך' - אנחנו ננשך חזק, אני מקווה שלא נצטרך לעשות את זה".

 

שגרירת ארה"ב באו"ם, ניקי היילי, התייחסה אתמול לתקרית הביטחונית שאירעה בשבת. "מיליציות איראניות בסוריה שלחו רחפן לשטח ישראל", אמרה בדיון במועצת הביטחון של האו"ם. "זה היה צעד של הסלמה חריפה. ישראל נקטה בצדק בצעדים כדי להגן על עצמה. ארה"ב תמיד תעמוד לצד בעלות בריתה כשהן מתמודדות עם פרובוקציות מצד איראן, מצד חיזבאללה או מצד משטר אסד".