BETA

13.02.2018

20:45

המשטרה המליצה: כתבי אישום נגד נתניהו בגין שוחד בשני התיקים

המשטרה סבורה כי ישנה תשתית ראייתית להעמיד לדין את רה"מ בתיק המתנות (1000) ובפרשת השיחות עם מו"ל "ידיעות אחרונות" (2000). שווי המתנות שניתנו לרה"מ: מיליון שקלים

המשטרה המליצה אמש (שלישי) להגיש נגד ראש הממשלה נתניהו כתב אישום בגין שוחד, מרמה והפרת אמונים בשני התיקים בהם הוא נחקר, תיק המתנות ופרשת השיחות עם מו"ל "ידיעות אחרונות" ארנון מוזס.

 

בתיק 1000 בסך הכל קיבל נתניהו, לפי הודעת המשטרה, מיליון שקלים ברכוש. בין המתנות שקיבל - סיגרים יוקרתיים, משקאות חריפים ותכשיטים, מהם  בשווי 750 אלף שקלים מאיש העסקים ארנון מילצ'ן. מהחקירה עלה כי המתנות הוענקו לנתניהו על רקע תפקידיו, כרה"מ ושר התקשורת, ובתמורה לפעילות שלו, במישרין או בעקיפין, לקידום עניינים שנועדו להיטיב עם מילצ'ן בעסקיו, במצבו הכלכלי, במעמדו או בשימור המוניטין שלו. לכן נחשד נתניהו במתן שוחד, מרמה והפרת אמונים, בפעולותיו לטובת מילצ'ן.


התמורה הכספית שקיבל נתניהו ממילצ'ן, כאמור 750 אלף שקלים, עומדת במרכז המלצות המשטרה בתיק זה. גם מילצ'ן קיבל הודעה לפיה המשטרה ממליצה להעמיד אותו לדין בגין מתן שוחד. נתניהו קיבל מתנות מבעלי ההון במשך כעשר שנים, כאשר הקצב עלה בשנת 2009, לאחר שנבחר שנית לראשות הממשלה. נתניהו הודה כי קיבל מתנות, אך טען כי פעל על פי חוק וכי מדובר במתנות בין חברים. המשטרה סברה שלא מדובר במערכת יחסים חברית, שכן המתנות עברו בכיוון אחד, כאשר לא הייתה הדדיות.  בנוסף, טען נתניהו כי לא סיפק שום דבר בתמורה.
 

  בנימין נתניהו עם ארנון מילצ'ן
 

בנימין נתניהו עם ארנון מילצ'ן (חדשות עשר)

 

 

עיקרי החשד לפעולות שביצע נתניהו עבור מילצ'ן

 

בחדשות עשר פורסם לראשונה כי נתניהו ניסה לסייע למילצ'ן להשיג ויזה לארצות הברית, תמורה לכאורה שנתן לו נתניהו לפי הודעת המשטרה. על פי החשד, רה"מ יזם פנייה בנושא לגורמי ממשל אמריקאים ובכללם שר החוץ האמריקני ושגריר ארה"ב בישראל דאז.

.

חשד נוסף שפורסם בחדשות עשר נגד נתניהו נוגע ל"מיזם טאטא" - פעולה לכאורה להקמת אזור סחר חופשי בגבול ישראל-ירדן, שהיה אמור להטיב עם עסקיו של מילצ'ן, כחלק משותפות עם איש העסקים ההודי (טאטא). על פי החשד, ראש הממשלה פעל וניסה לקדם את הנושא, לבקשת מילצ'ן, אל מול גורמים במשרד ראש הממשלה ומשרד הביטחון, אשר הביעו את התנגדותם לקידום הפרויקט.

 

"חוק מילצ'ן" מתייחס לחשד נוסף נגד נתניהו, לפיו פעל לקדם את הארכת פטור ממס לתושב חוזר, מעל 10 שנים, הטבה שיש לה ערך כלכלי רב עבור מילצ'ן. על פי החשד, ראש הממשלה פנה בענין לגורמי משרד האוצר, אולם אלו בלמו את קידום הנושא, בטענה כי ההטבה אינה עולה בקנה אחד עם האינטרס הלאומי והשמירה על הקופה הציבורית. גם חבר הכנסת יאיר לפיד, שהיה שר האוצר באותה ממשלה, העיד במסגרת החשד.

 

מילצ'ן והתקשורת: על פי החשד, פעל נתניהו בניגוד לחוק כאשר עסק במסגרת תפקידו בענייני ערוץ 10 על אף שהיה מודע לכך כי מר מילצ'ן, חברו, הוא בעל מניות בערוץ. חשד נוסף שנבדק הוא פעולה של רה"מ לקידום את כניסתו של מילצ'ן כבעל מניות בערוץ 2 "המאוחד", השקעה שמילצ'ן חפץ בה כלכלית. על פי החשד ראש הממשלה פעל בנושא אל מול גורמי משרד התקשורת בעודו מכהן כשר התקשורת.

 

 ארנון מילצן
 

ארנון מילצ'ן (רויטרס)

 

 

מטעם עורך דינו של מר מילצ'ן וצוותו נמסר: "המלצת המשטרה לכתב אישום בגין עבירת שוחד - לא תישאר על כנה. ההמלצה מתעלמת מעובדות יסודיות, שעליהן אין חולק, ובכללן: הקשר בין מר מילצ'ן לבין מר נתניהו החל בתחילת שנות ה 2000 עוד כשנתניהו לא נשא בתפקיד ממשלתי. קשר זה התאפיין בידידות בין השניים ובין בני משפחתם. במסגרת זו ניתנו מעת לעת תשורות על ידי מר מילצ'ן למשפחת נתניהו, ללא כל אינטרס עסקי".

 

"מר מילצ'ן נקרא למסור עדות ועשה זאת בתום לב מוחלט, אפילו מבלי להתייעץ עם עורכי דין, מתוך אמונה עמוקה שלא נפל כל פגם במעשיו. ההמלצות מפרשות באופן מעוות ומלאכותי עניינים שאין שום קשר בינם לבין אותן תשורות, ומפליא הדבר שהוחלט לבחור בחירה תלושה בעבירה כה קיצונית שאינה תואמת את מידותיו של הליך פשוט זה. אנו סמוכים ובטוחים שבחינה עניינית של מכלול הנתונים המלא תוביל למסקנה מתבקשת אחת: לא ניתן להגיש כתב אישום בגין עבירת שוחד. ככל שיוגש כתב אישום ראשוני ותקדימי שכזה, צפוי בית המשפט, כל בית משפט, לדחותו". 

 

"המלצת המשטרה לכתב אישום בגין עבירת שוחד - לא תישאר על כנה. ההמלצה מתעלמת מעובדות יסודיות, שעליהן אין חולק, ובכללן: הקשר בין מר מילצ'ן לבין מר נתניהו החל בתחילת שנות ה 2000 עוד כשנתניהו לא נשא בתפקיד ממשלתי. קשר זה התאפיין בידידות בין השניים ובין בני משפחתם. במסגרת זו ניתנו מעת לעת תשורות על ידי מר מילצ'ן למשפחת נתניהו, ללא כל אינטרס עסקי. מר מילצ'ן נקרא למסור עדות ועשה זאת בתום לב מוחלט, אפילו מבלי להתייעץ עם עורכי דין, מתוך אמונה עמוקה שלא נפל כל פגם במעשיו". 

 

"ההמלצות מפרשות באופן מעוות ומלאכותי עניינים שאין שום קשר בינם לבין אותן תשורות, ומפליא הדבר שהוחלט לבחור בחירה תלושה בעבירה כה קיצונית שאינה תואמת את מידותיו של הליך פשוט זה. אנו סמוכים ובטוחים שבחינה עניינית של מכלול הנתונים המלא תוביל למסקנה מתבקשת אחת: לא ניתן להגיש כתב אישום בגין עבירת שוחד. ככל שיוגש כתב אישום ראשוני ותקדימי שכזה, צפוי בית המשפט, כל בית משפט, לדחותו". 

 

 ג'יימס פאקר
 

ג'יימס פאקר (רויטרס)

 


מאיש העסקים האוסטרלי, ג'יימס פאקר, קיבל נתניהו מתנות בשווי של 250 אלף שקלים, על פי המשטרה שהמליצה להאשים את נתניהו במרמה והפרת אמונים בשל פעולותיו לטובתו. רה"מ פעל עבורו בניגוד לאינטרסים המובהקים של המדינה, כך בהודעת המשטרה. עוד דווח בחדשות עשר על הטבות שנתן פאקר לבנו של ראש הממשלה, יאיר נתניהו. 

 

בתיק זה פעלו חוקרי יחידת להב 433 של המשטרה לגביית 180 הודעות מ-80 עדים, כמו כן נחקרו שישה עדים במדינות זרות. פעולות החקירה בוצעו כמקובל בכפוף לאישורים שניתנו על ידי פרקליט המדינה והיועץ המשפטי לממשלה בהתאם להתקדמות החקירה וממצאיה.

 

 אילוסטרציה - המלצות נתניהו
 

המלצות נתניהו (חדשות עשר)

 

 

השיחות בין נתניהו לנוני מוזס

 

תיק 2000 עוסק בשיחות שערך ראש הממשלה עם מו"ל "ידיעות אחרונות", ארנון (נוני) מוזס, שהקלטות חלק מהן פורסמו בתקשורת. על פי החשד, נתניהו התחייב לפעול נגד עיתון "ישראל היום", שנמצא בבעלות מקורבו שלדון אדלסון, ובתמורה הבטיח לו מוזס סיקור אוהד. החקירה התמקדה בתקופת טרום הבחירות בשנת 2013.

 

עמדת המשטרה היא כי התגבשה תשתית ראייתית מספקת לביסוס החשדות נגד ראש הממשלה, לביצוע עבירות של בקשת שוחד ומרמה והפרת אמונים בפרשה זו. ממצאי החקירה העלו כי הצדדים נקטו פעולות בפועל לקידום האינטרסים אחד של האחר, בהמשך להבנות שהושגו ביניהם, או לכל הפחות הציגו מצג האחד כלפי השני כאילו פעלו כאמור.

 

בהודעת המשטרה נמסר כי בחקירה הופרכה גירסתו של ראש הממשלה, לפיה השיחות עם מוזס נעשו כמצג שווא, על מנת לתת למוזס תחושה שהוא עומד לפעול לטובתו. החקירה מעלה כי בוצעו מהלכים משמעותיים בפועל כדי להגביל את "ישראל היום", באמצעות תמיכת ראש הממשלה ב"חוק ישראל היום", צמצום תפוצת "ישראל היום" וביטול הוצאת מהדורת סוף השבוע של העיתון.

 

בנוסף על הפעולות האלו, פעל ראש הממשלה ע"פ החשד לתווך בין מו"ל "ידיעות אחרונות" לבין בעלי הון, לרכישת "ידיעות אחרונות", בעודו מכהן כשר התקשורת. עד מפתח בפרשה הזו הוא ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני), שקידם את "חוק ישראל היום".

 

מסתבר שנעשו ניסיונות מצדו של נתניהו לקדם את בקשותיו של מוזס, בין השאר בפגישה בין רה"מ לחברי כנסת, שבה בדק אפשרויות לקדם את "חוק ישראל היום". כלומר שנתניהו בחן אפשרות לקדם את החוק, לבקשת מוזס, בניגוד לטענה כי הפיל את הממשלה בשל תמיכתם של שרי ממשלה בחוק.

 

 מול ידיעות אחרונות, ארנון נוני מוזס
 

מו"ל ידיעות אחרונות, ארנון (נוני) מוזס (חדשות עשר)

 

 

על קיום החשדות גילתה המשטרה בחיפוש בביתו של ארי הרו, ראש הסגל לשעבר של רה"מ, בעת שנחקר בפרשה אחרת. בחודש אוגוסט שעבר, חתם הרו על הסכם עד מדינה בשני התיקים.

 

גם נגד מוזס התגבשה תשתית ראייתית והמשטרה ממליצה להעמיד אותו לדין בגין הצעת שוחד. עורכות הדין נוית נגב ואיריס ניב-סבאג, המייצגות את מוזס, מסרו: "לנוני מוזס עומדות טענות משפטיות חזקות, ואנו מאמינים שלאחר בחינה נוספת של הממצאים בפרקליטות - התיק נגדו ייסגר, ויתברר כי הוא לא עבר עבירה פלילית".

 

"יחסים בין תקשורת לאנשי ציבור, לרבות פוליטיקאים, הם אבן יסוד במדינה דמוקרטית. ניסיון לצבוע מערכת יחסים כזאת, מורכבת ומסובכת ככל שתהיה, בצבעים פליליים - הוא בעייתי ומסוכן. בניגוד לנחקרים אחרים, נוני מוזס נמנע במהלך החקירה מלהתייחס בכל דרך לנושאים שעלו בה, וכך יעשה גם עכשיו. בבוא העת הוא יוכל להתייחס לדברים".

 

 יאיר לפיד
 

העיד בחקירה, יאיר לפיד (אבישר שאר ישוב)

 

 

ארנון מילצ'ן הוא בעל מניות מיעוט ב ערוץ עשר