BETA

02.02.2018

17:21

התקווה בשפת הסימנים: אלופת אירופה בג'ו ג'יטסו - וחירשת מלידה

בגיל 15, רק שלוש שנים שמאז שהחלה להתאמן, היא כבר אלופת אירופה בג'ו-ג'יטסו. שרה קובליוב שוברת שיאים בתחומה, והשיאים האלה עוד יותר יוצאי דופן כשמגלים שהיא חירשת

שרה קוביליוב בת ה-15 וחצי היא חירשת אילמת מלידה, אבל למרות זאת היא לא נותנת למגבלה שלה לעצור אותה ולאחר 3 שנים בלבד של אימונים היא כבר אלופת אירופה בג'ו ג'יטסו. "חוסר השמיעה לא מפריע לי, יש לי את הכח, יש לי את הראייה, יש לי את היכולות, יש לי רגליים טובות, יש לי ידיים טובות, יש לי את הכל. למה אני צריכה להיות עם אנשים עם מוגבלויות? זה לא ברמה שלי", סיפרה.

 

שרה נולדה למשפחה חירשת אילמת. כשהייתה בת 12 היא החליטה שהיא רוצה להתאמן באגרוף תאילנדי, זה מה שהביא אותה למועדון של אמיר בוארון. אבל אז היא נחשפה לג׳ו ג׳יטסו, אומנות לחימה שהיא שילוב של ג׳ודו והאבקות, ומאותו רגע היא הבינה שזאת האהבה שלה. "היא ראתה את אח שלה מתאמן אצלי בג'ו ג'יטסו והיא החליטה לנסות. היא התחברה מאד לספורט הזה. התחלנו להתחרות בארץ בתחרויות קטנות, בהתחלה יותר קשה", סיפר בוארון.

 

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

משרד האוצר בארה״ב הודיע: סנקציות חדשות נגד גורמים בחיזבאללה

שגרירות ישראל בפולין: יש מתקפה אנטישמית נגדנו

האמן בועז ארד נמצא מת - לאחר שפורסם כי קיים יחסים עם תלמידות

 

אחרי שלוש שנים וחצי של אימונים ותחרויות, לקול כבר כמעט אין משמעות. אמיר עדיין לא יודע את שפת הסימנים, אבל לו ולשרה יש את הדרך שלהם לתקשר גם באימון ובעיקר על המזרן במהלך הקרב. "מספיק מבט אחד של שרה, היא רואה את מה שאני מסמן לה והיא יודעת מה אני רוצה ממנה. לפני הקרב שהיא עולה אני נותן לה בדיוק את מה שהיא צריכה ואת המוטיבציה, כל הדברים שעבדנו עליהם לפני. והאמת שהיא כבר לא צריכה אותי, יכולה לנצח בלעדיי", סיפר מאמנה.

 

 שרה קובליוב אלופת אירופה בג'ו ג'טסו
 

שרה קובליוב אלופת אירופה בג'ו ג'טסו( חדשות עשר)

 

 

"בהתחלה זה השפיע עליי קצת. אמרתי, זה לא הוגן, אם הן מקבלות את ההוראות הן יהיו חזקות ממני. ככה חשבתי שזה יהיה. אבל בתרות השנייה והשלישית והרביעית, התרגלתי לדרך הזאת. זה לא משנה אם הוא מדבר אליי, אני יודעת שאני יכולה ואני מאמינה בעצמי", אמרה שרה.

 

בתחילת הדרך, השילוב בין חוסר הניסיון והמוגבלות עשו את שלהם ושרה הפסידה קרב אחרי קרב, אבל לוחמת הג׳ו ג׳יטסו החירשת היחידה בעולם שמתמודדת ברמות האלה, שלא במסגרת תחרויות נכים לא ויתרה. "הפסדתי, זה קורה, קיבלתי את ההפסד. לפעמים מנצחים, לפעמים מפסידים, אבל לא ויתרתי, לא הרמתי ידיים", סיפרה. לדברי אמיר בוארון, "לשרה יש משהו יותר מכל האנשים על המזרן, יש לה לב ענק והתמדה מטורפת. על זה שהיא לא ושמעת היא מפצה בדרכים אחרות. ברגע שיצאתי איתה לתחרות ידעתי שנביא מדליה".

 

זה קרה הרבה יותר מהר ממה שכולם חשבו. שרה, שזוכה לתמיכה וליווי מהתאחדות אילת לענפי הספורט התחרותיים הלא אולימפיים עלתה לפני חודשים על המזרון באליפות אירופה ברומניה. המתחרות שלה כולן ללא כל מגבלה, אבל זה לא הפריע לשרה להביס אותן ולנצח. "בקרב האחרון מול הרוסייה, אמיר לא נכח, וניצחתי אותה. והייתי בהלם. הלכתי לאמא, ממש התלהבתי. כשעליתי לפודיום, לא שמעתי את התקווה אבל בלב אמרתי את התקווה ומאד התרגשתי".

 

אחרי שזכתה במדליית זהב באליפות אירופה היא כבר מתכוננת ליעד הבא: אליפות העולם באבו דאבי. על המזרון היא בטוחה שהיא יכולה להביס את כולן. רק דבר אחד מפריע לה: שלא מוכנים לממן מתורגמנית לשפת סימנים שתלווה אותה. "אני רוצה להגיע לפודיום, להגיע למקום הראשון, ואני רוצה לשיר את התקווה בשפת הסימנים", סיפרה.