BETA

29.01.2018

22:29

פוטין לא יכול לסכל את ייצור הטילים בלבנון – וישראל בבעיה

כמו בתקופת המתיחות סביב שאלת התקיפה באיראן, גם היום העביר נתניהו מסר לעולם – תפעלו או שנתקוף. ישראל מנסה לפעול בדרכים חשאיות, אך נראה שהדבר נתקל בקשיים • פרשנות

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש היום (שני) עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין כי ישראל תפעל בכוחות עצמה אם הקהילה הבינלאומית לא תפעל לעצור את התבססות איראן בסוריה ואת הקמת מפעלי הטילים המדוייקים על אדמת לבנון. למרות זאת, ספק אם פוטין יוכל לעצור את הקמת מפעל הטילים שנבנה כעת.

 

לפגישה עם נשיא רוסיה הגיע נתניהו לאחר שנפגש עם נשיא ארה"ב טראמפ, קנצלרית גרמניה מרקל, נשיא צרפת מקרון וראש ממשלת קנדה טרודו. עם כולם דן באריכות בנושא האיראני והתבססותה בלבנון.

 

 רה"מ נתניהו והנשיא פוטין בפגישה במוסקבה
 

רה"מ נתניהו והנשיא פוטין בפגישה במוסקבה( רויטרס)

 

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

תיעוד בדרום: קצין ביטחון רדף אחר נהג והכה אותו לעיני שוטר

חשד לחיסול בלוד: גבר נורה למוות, אדם נוסף נפצע בינוני

ביתר עילית: נעצר תושב בחשד שניסה לדרוס פלסטיני

 

תקופה זו מזכירה את המתיחות עם איראן בשנים 2012-2010, כשנתניהו איים שישראל תפעל נגד מתקני הגרעין של איראן והעביר למנהיגי העולם את אותו מסר. האיום אז וגם היום נועד לגרום לקהילה הבינ"ל לעשות משהו, אך במקביל אז היו הכנות לתקיפה באיראן. לפני כמה שבועות פורסם כי היו דיוני קבינט בנושא חזית הצפון, ואיומי ראש הממשלה שופכים אור על טיב הדיונים שהתקיימו.

 

על פי פרסומים זרים, ישראל פועלת לסכל נשק מדויק מאיראן לידי חיזבאללה, שמצא דרך לעקוף את הישראלים ומייצר את הנשק על אדמת לבנון במקום לייבאו מבחוץ. מפעל טילים בחסות איראנית הנמצא בלבנון נמצא על הכוונת

של ישראל, אך היא מתקשה למצוא דרך לסכלו ולמרות בקשת נתניהו לא סביר שפוטין יוכל לסכל את הקמת המפעל ולכל היותר יעביר לאיראן ולחיזבאללה את המסר.

 

בשיחה עם כתבים אמר נתניהו כי הפגישה עם פוטין התקיימה כשהמצב בסוריה הוא בקו פרשת מים. "השאלה היא האם איראן תתבסס בסוריה או שהתהליך הזה ייבלם", אמר נתניהו. "הבהרתי לפוטין שאיראן היא זו שמנסה לשנות את הסטטוס קוו בסוריה ולבנון ושאנחנו נבלום את המהלך הזה אם זה לא ייבלם מעצמו. אנחנו כבר פועלים בעניין הזה".

 

נתניהו הוסיף כי דיבר עם פוטין על המאמצים האיראניים להקים על אדמת לבנון מפעלי טילים מדוייקים עבור חיזבאללה. "אמרתי לפוטין שהאיום של נשק מדויק מלבנון נגד ישראל הוא איום חמור שישראל לא תקבל אותו – אם נצטרך לפעול נפעל", הוסיף נתניהו. "יש מפעלי טילים בשלבי הקמה. חשוב שהאויבים שלנו יבינו שלא רק שישראל לא תקבל את מפעלי הטילים המדוייקים האלה – אלא שיש גם הבנה לעמדתנו בקרב המעצמות. פוטין והמנהיגים האחרים מבינים שאנחנו רציניים".

 

 פגישת נתניהו ופוטין במוסקבה
 

פגישת נתניהו ופוטין במוסקבה( רויטרס)

 

 

בפגישה בין פוטין לנתניהו השתתפו גם השר זאב אלקין, ראש אמ"ן הרצי הלוי ושר ההגנה הרוסי סרגיי שוייגו. נתניהו סיפר כי דיבר עם פוטין על המשמעויות של תרחישי הסלמה באיזור וכיצד ניתן לטפל בהם. לדבריו, בשיחה עלה גם הנושא של הנסיונות לתקן את הסכם הגרעין עם איראן. נתניהו אמר לפוטין כי אם לא יהיו תיקונים בהסכם ארה"ב תפרוש מההסכם.

 

הפעם הראשונה שבה ישראל תקפה מחסן נשק של חיזבאללה על אדמת לבנון הייתה בפברואר 2014, שהגיב מיד בפיגוע בהר דב. נוצרה משוואת הרתעה, לפיה במידה שישראל תפגע בחיזבאללה על אדמת לבנון, ארגון הטרור יגיב מיד בפיגוע על גדר הגבול.

 

המאמר שפרסם מתאם הפעולות השטחים בתקשורת הלבנונית אותת שלישראל למעשה אין דרך טובה להתמודד עם הבעיה, שכן במידה והייתה זה היה נעשה ולא היה צורך באזהרה. ייתכן כי משוואת ההרתעה בין ישראל לחיזבאללה תכניס את האזור לתקופה מתוחה. גם מחיזבאללה מסרו מסר דומה, כשעיתונאי הנחשב מקורב לארגון מסר לישראל להיזהר מלתקוף, שכן הצדדים ידרדרו למלחמה בה הם לא מעוניינים.