BETA

29.01.2018

10:13

דרעי: "מבקשי מקלט שיגורשו בכפייה יתקבלו במדינה השלישית"

בדיון סוער בוועדת הפנים אמר שר הפנים כי למרות שבישראל כ-44 אלף יוצאי אפריקה, רק מחציתם הגישו בקשה. ח"כ זנדברג כינתה את הליכוד "חברים של נאצים" וזכתה לצעקות. צפו

שר הפנים אריה דרעי (ש"ס) השתתף היום (שני) בדיון בוועדת הפנים בנושא גירוש מבקשי המקלט ואמר כי רוב מבקשי המקלט בישראל הם ממוצא אוקראיני וגיאורגי.

 

"ב-2017 הוגשו 14,700 בקשות מקלט מתוכן 7,700 מאוקראינה, 1,351 מגיאורגיה ו-748 מאריתריאה ו-906 מסודן", הסביר דרעי, "עד כה נכנסו כ-64 אלף יוצאי אפריקה ונשארו כ-44 אלף מתוכם 6,000 ילדים. יצאו מרצון 20 אלף איש. הרחקנו בכוח 5,300 אנשים לא אפריקנים ששהו בישראל לא כחוק. לאחרונה קיבלנו חוות דעת ממשרד המשפטים שאוקראינה וגיאורגיה לא מדינות מסוכנות ולכן המגמה של בקשות המקלט משם פסקה והן מטופלות במהירות. יש רק פיגור גדול משנים קודמות".

 

כתבות נוספות בחדשות עשר >>

חשד לניסיון חיסול בעכו: גבר נפצע מפיצוץ ברכב

5 החייאות בשעתיים: כך נראה לילה בחדרי המיון בישראל

חשבון פשוט: התמכרות האמריקנים לכדור החוקי החזק פי 50 מהרואין

 

 

עוד אמר דרעי כי ילדים, אמהות והורים לא יורחקו, ושרוב הצעירים לא הגישו בקשות מקלט עד 2015: "היה להם איפה להגיש והם לא הגישו. אנו עושים הפרדה בין מי שהם פליטים למהגרי עבודה, וגם בג"ץ עשה את החלוקה. אנחנו מחויבים לאמנה בינ"ל ולא מרחיקים פליטים. החלטנו להוציא למדינה שלישית ללא הסכמת המורחק בהסכמת המדינה הקולטת".  השר ציין כי 15 אלף בקשות הוגשו מצד יוצאי אפריקה ו-6,500 כבר נבדקו, 11 בקשות אושרו.

 

במהלך הדיון שאלו הח"כים שאלות רבות במהלך דברי השר אולם יו"ר הועדה יואב קיש (הליכוד) לא איפשר לשר להשיב, שכן הם קטעו את דרעי לדבריו. ח"כ סתיו שפיר (המחנ"צ) הורחקה מהדיון לאחר ששאלה מספר שאלות במהלך דברי השר. בנוסף, שולה קשת, פעילה למען הפליטים מדרום תל אביב, הורחקה גם כשהעירה במהלך הדיון. ח"כ מרב מיכאלי (המחנ"צ) שניסתה להגן על קשת הורחקה גם כן. ח"כ תמר זנדברג הורחקה אף היא מהדיון וכשהוצאה, כינתה את חברי הליכוד "חברים של הנאצים" וזכתה לצעקות בתגובה.

 

ח"כ מיכל רוזין (מרצ), לשעבר יו"ר הוועדה לבעיית העובדים הזרים שהורחקה מהדיון, מסרה לאחר מכן: "הממשלה שוב ושוב מהתלת בציבור ומשנה את העובדות - העיקר לגרש. במשך שנים מתנהל מצעד איוולת ומדיניות חלם של כל הממשלות שהיו פה. מאלה ששלחו את הפליטים באוטובוסים לדרום תל אביב, ועד הממשלה הנוכחית שמסרבת לטפל כראוי בבקשות המקלט. אני דורשת לתת להם מקלט עד שיוכלו לחזור למדינותיהם בביטחון. מעבר לכל, ראוי שהציבור ידע מה כולל ההסכם עם המדינות השלישיות, איזה מעמד הם מקבלים, האם מקבלים דיור, תעסוקה והאם יוכלו לחיות שם או יחזרו שוב להיות פליטים. הגיע הזמן שהממשלה תחשוף את התנאים וההסכמים החשאיים הללו. לא יכול להיות שיסתירו מהציבור מה עושים ועושות בשמנו. ביום רביעי אעלה להצבעה ועדת חקירה פרלמנטרית להצבעה במליאה. הגיע הזמן".
 

שר הפנים אריה דרעי

"רוב הצעירים לא הגישו בקשת מקלט עד 2015". דרעי(צילום מסך )

 

אתמול פורסם בחדשות עשר כי על רקע ההכנות למבצע גירוש מבקשי המקלט, ובניגוד לעמדת ארה"ב, תמכה ישראל ביום שישי בהחלטה שיזמה רואנדה בעצרת הכללית של האו"ם שמשכתבת את ההיסטוריה בכל הנוגע לרצח העם שהתרחש במדינה ב-1994. באופן חריג ישראל  היתה המדינה המערבית היחידה שחתמה עליה.

 

אחת הסיבות למהלך החריג, כך מודים בכירים במשרד החוץ, היא ההבנות עם רואנדה על גירוש מבקשי מקלט מסודאן ואריתריאה לשטחה. לדבריהם, בעוד ממשלת ישראל גינתה בחריפות את החוק הפולני שמנסה לשכתב את ההיסטוריה לגבי המעורבות הפולנית בשואה, אותה ממשלת ישראל בדיוק תמכה בהתלהבות ביוזמה דומה של רואנדה. אתמול פנתה חברת הכנסת מיכל רוזין אל יו"ר הכנסת בבקשה שיורה על כינוס ועדת החוץ והביטחון לדיון דחוף עקב המקרה.