BETA

28.01.2018

18:30

ישראל תמכה באו"ם בהחלטה המשכתבת את ההיסטוריה – לטובת רואנדה

פרסום ראשון: בצל סערת מבקשי המקלט ובניגוד לעמדת ארה"ב, י-ם הצביעה בעד יוזמה רואנדית לשינוי הגדרת רצח העם במדינה • סקר: 56% מהישראלים תומכים בגירוש למדינה שלישית

סערת מבקשי המקלט: על רקע ההכנות למבצע גירוש מבקשי המקלט ובניגוד לעמדת ארה"ב תמכה ישראל ביום שישי בהחלטה שיזמה רואנדה בעצרת הכללית של האו"ם שמשכתבת את ההיסטוריה בכל הנוגע לרצח העם שהתרחש במדינה ב-1994. באופן חריג ישראל אף היתה המדינה המערבית היחידה שחתמה עליה.

 

אחת הסיבות למהלך החריג, כך מודים בכירים במשרד החוץ, היא ההבנות עם רואנדה על גירוש מבקשי מקלט מסודאן ואריתריאה לשטחה. לדבריהם, בעוד ממשלת ישראל גינתה בחריפות את החוק הפולני שמנסה לשכתב את ההיסטוריה לגבי המעורבות הפולנית בשואה, אותה ממשלת ישראל בדיוק תמכה בהתלהבות ביוזמה דומה של רואנדה. 

 

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

חשד לניסיון חדירה לאיתמר: נתפס פלסטיני שלבש מדי חאקי

סערת החוק הפולני: כשהלאומנות במדינה הדאיגה את אירופה

במחאה על תקיפת המורה: מוסדות חינוך בי-ם יושבתו מחר לשעתיים

 

 סערת מבקשי המקלט: סקר חדשות עשר
 

סערת מבקשי המקלט: סקר חדשות עשר( חדשות עשר)

 

 

"אחת הסיבות המרכזיות לתמיכה שלנו בהחלטה היה הסכם המסתננים עם רואנדה. יש קו אחד שמחבר בין שכתוב ההיסטוריה של קגאמה לשכתוב ההיסטוריה של ממשלת פולין. מצער שאנחנו משתפים עם זה פעולה", אמר היום (ראשון) בכיר במשרד החוץ. 

 

תחילת הפרשה לפני חודשיים כשרואנדה העלתה הצעה לתקן החלטה שקיבלה עצרת האו"ם בשנת 2003 וקבעה כי ב-7 באפריל מדי שנה יתקיים יום זיכרון בינלאומי לרצח העם ברואנדה. רואנדה ביקשה להכניס תיקון מינורי לכאורה. להוסיף מילה לכותרת ההחלטה ולשנותה ל"יום הזיכרון לרצח העם הטוטסי". אלא שתוספת זו משנה את כל הנראטיב הרואנדי והבינלאומי לגבי מה שהתרחש. לצד 800 אלף בני הטוטסי שנרצחו היו בין הקורבנות גם עשרות אלפים מבני שבט ההוטו שניסו להתנגד ולמנוע את רצח העם.

 

 ראש הממשלה נתניהו ונשיא רואנדה, פול קגאמה
 

ראש הממשלה נתניהו ונשיא רואנדה, פול קגאמה( חיים צח)

 

 

מי שדחף את ההחלטה הוא נשיא רואנדה, פול קגאמה - בן שבט הטוטסי ואחד המנהיגים הזרים המקורבים ביותר לראש הממשלה בנימין נתניהו. קגאמה ונתניהו נפגשו בשבוע שעבר בשולי הפורום הכלכלי העולמי בדאבוס ודנו בהבנות לגירוש מבקשי המקלט הסודאנים והאריתריאים לרואנדה.

 

דיפלומטים מערביים אמרו כי ארה"ב, קנדה והאיחוד האירופי התנגדו ליוזמה הרואנדית. לדבריהם, דיפלומטים בכירים במשלחת האמריקאית לאו"ם פנו לפני יותר מחודש לעמיתיהם הישראלים וביקשו שהממשלה בירושלים תפעיל את השפעתה על רואנדה כדי שתסיר את ההחלטה מסדר היום. הדיפלומטים האמריקנים נדהמו לגלות שהישראלים מתחמקים מסרבים לשתף פעולה.

 

הפגנת מבקשי מקלט מול בית הנשיא
 

הפגנת מבקשי מקלט מול בית הנשיא(ללא קרדיט )

 

 

בעקבות הלחץ הבינלאומי החליטו הרואנדים לדחות בחודש את ההצבעה ובתחילת השבוע שעבר העלו אותה שוב. ישראל בינתיים רק הגבירה את תמיכתה במהלך ועדכנה את האמריקנים לפני כמה ימים כי החליטה באופן חריג להצטרף כנותנת חסות להחלטה הרואנדית. ישראל היתה המדינה המערבית היחידה שעשתה זאת.

 

האמריקנים והאירופים, שלא רצו להיכנס לעימות עם רואנדה ועם שאר המדינות שתמכו בה, הסירו את התנגדותן וביום שישי עברה ההחלטה ללא צורך בהצבעה. כל שנותר לאמריקאים היה לתקוף את המהלך בחריפות. סגנית השגרירה של ארה"ב באו"ם אמרה בדיון בעצרת הכללית כי ארה"ב מודאגת מנוסח ההחלטה ומתנגדת לניסיונות לפתוח מחדש או להחזיר לאחור את השפה בה משתמשים כדי לתאר מקרים של רצח עם במהלך ההיסטוריה. היא הזכירה כי ברצח העם ברואנדה נרצחו מאות אלפים מבני הטוטסי אך גם עשרות אלפים מבני שבט ההוטו שהתנגדו לרצח העם. לדבריה, מהלכים כמו ההחלטה הרואנדית פוגעים בזכר הקורבנות.

 

 סערת מבקשי המקלט: סקר חדשות עשר
 

סערת מבקשי המקלט: סקר חדשות עשר( חדשות עשר)

 

 

דיפלומטים מערביים אמרו כי התדהמה האמריקנית היתה גדולה עוד יותר כאשר מיד לאחר מכן נשאה סגנית שגריר ישראל באו"ם, נועה פורמן, נאום תמיכה נלהב ברואנדים. פורמן אמרה בנאומה כי מדובר בהחלטה חשובה וכי ישראל תתמוך בכל החלטה בינלאומית שתקדם הפקת לקחים ממקרים של רצח עם במהלך ההיסטוריה.

 

ממשרד החוץ נמסר בתגובה: ״ההחלטה התקבלה בקונצנזוס, כולל כמובן ארה"ב, ומייצגת שאיפה לצדק היסטורי והצגה נכונה של העובדות".

 

בד בבד, סקר חדש של חדשות עשר שמתפרסם הערב, בפיקוחו של פרופ' קמיל פוקס, מראה כי 56% מהישראלים תומכים בהחלטת הממשלה לגרש את מבקשי המקלט למדינה שלישית. 32% מהמשיבים ענו כי אינם תומכים במהלך ו-12% השיבו כי הם אינם יודעים.

 

  סערת מבקשי המקלט: סקר חדשות עשר
 

סערת מבקשי המקלט: סקר חדשות עשר( חדשות עשר)

 

 

הציבור הישראלי חלוק בדבר הגירוש בכוח. 44% תומכים בשימוש בכוח פיזי כדי להעלות את מבקשי המקלט למטוסים, בעוד 46% אינם תומכים בשימוש בכוח שכזה. עשרה אחוזים מהעונים השיבו כי אינם יודעים. בציבור הערבי, 63% מהמשיבים מתנגדים לגירוש מתוכם, 84% מתנגדים לגירוש בכוח.

 

בתוך כך, סגן שר הבריאות, ח"כ יעקב ליצמן, שלח מכתב תמיכה למנכ"ל רשות האוכלוסין וההגירה, בו הוא מותח ביקורת על "עצומת הרופאים" נגד מהלך "יציאה מרצון" של מבקשי המקלט: "נדהמתי לראות את העצומה, עמדתם לא מייצגת את עמדת מערכת הבריאות בישראל".