22.01.2018

05:47

עודכן:

פגישה עם נתניהו ונאום בכנסת: כך יראה יומו השני של פנס בישראל

סגן נשיא ארה"ב יתקבל בבוקר במשרד ראש הממשלה, בהמשך ינאם במליאת הכנסת ובערב יסעד עם רעייתו במעון רה"מ שברחוב בלפור. חסימות כבישים נרחבות בבירה

בווידאו: הדיווח במהדורה המרכזית על הגעתו של פנס לישראל

 

ביקור סגן הנשיא פנס: יום עמוס עומד בפני סגן נשיא ארצות הברית, מייק פנס, שהגיע אמש (ראשון) לביקור של 48 שעות בישראל. הוא התקבל בנמל התעופה בן גוריון על ידי נציג הממשלה, שר התיירות יריב לוין. בין האירועים שמתוכננים לו: טקס קבלת פנים רשמי ופגישה אישית עם ראש הממשלה, קבלת פנים בכנסת ונאום במליאה וארוחת ערב עם רה"מ ורעייתו.

 

מהמשטרה נמסר כי הרחובות הבאים בבירה ייחסמו לתנועה במהלך היום: פלומר, זבוטינסקי, הנשיא, האר"י, עזה, ניות, הרצוג, שניאור זלמן, בורלא, שד' המוזיאונים, צומת המנהלה, וייז, צומת השעון - הכנסת, ובלפור. נוסף על כך, לאורך כל ימי הביקור, רחוב המלך דוד חסום לתנועה לשני הכיוונים.

 

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

מחשש שיריביהם ייגזרו קופון: ליברמן ודרעי מקצינים את השיח

בתגובה להכרזת טראמפ: סלובניה צפויה להכיר במדינת פלסטין

מבריח ישראלי נהרג בחילופי אש עם מסתערבים בסמוך לגבול מצרים

 

בשעה 10:00 יתקבל סגן הנשיא בטקס קבלת פנים רשמי במשרדו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בירושלים. בהמשך יעברו השניים לפגישה בפורום מצומצם ולאחר מכן יצרפו בעלי תפקידים נוספים. בשעה 14:00 יגיע פנס לטקס קבלת פנים בכנסת, שם ינאם במליאה. חברי הכנסת לא יורשו לבוא עמו במגע. נוסף לכך, אישר יו"ר הכנסת, ח"כ יולי אדלשטיין, לצוות האמריקני להכניס מאבטחים למליאה, שיוכלו להתערב רק במקרה של חשש לפגיעה בסגן הנשיא. בשעה 20:00 יגיעו פנס ורעייתו, קארן, למעון ראש הממשלה ברחוב בלפור שם תתקיים ארוחת ערב.

 

סגן נשיא ארה"ב, מייק פנס, בנתב"ג
 

סגן נשיא ארה"ב, מייק פנס, בנתב"ג(TPS)

 

 

במהלך נחיתתו של פנס אמש בנתב"ג, זוהה רחפן מעל מבנה טרמינל 3. ברשות שדות התעופה הופעל נוהל לזיהוי עצמים מעל השדה, המראות ונחיתות הוקפאו למשך כעשר דקות. לאחר שבדקו הגורמים כי הוסר החשש מאירוע ביטחוני או בטיחותי, שב השדה לפעילות רגילה. בנתב"ג החלו בתחקיר מבצעי ובמקביל הוגשה תלונה למשטרה.

 

ביקורו של סגן הנשיא האמריקני באזור נדחה שלוש פעמים, בצל "הכרזת ירושלים" של הנשיא דונלד טראמפ, שעוררה סערה בעולם הערבי. בעקבות הכרת ארה"ב בירושלים בירת ישראל והכרזתו על הכוונה להעביר את השגרירות לעיר, הפלסטינים הוגיעו כי יחרימו את הביקור. פנס נחשב לפוליטיקאי ימני מאוד, ואפילו משיחי, כאשר התמיכה שלו בישראל ובשלטון נתניהו נובעת מבסיס אידיאולוגי אונגליסטי, ואינה מוטלת בספק.

 

בימים האחרונים ביקר פנס במצרים ובירדן. במהלך ביקורו בקהיר, שמע סגן הנשיא מהנשיא א-סיסי ביקורת על "הכרזת ירושלים", עם זאת המצרים תומכים במדיניות הממשל האמריקני כלפי הפלסטינים, ומוכנים לקבלם כמתווכים במשא ומתן בין הצדדים. בעמאן לעומת זאת נאלץ פנס להתמודד עם ביקורת חריפה יותר מצד המלך עבדאללה, שתיאם את מסריו עם שליחיו של נשיא הרשות הפלסטינית אבו מאזן.

 

 השיירה של פנס בדרך לירושלים
 

השיירה של פנס בדרך לירושלים דוברות המשטרה

 

 

המלך עבדאללה יישר קו עם הפלסטינים, והבהיר לפנס את עמדתו נגד הכרזת טראמפ. הוא טען כי ירושלים המזרחית צריכה להיות בירתה העתידית של המדינה הפלסטינית, והוסיף שהמדיניות של ממשל טראמפ מעניקה קרקע פורייה למבצעי פיגועים.

 

"הסכסוך הישראלי פלסטיני נחשב לאיום על היציבות באזור", אמר עבדאללה, "ירושלים יקרה לנו, המוסלמים, ולנוצרים, כמו שהיא יקרה ליהודים, והיא המפתח לשלום באזור". הוא חזר בפני פנס על על עמדתו כי יש להתקדם בפתרון שתי המדינות, המבוסס על גבולות 67', בהתאם לחוק הבינלאומי ויוזמת השלום הערבית.

 

סגן נשיא ארה"ב מייק פנס והמלך עבדאללה בפגישה בירדן
 

סגן נשיא ארה"ב מייק פנס והמלך עבדאללה בפגישה בירדן רויטרס

 

 

"במהלך פגישותיי בוושינגטון בשנה שעברה הבעתי דאגה עמוקה באשר לכל החלטה אמריקאית בנוגע לירושלים שתגיע מחוץ למסגרת הסדר כולל לסכסוך הישראלי פלסטיני", אמר המלך הירדני, "מקווים שארה"ב תיזום ותמצא את הדרך הנכונה להמשיך בתנאים הקשים האלו".

 

פנס העביר מסרים מרגיעים לעבדאללה: "טראמפ קיבל החלטה היסטורית, להכיר בירושלים בירת ישראל. אך הוא גם הבהיר בהחלטתו כי אנחנו מחויבים להמשיך ולכבד את תפקידה של ירדן כמדינה השומרת על האתרים הקדושים, אנחנו לא נוקטים עמדה בנושא של גבולות והסטטוס הסופי, הם נתונים למשא ומתן. הנשיא הבהיר שארה"ב נשארת מחויבת, אם הצדדים מסכימים, לפתרון שתי המדינות".