BETA

31.12.2017

17:46

עודכן:

"בצוק איתן הרגשתם את הטילים - פה בקוריאה הדרומית לא"

סיפורי 2017: איומי קוריאה הצפונית עולים מדרגה, ונדמה שהשכנים מדרום לא חוששים. "זה לא משפיע על חיי היומיום", סיפר אזרח המדינה, בראיון מיוחד לחדשות עשר

קוריאה הצפונית חותמת עוד שנה של פיתוח וקידום הארסנל הגרעיני שלה, עם ניסויים ושיגורים מוצלחים יותר ופחות. נדמה שהשנה הצהרותיו של המנהיג קים ג'ונג און, שנכנס לתפקידו בדצמבר 2011, הפכו לפרובוקטיביות יותר והיחסים עם ארצות הברית, ובייחוד עם ממשל הנשיא האמריקני החדש דונלד טראמפ, הגיעו לסף רתיחה.


אך בעוד הניסויים הגרעיניים של הדיקטטורה ממשיכים לעורר את חששן של מדינות העולם, דווקא אלו שצריכים לחשוש יותר מכל, השכנים מדרום, מסתכלים על האיום כעל היפותטי בלבד.

 

>> סיפורי 2017 - כתבות נוספות בפרויקט:

הרפובליקנית שהצביעה לסנדרס והדמוקרט שחושש מטראמפ

המשבר החמור בוונצואלה: "צריך להפיל את השלטון"

 

"מבחינת הקוריאני הממוצע, המתיחות עם קוריאה הצפונית לא משפיעה על חיי היומיום. אין חדש תחת השמש", סיפר דוריאן קים, אזרח קוריאה הדרומית שגם חי תקופה ארוכה בישראל, בראיון מיוחד שקיים עם חדשות עשר לרגל סיכום שנת 2017 ברחבי העולם. יש שיגידו כי מדובר בהכחשה תמימה ויש שיגידו שמדובר בהסתכלות מפוכחת על איומי סרק של מנהיג המדינה הצפונית, אך לפי קים, התושבים פחות מתעניינים בנושא הזה ולא מתעסקים בו בשגרה. "בבוקר אני הולך לשחות בבריכה לפני העבודה, היא מלאה באנשים, בצהריים אני עובד ואלו שעובדים יחד איתי לא מתעניינים ולא מדברים על הנושא. יש להם דברים חשובים יותר בחיים - העבודה, עניינים אישיים שמטרידים אותם, בעיות בתוך המדינה עצמה, כמו פוליטיקה למשל", תיאר.


קים, בן ה-29 בישראל ובן ה-31 בקוריאה הדרומית (שם סופרים אחרת - כשאתה עוד ברחם האם סופרים זאת כשנה נוספת וב-1 בינואר סופרים עוד שנה. מאחר ודוריאן נולד בדצמבר, כעבור חודש הוא כבר היה בן שנתיים), משרת בשנה האחרונה בצבא הקוריאני כמהנדס בחברה אזרחית.

 

 דוריאן קים, אזרח דרום קוריאני
 

"יש לקוריאנים דברים חשובים יותר בחיים". דוריאן קים (צילום: יונהי לי)

 

הוא עלה לארץ כשהיה בן 7 וגדל בישראל. אביו היה סטודנט באוניברסיטה העברית. כשגדל, למד הנדסה באוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע. "אני לא יהודי, אבל אני מאוד אוהב את ישראל, כל חבריי הם ישראלים. רציתי להתגייס ולהתנדב, אבל לא נתנו לי אז זה היה קצת חבל, אבל אני בהחלט חושב שבעתיד הרחוק ישראל זה מקום שאגור בלתקופה מסוימת", אמר. קים מסביר כי ייתכן וחוסר העיסוק של הקוריאנים באיום נובע מכך שעוד לא חוו אותו על בשרם. "כשהייתי סטודנט בבאר שבע וספגנו רקטות מרצועת עזה ב'צוק איתן' וב'עופרת יצוקה', זה גם לא הפסיק את החיים שלנו, אבל התעניינו בזה והרגשנו את זה. שום טיל לא נפל עדיין בקוריאה הדרומית, ולכן האיום קיים רק בתיאוריה אבל לא משפיע באמת".

 

למרות זאת, קים מבין שלא ניתן באמת להיות שאננים למצב הקיים: "ברור שהמתיחות עם קוריאה הצפונית היא לא הגזמה. זה לא מדע בדיוני. זה אמיתי לגמרי, איום ממשי. לא רק לנו, לכל העולם. גם הקרע בין פיונגיאנג לוושינגטון מעמיק עוד יותר".

 

רק לפני כמה ימים החליטה מועצת הביטחון של האו"ם להטיל סנקציות קשות נוספות על קוריאה הצפונית, בצורת הפחתת ייבוא חביות נפט. למרות הצעד הזה, הדיקטטורה ממשיכה בניסויים הגרעיניים שלה שכללו לאחרונה שיגור טילים בליסטיים בין-יבשתיים, המגיעים לטענתם עד לבירה האמריקנית, וושינגטון ב-3 באוגוסט אחד מהם אף נחת במים הטריטוריאליים של יפן.

 

קים גונג און
 

"המתיחות עם הצפון היא איום ממשי". שליט קוריאה הצפונית, קים ג'ונג און (צילום: רויטרס)

 

 

"זה מאוד הפתיע את הממשלה שלנו", סיפר קים והוסיף, "התקשורת הקוריאנית מדברת על זה, אז כמובן שיש התייחסות בממשלה. כשהמפלגות הקוריאניות מתמודדות לבחירות, ולא מזמן חווינו הדחת נשיאה ויש לנו נשיא חדש, הנושא הזה תמיד עולה. בקרוב גם נארח את אולימפיאדת החורף ובגלל המתיחות ישנו חשש אצל השחקנים. הנשיא החדש, מון ג'יאה-אין, ציין לאחרונה שדווקא השתתפות שחקנים צפון קוריאניים תעזור להורדת המתח מצד המדינות האחרות".


כפי שסיפר קים, בית המשפט הדרום קוריאני אישר ב-10 במרץ השנה את ההחלטה להדיח את הנשיאה פאקגון-הייה, שהואשמה בקבלת שוחד תמורת סיוע למנכ"ל "סמסונג", ובמקומה נבחר לתפקיד ג'יאה-אין. מדובר היה בצעד שחיזק את האופוזיציה במדינה הדוגלת במדיניות פייסנית יותר, המעוניינת בשיפור היחסים עם השכנה מצפון. לדברי דוריאן, "למרות שידוע שהגישה של הנשיא החדש היא ליברלית יותר, חשוב לציין כי המדיניות כלפי קוריאה הצפונית לא השתנתה וגם לא תשתנה. חילופי השלטון במדינה לא יכולים להשפיע על המצב. ההיסטוריה מראה גם שזה לא משנה מי יהיה הנשיא בארה"ב - אובמה או טראמפ. לאורך השנים המנהיגים של קוריאה הצפונית לא שינו את גישתם העוינת כלפינו ואת הניסיון לפתח את הגרעין, היו מספר תקריות צבאיות כבר משנת 1996".

 

 דוריאן קים, אזרח דרום קוריאני
 

רצה להתגייס לצה"ל, אך בקשתו סורבה. קים במדי צבא קוריאה הדרומית (צילום: צבא קוריאה הדרומית, ROKA)

 

יש לציין כי לאורך השנה האחרונה קוריאה הדרומית וארצות הברית ביצעו ביחד תרגילים צבאיים משותפים, יצאו נגד המשטר הדיקטטורי ונגד הנשק להשמדה המונית של קוריאה הצפונית. מון ג'יאה-אין הכריז לא מעט פעמים בפומבי שלא יכיר בשכנה כמדינה בעלת נשק גרעיני ויעשה מאמצים על מנת להביא לפירוק יכולת הגרעין שלה, תוך כדי שיתוף פעולה עם האמריקנים. עם זאת, טוען קים, "הדבר האחרון שהמדינה שלנו רוצה זה מלחמה, במיוחד אחרי מלחמת קוריאה בשנות ה-50 שסבלנו בה מאוד. אבל כמובן שיש אזרחים שלא מסכימים עם המדיניות הפייסנית הזאת".


עוד המשיך קים לספר כי גם בצבא הדרום קוריאני, לפי מסמכים רשמיים משנת 96', קוריאה הצפונית מוגדרת כאויב המרכזי. "כשאני עברתי טירונות במדינה לפני שנה וחצי, חונכנו לא רק על ערכי צבא ההגנה והמוסר, אלא גם שהמשטר והצבא הצפון קוריאניים הם האויב. אני חושב שניתן למצוא תמונת ראי כזאת גם בקוריאה הצפונית, שלומדים את אותו הדבר עלינו. זה אפילו היה מאוד מסוכן להיות פרו-צפון קוריאני. כשהייתי מעלה בדיונים איזושהי השערה או שאלה בעניין עזרה לשכנה, ישר אתה נחשב למרגל או תומך צפון קוריאני".

 

לבסוף, הוא ציין כי הוא עצמו לא מרגיש מאוים מהמצב הנוכחי. "לגבי השמועות שתהיה מלחמה או לא, אני חושב שזה לא משהו בשליטת העם. ברגע שזה קורה אז זה קורה, ורק אז מתחילים לחשוב. רק אחרי שאתה באמת חי ונושם את האווירה הזאת, אז קיים יותר הפחד ואז קיימות המחשבות מה אני צריך לעשות, אולי אני צריך לעבור". לדעתו, קוריאה הצפונית לא תבצע מהלך 'התנגדותי' "מאחר והיא עומדת מול צבא דרום קוראה וצבא ארצות הברית, שהוא צבא חזק, כך שגם אנחנו התושבים הקוריאנים וגם אני מאוד בטוחים בצבא האיתן שלנו ובשותפות עם האמריקנים".

 

 קים ג'ונג און
 

קים ג'ונג און( רויטרס)