BETA

25.12.2017

21:29

עודכן:

שידור חי • מרתון נאומים לקראת ההצבעה על "חוק ההמלצות"

באופוזיציה צפויים לנאום ברצף בשתי היממות הקרובות נגד החוק, שיאסור על המשטרה לכתוב מסקנות בתום חקירות רגישות. במקביל עבר הלילה חוק "מסורת ישראל"

הפיליבסטר שיחתום את 2017 יצא לדרך: הדיון המרתוני בחוק ההמלצות החל הלילה (שלישי) בסימן נאומים רצופים של חברי האופוזיציה בשתי היממות הקרובות, זאת במטרה לעכב את מעבר החוק שיאסור על המשטרה לכתוב מסקנות בתום חקירות רגישות.

 

משמעות הדבר היא שראש הממשלה נתניהו, כל חברי הממשלה, וכל חברי הקואליציה יצטרכו להיות בכוננות סביב משכן הכנסת למקרה שבאופוזיציה ינסו לכפות הצבעת בזק.

 

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

ישראל וקובה ניהלו שיחות חשאיות על אפשרות לחימום היחסים

משה יוסף מסר מידע לנציגי רשות המסים על עסקיו עם ביטן

קשר משפחתי: הבורר פסק בסכסוך לטובת לקוח שיוצג על ידי גרושתו

 

יו"ר הקואליציה דוד אמסלם אמר במהלך הדיון הלילי כי "צריך לכבד את ראש הממשלה כמנהיג, אבל הוא לא שווה יותר מכל אזרח אחר. יש לו זכויות כמו כל אדם ולכן לא צריך להשפיל אותו סתם. החוק לא היה פרסנולי עד הרגע שבו החריגו את ראש הממשלה".

 

עוד הוסיף אמסלם כי "מפיצים שקרים. החשש באופוזיציה הוא שהחוק יעזור לראש הממשלה. המטרה היא להפיל את נתניהו וכל האמצעים כשרים. המפגינים ברוטשילד לא מכירים את הפרטים של החוק". בתוך כך, טען יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג כי ההצעה פוגעת בעבודת המשטרה. "זה לא בלוז לכחולי המדים, אלא בוז לכחולי המדים", אמר.

 

 דוד אמסלם
 

דוד אמסלם(דוברות הכנסת )

 

 

חברת הכנסת ציפי לבני (המחנה הציוני) הוסיפה כי "הדיון בחוק יכול היה להיות בלוח זמנים אחר ולעסוק בתיקון מציאות. אבל, הציבור יצא לרחובות לא בגלל החוק, אלא כי פתאום הוא קלט שראש הממשלה משתמש בחקיקה בשביל להרוס את המשטרה, הפרקליטות ואת בית המשפט"

 

מוקדם יותר, הסיעות החרדיות הציבו אולטימטום ליו"ר הקואליציה החדש. לפי האולטימטום, חברי הסיעות יצביעו בעד חוק ההמלצות רק אם חוק שעות עבודה ומנוחה יעלה לפניו בסדר היום.

 

בתוך כך, עבר הלילה בכנסת חוק מסורת ישראל - שמחייב את שר העבודה והרווחה חיים כץ להכניס בשיקוליו גם את "מסורת ישראל" לפני שיאשר עבודות בשבת. מדובר בחוק נוסף שנחקק לבקשת ראשי הסיעות החרדיות לאחר משבר השבת.

 

 

 

שר החינוך נפתלי בנט התייחס בישיבת סיעת הבית היהודי לחוק ולדברי ראש הממשלה עליו ואמר: "המלצות המשטרה הן המלצות של גוף חוקר. בדקנו וזה לא 60 אלא 80 אחוז מההמלצות שמועברות לפרקליטות לא נגמרות בכתב אישום. כללית לא נכון דמוקרטית שמשטרה תחליט שהולכים לבחירות. ברגע האמת נקבל החלטה מושכלת". נתניהו, כזכור, אמר בטקס הדלקת נרות עם פעילי ליכוד בשבוע שעבר כי 60 אחוז מהמלצות המשטרה לא מגיעות לכדי כתב אישום.

 

יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, תקף בישיבת סיעתו את החוק: "חוק ההמלצות הוא תועבה. הם חיים במדינה משלהם. מדינה מושחתת שבה הכול מיועד למטרה אחת: לשרת את השליט. הדבר שהכי בולט בחוק ההמלצות – זו היעילות. פתאום הם יעילים. כשזה מגיע אליהם, לבעיות האישיות שלהם, לניסיון להציל את הכיסאות שלהם – מכונה משומנת! נכון שזה מושחת, אבל בואו ניתן להם קרדיט - לפחות הם טובים בזה. לפחות הם טובים בלהיות מושחתים". 

 

עוד הוסיף לפיד כי "חוק ההמלצות הוא תועבה. הוא לוקח את הדמוקרטיה הישראלית ומכופף אותה לצרכיו של אדם אחד. החוק הוא תועבה מפני שהוא מעליב כל אזרח ישראלי שהלך לקלפי וחשב שהוא מצביע על החיים שלו. על הילדים שלו. הם חיים במדינה משלהם. מדינה מושחתת שבה הכול מיועד למטרה אחת: לשרת את השליט".

 

 יאיר לפיד
 

יאיר לפיד(אבישר שאר ישוב )

 

 

בישיבת סיעת המחנה הציוני התייחסו גם כן לדיון הצפוי בחוק. "לא ברור כיצד הממשלה מסוגלת להביא את חוק ההמלצות בחקיקת בזק ולבטל בהינף יד את כל הדיונים שנקבעו לשבוע הקרוב, כולל הדיון על 'חוק מתווה הנכים'. לפני זמן קצר, שיגרתי מכתב לדודי אמסלם יו"ר הקואליציה. המכתב מתחיל עם דרישה ברורה - כנסת ישראל והקואליציה בפרט צריכים "להפשיל שרוולים" ולסיים את הליך החקיקה של המתווה הנכים עוד השבוע. אני רוצה להדגיש כבר עכשיו שאני דוחה על הסף כל ניסיון לגלגל את האחריות לפתחי האופוזיציה ולהשתמש בציבור הנכים כבני ערובה, כי אנחנו נמשיך להילחם בחוק ההמלצות ונדאג לעכב אותו עד הרגע האחרון", אמר יו"ר הסיעה, ח"כ יואל חסון. יו"ר המחנה הציוני אבי גבאי הוסיף: "היום מגיע לדיון חוק ההמלצות. חוק שכולו נגד הציבור ובעד ארגוני הפשע ואנשי ציבור מושחתים".

 

לפני כשבועיים עבר חוק ההמלצות בקריאה ראשונה ברוב של 46 ח"כים לעומת 37 שהצביעו נגד. ראש הממשלה נתניהו, השר לביטחון פנים גלעד ארדן ושרת המשפטים איילת שקד לא הצביעו.

 

ח"כ איתן כבל מקריא ממגילת איכה ( ערוץ הכנסת)