BETA

21.12.2017

23:08

עודכן:

ההצבעה באו"ם: רה"מ יכול לרשום הישגים - אך העולם נותר נגדו

נתניהו הצליח לפצל את מדינות האיחוד האירופי ולהביא להימנעות מהצבעה של מספר מדינות אפריקה, אך עדיין מרבית מדינות המערב הצביעו נגד ישראל וארה"ב • פרשנות

למרות ההפסד בהצבעה הערב (חמישי) בעצרת הכללית של האו"ם, ראש הממשלה, בנימין נתניהו, יכול לסמן לעצמו כמה הישגים. דבר ראשון הוא הצליח לפצל את האיחוד האירופי - 6 מדינות נמנעו ולא הצביעו יחד עם כל הגוש בעד ביטול הכרזת טראמפ על ירושלים.

 

הישג יותר גדול הוא באפריקה – 15 מדינות היבשת לא הצביעו בעד ההחלטה. ההישג הזה, לטענת לשכת רה"מ, מוכיח שהנסיעות הדיפלומטיות של נתניהו לחו"ל אכן תורמות - לאן שנתניהו נסע, הצביעו לטובתנו. אלא שכשמסתכלים על מי שהצביע בעד ההחלטה, גם ניתן לראות לא מעט מדינות שאליהן נתניהו נסע, אפילו צרפת אליה טס בתחילת החודש, כל המדינות הבולטות מאירופה ואפילו כל חבריו של נתניהו – ראש ממשלת הודו, נרנדרה מודי, נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין ונשיא סין, שי ג'ינפינג.

 

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

הבחירות בקטלוניה: יתרון קל במדגמים לתומכי העצמאות מספרד

חשד לרצח וניסיון התאבדות בפ״ת: דקר את אשתו למוות ופגע בעצמו

3 חודשים לאחר התקיפה באיכילוב: נעצר בן זוגה של אליה קדוש

 

 לוח ההצבעה באו"ם נגד הכרזת ירושלים של טראמפ
 

לוח ההצבעה באו"ם נגד הכרזת ירושלים של טראמפ ללא קרדיט

 

 

עוד ניתן לראות שאיומיו של נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, כמעט לא הועילו, ובמקרה של של קנדה אף הזיקו, כאשר המדינה החליטה להימנע במקום להצביע נגד בכדי לא להיראות כמי שנכנעת לאיומים. 

 

בסוף היום, ישנו קונצנזוס בין-לאומי נגד טראמפ ונתניהו. רה"מ הגיב לתוצאות ההצבעה ואמר שהכל היה צפוי, וכמו דבריו על המלצות המשטרה, הוא אמר - "אז מה?", אך כמו במקרה של המלצות המשטרה שהן חשובות מאוד, חשובות גם תוצאות ההצבעה.

 

תגובות רבות הגיעו מישראל וממדינות המערכת הבינ"ל , בעקבות קיום העצרת הכללית של האו"ם, שאימצה הערב (חמישי) את ההצעה שתבטל את הכרזת נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, על ירושלים בירת ישראל. 128 מדינות הצביעו בעד ההצעה, 9 הצביעו נגד, 35 נמנעו, בעוד ש-21 נציגים של המדינות יצאו מהאולם ולא הצביעו.

 

ממשרד ראש הממשלה נמסר כי "בישראל דוחים את החלטת האו"ם ובמקביל מביעים שביעות רצון מהמספר הגבוה של המדינות שלא הצביעו בעד ההחלטה, מדינות שראש הממשלה נתניהו ביקר בהן – באירופה, אפריקה ואמריקה הלטינית. ישראל מודה לנשיא טראמפ על עמדתו החד-משמעית בעד ירושלים ומודה למדינות שהצביעו יחד עם ישראל, ביחד עם האמת".

 

 נשיא ארה"ב דונלד טראמפ וראש הממשלה בנימין נתניהו במוזיאון ישראל בירושלים
 

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ וראש הממשלה בנימין נתניהו במוזיאון ישראל בירושלים(רויטרס)

 

 

לחילופין, מדוברו של יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן נמסר: "הצבעת העצרת הכללית של האו"ם היא ניצחון לפלסטין". הארגונים חמאס ופתח הגיבו בסיפוק לאישור ההצעה. "החלטת האו"ם לדחות את החלטתו של טראמפ היא ניצחון לירושלים ותבוסה לעוינותו של טראמפ", נמסר מחמאס. מפתח נמסר כי "הצבעת האו"ם היא סטירת לחי לטראמפ ונתניהו לצדק הבינלאומי ולירושלים".

 

נשיא טורקיה רג'פ טייפ ארדואן אמר כי הוא מצפה כעת שממשל טראמפ יבטל את "ההחלטה המצערת" בעניין ירושלים. כמו כן, הוא בירך על "התמיכה הרבה" שלה זכתה ההחלטה באו"ם. שר החוץ האיראני ג'ואד טריף הגיב גם הוא לתוצאות ההצבעה באו"ם : "אמירת 'לא' עולמית וחזקה נגד המנגנון של טראמפ ונגד יהירותו". שר החוץ הטורקי, נבלוט קבוסוגלו, הוסיף כי "ההצבעה הייתה מכובדת, וכי ריבונות ירושלים אינה למכירה".

 

שגרירת ארה"ב באו"ם, ניקי היילי, אמרה בנאומה לקראת ההצבעה כי "היחס של האו"ם לישראל מאיים על האמינות של המוסד הזה. תהיתי למה ישראל בחרה להישאר במוסד הזה, ונזכרתי שחשוב שהיא תעמוד על זכויותיה והאידיאלים של חופש וכבוד. הנשיא כבר החליט להעביר את השגרירות לירושלים, לא משנה מה יוחלט כאן".

 

 שגרירת ארה"ב באו"ם, ניקי היילי
 

"נזכור את ההצבעה הזאת". שגרירת ארה"ב באו"ם, ניקי היילי getty

 

 

היילי איימה בקיצוץ התרומות האמריקניות לאו"ם, ואמרה כי "אם ההשקעה הכספית שלנו באו"ם לא מועילה - יש לנו זכות לשקול את הכדאיות שלה. נזכור את ההצבעה הזו. נזכור את ההצבעה הזו כאשר מדינות יבואו אלינו ויבקשו סיוע".

לאחר ההצבעה, דוברת מחלקת המדינה הבהירה כי ממשל טראמפ "טרם החליט" אם לקצץ בתמיכה הכספית למדינות שהצביעו בעד ההחלטה, כפי שאיים הנשיא האמריקני. לדבריה, "יועציו של טראמפ לענייני מדיניות חוץ קיבלו את הסמכות לבחון כמה אפשרויות בכל הנוגע ליחסים עם אותן המדינות". עוד ציינה כי ההצבעה באו"ם "היא לא הגורם היחיד" שאותו תשקול ארצות הברית.

 

שגריר ישראל באו"ם, דני דנון, תקף את עצם הדיון בעצרת הכללית. "מביש שההצבעה הזו מתקיימת. המלך דוד הכריז על ירושלים עיר של היהודים לפני 3,000 שנה". דנון שלף מטבע עתיק מתקופת בית שני והציג אותו מול יושבי העצרת כראייה לכך שירושלים היתה תמיד בירת העם היהודי.

 

"ירושלים תמיד תהיה בירתה של ישראל. אלה שתומכים בהחלטה היום הם כמו בובות שהפלסטינים מושכים בחוטים. כמו מריונטות שמכריחים אותם לרקוד. ההצבעה הזו היא מופע של אשליות, והפלסטינים יודעים שלהצבעה הזו אין השפעה על חיי הפלסטינים. הם יודעים שזה לא ישפר את חייהם. זו הסחת דעת, כל שהיא תעשה זה לומר לפלסטינים שהם יכולים  להמשיך לדחות שלום", הוסיף דנון, ואמר כי אין לו ספק שההחלטה "תיזרק לפח האשפה של ההיסטוריה".