BETA

21.12.2017

17:18

עודכן:

ברוב של 128 מדינות עצרת האו"ם אישרה את ביטול הכרזת ירושלים

העצרת הכללית אימצה את ההחלטה נגד הכרזת טראמפ: 35 מדינות נמנעו, 21 יצאו מהאולם ו-9 הצביעו נגד. דנון: "ההצבעה הזו היא מופע של אשליות. אין לה השפעה"

בווידאו: לקראת ההצבעה בעצרת הכללית של האו"ם

 

 

העצרת הכללית של האו"ם אימצה היום (חמישי) את הצעה שתבטל את הכרזת נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, על ירושלים בירת ישראל. 128 מדינות הצביעו בעד, 9 הצביעו נגד, 35 נמנעו, 21 יצאו מהאולם ולא הצביעו.

 

גורמים דיפלומטים מערביים ציינו כי בעקבות לחצים של ישראל וארה"ב החליטו צ'כיה והונגריה להימנע בהצבעה וזאת בניגוד לשאר מדינות האיחוד האירופי שהצביעו בעד. יש לציין כי קנדה שקלה להצביע נגד ההחלטה, אך איומיו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הביאו לשינוי מגמה ולהחלטה קנדית להימנע. קנדה לא רצתה להיראות כמי שפועלת תחת איומים.

 

המדינות שהתנגדו הן ישראל, ארה"ב, טוגו, פאלאו, נאורו, איי מרשל, מיקרונזיה, גווטמלה והונדורס. בין המדינות שנמנעו היו קנדה, ארגנטינה, אוסטרליה, צ'כיה, קרואטיה, קולומביה, הונגריה, פולין ורומניה.

 

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

הדריסה באוסטרליה: הנהג ממוצא אפגני; נעצר אדם אחר שנשא סכינים

כיצד הפך ילד בן 6 למיליונר בזכות סרטונים שהעלה ליוטיוב?

חשד לרצח וניסיון התאבדות בפ״ת: דקר את אשתו למוות ופגע בעצמו

 

 לוח ההצבעה באו"ם נגד הכרזת ירושלים של טראמפ
 

לוח ההצבעה באו"ם נגד הכרזת ירושלים של טראמפ ללא קרדיט

 

 

שגרירת ארה"ב באו"ם, ניקי היילי, אמרה בנאומה כי "היחס של האו"ם לישראל מאיים על האמינות של המוסד הזה. תהיתי למה ישראל בחרה להישאר במוסד הזה, ונזכרתי שחשוב שהיא תעמוד על זכויותיה והאידיאלים של חופש וכבוד. הנשיא כבר החליט להעביר את השגרירות לירושלים, לא משנה מה יוחלט כאן".

 

לדבריה, "ארה"ב היא התורמת הגדולה ביותר לאו"ם, אבל אהיה כנה, כאשר אנו תורמים יש לנו ציפיה שיכירו בכך ויכבדו אותנו. כאשר מתקיפים אותנו ככה, זה חוסר כבוד". היילי איימה בקיצוץ התרומות האמריקניות לאו"ם, ואמרה כי "אם ההשקעה הכספית שלנו באו"ם לא מועילה - יש לנו זכות לשקול את הכדאיות שלה. נזכור את ההצבעה הזו. נזכור את ההצבעה הזו כאשר מדינות יבואו אלינו ויבקשו סיוע".

 

לאחר ההצבעה, דוברת מחלקת המדינה הבהירה כי ממשל טראמפ "טרם החליט" אם לקצץ בתמיכה הכספית למדינות שהצביעו בעד ההחלטה, כפי שאיים הנשיא האמריקני. לדבריה, "יועציו של טראמפ לענייני מדיניות חוץ קיבלו את הסמכות לבחון כמה אפשרויות בכל הנוגע ליחסים עם אותן המדינות". עוד ציינה כי ההצבעה באו"ם "היא לא הגורם היחיד" שאותו תשקול ארצות הברית.

 

 שגריר ישראל באו"ם, דני דנון
 

שגריר ישראל באו"ם, דני דנון( getty)

 

 

שגריר ישראל באו"ם, דני דנון, תקף את עצם הדיון בעצרת הכללית. "מביש שההצבעה הזו מתקיימת. המלך דוד הכריז על ירושלים עיר של היהודים לפני 3,000 שנה". דנון שלף מטבע עתיק מתקופת בית שני והציג אותו מול יושבי העצרת כראייה לכך שירושלים היתה תמיד בירת העם היהודי.

 

"כמה פעמים מאז 1967 הושטנו את ידנו לשלום? כמה פעמים דחו את הצעתנו? אנו כבר לא מצליחים לספור. כשברק הציע להם מדינה, ראינו אוטובוסים מתפוצצים ברחובות. שרון נסוג מעזה והפלסטינים שיגרו רקטות. ירושלים תמיד תהיה בירתה של ישראל. אלה שתומכים בהחלטה היום הם כמו בובות שהפלסטינים מושכים בחוטים. כמו מריונטות שמכריחים אותם לרקוד. ההצבעה הזו היא מופע של אשליות, והפלסטינים יודעים שלהצבעה הזו אין השפעה על חיי הפלסטינים. הם יודעים שזה לא ישפר את חייהם. זו הסחת דעת, כל שהיא תעשה זה לומר לפלסטינים שהם יכולים  להמשיך לדחות שלום", הוסיף דנון, ואמר כי אין לו ספק שההחלטה "תיזרק לפח האשפה של ההיסטוריה".

 

 

 

שר החוץ הפלסטיני, ריאד אל-מאלכי, אמר בנאומו כי ההחלטה האמריקנית "לא תשפיע על מקומה ומצבה של ירושלים, אלא על מקומה של ארה"ב עצמה כמתווך בתהליך השלום. הווטו האמריקני לא יעצור אותנו. לא ניתן שיאיימו עלינו - אנחנו נשענים על החוק הבינלאומי". לדבריו, "ההחלטה משרתת את ממשלת ישראל ואת שאיפות ההתנחלות שלה".

 

 שגרירת ארה"ב באו"ם, ניקי היילי
 

"תהיתי מדוע ישראל נשארת במוסד הזה". שגרירת ארה"ב באו"ם, ניקי היילי getty

 

 

"ארה"ב צריכה לשאול את עצמה מדוע היא עומדת לבדה בהחלטה הזו. התשובה ברורה - ירושלים היא אדמה קדושה. היא לא יכולה להיות תחת מצור, היא מפתח השלום במזרח התיכון ולכן החוק הבינ"ל היה ברור בעניינה", הוסיף אל-מאלכי. במהלך נאומו תיאר שר החוץ הפלסטיני את מעצרה של הנערה עהד תמימי, שתועדה מכה חייל צה"ל כ"חטיפתה של ילדה אמיצה".

 

לבסוף אמר אל-מאלכי כי "ההיסטוריה נקטה עמדה בכל הנוגע לאפרטהייד ופלסטין לא יכולה להיות בת ערובה בכל הנוגע לכך. אנו קוראים לכם להצביע בעד ההחלטה כדי להשמיע את הקול הצודק ולנקוט עמדה היסטורית הודנת, וכדי למנוע את הסחיטה. מי שבעד שלום, שיצביע בעד השלום".

 

שר החוץ הטורקי, מבלוט צ'בושולו, תקף בנאומו את הכרזת טראמפ ואמר כי היא מפרה את החוק הבינלאומי והיא "התקפה על כל הערכים האוניברסליים" עוד הוא תקף את הפעולות שעשתה ארה"ב לפני ההצבעה ואמר כי ארה"ב "איימה על כל החברות בארגון. הדבר הזה בלתי נסבל, מדובר בבריונות. לא יפחידו אותנו. אתה אולי חזק אבל זה לא הופך אותך לצודק". עוד לדבריו, "במשך זמן רב מדי עמדנו כאן ואמרנו שלפלסטינים יש זכות להיות מוגנים, לשגשג וליהנות ממה שלהם. עם זאת, הכיבוש הבלתי חוקי נמשך והפלסטינים לא נהנים מזכויותיהם הטבעיות. הם עומדים בפני אפלייה. היום חשוב להבהיר שהפלסטינים לא לבד. מטרתם היא מטרתנו".

 

שגריר תימן, שמדינתו יזמה את ההחלטה להצבעה, יחד עם טורקיה, קרא למדינות להצביע בעד ההחלטה. "אנו קוראים לכל מדינות העולם כולל לארה"ב לא לנקוט בצעדים לשינוי מעמדה של ירושלים ולא להעביר אליה נציגויות דיפלומטיות".

 

 נשיא ארה"ב דונלד טראמפ וראש הממשלה בנימין נתניהו במוזיאון ישראל בירושלים
 

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ וראש הממשלה בנימין נתניהו במוזיאון ישראל בירושלים(רויטרס)

 

 

שר הביטחון אביגדור ליברמן התייחס להצבעה ואמר: "נזכור שזה האו"ם שעליו אמר שגרירנו הראשון באו"ם, אבא אבן ז"ל: 'אילו הגישה אלג'יריה הצעת החלטה האומרת כי כדור הארץ הוא שטוח וישראל היא ששיטחה אותו, הייתה ההחלטה עוברת עם 164 קולות בעד, 13 נגד ו-26 נמנעים'. באו"ם אין כל חדש. טוב שארה״ב היא המגדלור המוסרי המאיר לנו מתוך השחור"

 

כפי שפורסם היום לראשונה בחדשות עשר, ישראל הצליחה לשבור את הקונצנזוס באיחוד האירופי, ולמנוע מ-28 המדינות החברות בארגון להצביע כגוש אחד בעצרת הכללית של האו"ם בעד הצעת ההחלטה שתבטל את הכרזת טראמפ, כך לפי 4 דיפלומטים מערביים וישראלים בכירים. עוד הוסיפו הגורמים כי חרף הלחץ הרב שהפעילו ישראל וארה"ב, החליטה בריטניה להצביע בעד ההחלטה ובכך להצטרף לצרפת, איטליה וספרד שיצביעו בעד גם כן.

 

במשרד החוץ מקווים כי לפחות 50 מדינות לא יצביעו בעד ההחלטה. ההערכה בירושלים היא כי כ-10 מדינות יצביעו נגד ההחלטה ועוד 40 מדינות יימנעו או ייעדרו מהאולם בזמן ההצבעה.

 

"אלו המפעילים אלימות וטרור שואבים בטחון מהאמירות ודפוסי ההצבעה של מדינות העולם," אמר היום השר נפתלי בנט בתדריך ל כ-30 שגרירים ודיפלומטים זרים. לקראת ההצבעה הצפויה באו"ם כנגד הכרת ארה"ב בירושלים כבירת ישראל הדגיש השר בנט: "העובדה שמדינות מצביעות נגד ההכרה בירושלים מצטיירת בידי מחבלים כסימן לכך שהמאבק האלים שלהם נגד ישראל מצליח. הקריאות של ארצותיכם כנגד ההכרזה מעודדות את ארגוני הטרור. כל הכרזה כנגד ירושלים כבירת ישראל מעודדת את החמאס וארגוני הטרור ונותנת להם את ההרגשה כי פעולותיהם מוצדקות."

 

כאשר נשאל על המשמעויות של ההצבעה הצפויה, הדגיש השר כי ירושלים היא בירת הנצח של העם היהודי, ואף החלטה לא תשנה את המציאות הפשוטה הזו. ״מה יקרה אם האו״ם יצביע נגד ירושלים כבירת ישראל? כלום, כרגיל. עוד הצבעה ריקה של האו״ם," אמר השר. "ההצהרה של הנשיא טראמפ לא יצרה מציאות חדשה, היא לא שינתה את השטח. הנשיא אמר את האמת לצד הפלשתיני. לעולם לא יכול היה להיווצר שלום המבוסס על חלוקת ירושלים. זה לא יקרה. ירושלים היא בירת העם היהודי מזה 3,000 שנה ועכשיו האמת נאמרת בקול ברור".

 

שר החינוך נפתלי בנט
 

"הצבעה ריקה של האו"ם". שר החינוך נפתלי בנט חדשות עשר

 

 

 

מוקדם יותר פנה נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן לנשיא האמריקני דונלד טראמפ ואמר כי "הוא לא יוכל לקנות אותנו בדולרים". ארדואן אמר את הדברים לאחר שאמש  איים הנשיא האמריקני כי יפסיק את הסיוע הכלכלי שהיקפו מיליארדי דולרים, למדינות שיתמכו בהחלטה שאותה העלו טורקיה ותימן. שגרירת ארה"ב לאו"ם, ניקי היילי, הוסיפה כי "נזכור את מי שיצביע בעד ההחלטה".

 

ארדואן הוסיף כי הוא מקווה ומצפה שהעולם "ילמד את ארה"ב" שיעור: "אי אפשר לקנות את הדמוקרטיה הטורקית בדולרים. זוהי הברכה שלנו. אני קורא לכל העולם - אל תמכרו את רצונכם למישהו. אני מקווה שארה"ב לא תשיג שום דבר מההצבעה היום".

 

גם ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס להצבעה המתוכננת ואמר כי "ירושלים בירת ישראל בין אם האו"ם מכיר בכך או לא", אמר במהלך ביקורו בבית החולים "אסותא" באשדוד. "לקח שבעים שנה עד שארה"ב הכירה בכך, ויקח עוד שנים עד שהאום יכיר בכך", המשיך נתניהו. "היחס לישראל מצד מדינות רבות בעולם מכל היבשות משתנה מחוץ לכתלי האו"ם, וסופו לחלחל גם לתוך הבית ההוא - בית השקרים".

 

במקביל נמשכים גם המאמצים מהצד הפלסטיני לגייס תמיכה נרחבת כמה שיותר. מקור דיפלומטי פלסטיני אמר אמש לעיתון אל חיאת, הרואה אור בלונדון, כי משרד החוץ של הרשות הנחה את השגרירויות והנציגויות הפלסטיניות ברחבי העולם להגביר את המגעים והמאמצים מול מקבלי ההחלטות בנושא.