BETA

15.12.2017

04:23

עודכן:

מתיחות בשטחים: הארגונים קראו ליום זעם והסלמת המאבק מול צה"ל

כוחות הביטחון מתכוננים ליום של חיכוכים, לאחר שהג'יהאד האסלאמי וחמאס קראו להחרפת המחאות. בסוף השבוע שעבר נפצעו מאות פלסטינים בעימותים עם צה"ל. מעבר ארז נפתח מחדש

בווידאו: הערכה במערכת הביטחון - פני חמאס לא להסלמה, אך יש חשש לעימות

 

המתיחות בשטחים מגיעה לשיא נוסף: כוחות הביטחון מתכוננים לעימותים שעלולים לפרוץ בהמשך היום (שישי) ברחבי הגדה ובגבול רצועת עזה בעקבות הכרזת טראמפ לפיה ירושלים בירת ישראל. במקביל לכך מעבר ארז נפתח מחדש.

 

ארגון הג'יהאד האסלאמי קרא באמצעות ערוץ הטלוויזיה המזוהה עימו לקיים יום זעם עממי ונרחב. בג'יהאד קראו גם להסלים את "האינתיפאדה" מול כוחות צה"ל בנקודות החיכוך. בסוף השבוע שעבר התקיימו הפרות סדר ועימותים בעשרות מוקדים בשטחי עזה והגדה. מאות פלסטינים נפצעו בעימותים עם כוחות צה"ל.


לכתבות נוספות בנושא >>

הערכה במערכת הביטחון: פני חמאס לא להסלמה - אך יש חשש לעימות

אבו מאזן: נדרוש חברות מלאה באו"ם; לא נקבל את ארה"ב כמתווכת

עם דגלי פלסטין: ערביי ישראל הפגינו מול שגרירות ארה"ב בת"א

 

יו"ר הלשכה המדינית של חמאס, אסמאעיל הנייה, נאם בעצרת לציון 30 שנה להקמת הארגון שהתקיימה בעזה ושילהב את קהל ההמונים עם הקריאה "לירושלים הולכים מליוני שהידים". "להפוך כל יום שישי ליום למען ירושלים", קרא מול קהל של יותר מ-100 אלף תומכים, "כל האומה צריכה לצאת עד אשר תיפול ההחלטה הזו, "הדור הזה - הפלסטיני, הערבי והמוסלמי, לא ירשום על עצמו שניתן להעביר את החלטת טראמפ".

 

 הפגנות ברצועת עזה לאחר הכרזת טראמפ על הכרה בירושלים בירת ישראל
 

הפגנות ברצועת עזה לאחר הכרזת טראמפ על הכרה בירושלים בירת ישראל( טוויטר)

 

 

מתאם פעולות הממשלה בשטחים, האלוף מרדכי התבטא הלילה בחריפות נגד חמאס, בריאיון שנתן לרשת BBC בערבית. "שמעתי עכשיו את דבריו של אסמאעיל הנייה, שהוא ראש ארגון הטרור", אמר מרדכי, "מה הביאה חמאס אחרי שלושים שנה?! רעב, עוני, הרס ומלחמה!. במהלך שלוש השנים האחרונות, יותר ממאה וחמישים מיליון דולר הושקעו ע"י חמאס במנהרות. למה הם לא השקיעו בבתי חולים, בבתי ספר?!".

 

בשבוע החולף נורו משטח רצועת עזה וחצו לישראל למעלה מ-12 רקטות. את מרבית הרקטות בשבוע האחרון ירו ארגוני טרור סוררים, בהם "צבא פתח", פלג שהתפצל מהרשות ואינו סר למרות יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן או לחמאס. במערכת הביטחון מעריכים עדיין כי פני חמאס אינם להסלמה רחבה, אולם ארגון הטרור ששולט ברצועת עזה ביצע בימים האחרונים קידום מוכנות מבצעית מבחינתו מחשש שישראל תיזום מלחמה.

 

ראש העיר נצרת, עלי סלאם, הודיע אתמול על ביטול חגיגות חג המולד שמארגנת העירייה. באירועי חג המולד הייתה אמורה העיר להציע מגוון פעילויות כמו שוק חג המולד, הכולל דוכנים הפזורים במרכז העיר ועץ חג מולד מפואר. כמו כן, יבוטל פסטיבל חגיגי שתוכנן להתקיים. האירועים השנתיים המתקיימים מדי שנה בנצרת מהווים חלק משמעותי מתיירות העיר וביטולם יהיה ללא ספק מכה קשה לכלכלת העיר, שבתקופה זו של השנה בתי המלון שלה מלאים עד אפס מקום. "על זהותנו ואמונתנו לא ניתן להתמקח, ההחלטה נטלה מאיתנו את שמחת החג ולכן נבטל את החגיגות השנה", אמר סלאם. נוסף על כך, מועצת העדה הערבית האורתודוקסית בנצרת הכריזה על ביטול טקס הארת עץ האשוח של חג המולד במחאה על ה"החלטה שתומכת בכיבוש ומונעת שלום".

 

 הפגנת מחאה בג'נין בעקבות הכרזת טראמפ
 

הפגנת מחאה בג'נין בעקבות הכרזת טראמפ( ללא קרדיט)

 
 

 

בד בבד, ראשי בתי הנבחרים של מדינות ערב הודיעו כי ביטלו את מעמדה של ארה"ב כמדינה נותנת חסות לשלום וזאת בשל הפרתה של ארה"ב את החוקים הבינ"ל, לדבריהם. הודעה זו באה בסיום כינוס דחוף של ראשי בתי נבחרים של מדינות ערב שהתקיים בעיר רבאט שבמרוקו בנושא ירושלים והצהרת טראמפ. עוד הודיעו ראשי הפרלמנטים כי הם תומכים ביו"ר הרשות אבו מאזן ובזכויות העם הפלסטיני להתנגד בכיבוש הישראלי ולהקים מדינה עצמאית שבירתה ירושלים.

 

במקביל, מנהיגי 28 המדינות החברות באיחוד האירופי אימצו בישיבה בבריסל החלטה מרוככת בנושא הכרזת ירושלים של הנשיא טראמפ. נשיא מועצת האיחוד האירופי, דונלד טוסק, צייץ את נוסח ההחלטה בחשבון הטוויטר שלו. "מנהיגי האיחוד האירופי מדגישים כי הם מחוייבים בצורה מוצקה לפתרון שתי המדינות ובהקשר הזה עמדת האיחוד האירופי בנושא ירושלים נותרה ללא שינוי", כתב טוסק. העמדה היא, כזכור, שירושלים צריכה להיות בירתן המשותפת של שתי המדינות - ישראל ופלסטין.