BETA

06.12.2017

12:37

רה"מ לקראת הכרזת טראמפ: "הזהות ההיסטורית מקבלת ביטוי חשוב"

נתניהו התייחס בפייסבוק לנאומו הצפוי של הנשיא האמריקני בנוגע לירושלים ואמר כי "יהיה לי משהו להוסיף לזה בהמשך היום". את הדברים אמר בדרכו לישיבה בכנסת שמטרתה קידום חוק הלאום. מוקדם יותר השתתף בכנס דיפלומטי בו הציג את "ההישגים הכבירים של ישראל"

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר (רביעי) בפייסבוק כי "הזהות ההיסטורית הלאומי שלנו מקבלת ביטויים חשובים בכל יום אבל במיוחד ביום הזה", זאת על רקע נאומו הצפוי של נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, בה יכיר בירושלים כבירת ישראל וכי בכוונתו להעביר אליה את השגרירות האמריקנית.

 

עוד אמר כי "יהיה לי משהו להוסיף לזה בהמשך היום". את הדברים מתוך רכבו, בדרך לישיבה בכנסת שמטרתה קידום חוק הלאום. מוקדם יותר, השתתף נתניהו בכנס דיפלומטים של עיתון הג'רוזלם פוסט, בו הציג את "ההישגים הכבירים של ישראל".

 

>> כתבות נוספות בנושא:

נתניהו: "אם רוצים שלום, צריך לתמוך בעם האיראני"

‏הכרזת טראמפ על ירושלים: בצה"ל הכינו תגובה למקרה של הסלמה

חמינאי על החלטת טראמפ על י-ם: "עדות לכישלון ארצות הברית"

 

בכנס התייחס, בין היתר, למערכת היחסים שישראל רקמה עם מדינות ברחבי העולם: "אנחנו עושים סקרים ורואים את תגובת הציבור ובעולם הערבי יש שינוי בדרך שהם רואים את ישראל. מדובר בשינוי דרמטי. כלכלה וביטחון דוחפים את השינוי הזה, אמר. "היום נותר בעולם רק משטר אחד שקורא בגלוי להשמדת ישראל", הוא הוסיף, "איראן לא רק מאיימת עלינו אלא על העולם כולו. המאבק באיראן הוא לא רק אינטרס ישראלי. 95 אחוזים מהבעיות באזור נובעות מאיראן".

 

 

 

"איראן לא רק מאיימת עלינו אלא על העולם כולו" נתניהו בכנס הדיפלומטים של הג'רוזלם פוסט(רויטרס)

 

הנשיא טראמפ צפוי להכריז הערב כי ארה"ב מכירה בכך שירושלים היא בירתה של ישראל וכי יעביר הנחיה למשרד החוץ האמריקני להתחיל בתהליך העברת השגרירות לעיר. בכירים בממשל האמריקני אמרו כי תהליך העברת השגרירות צפוי לקחת 4-3 שנים לפחות. במשך התקופה הזו טראמפ צפוי להמשיך ולחתום אחת לחצי שנה על הצו הנשיאותי שמעכב את המעבר.

 

לצד זאת, טראמפ צפוי להכריז הערב גם כי הוא יהיה מוכן לתמוך בפתרון שתי המדינות, כך אמרו הלילה בכירים בבית הלבן בתדרוך לכתבים בוושינגטון. מדובר בפעם הראשונה שבה יביע טראמפ נכונות לאמץ את המדיניות של שלושת הנשיאים שכיהנו לפניו - ברק אובמה, ג'ורג' בוש וביל קלינטון, ולתמוך בהקמת מדינה פלסטינית. כשנשאל על הנושא לאחר כניסתו לתפקיד ענה: "מדינה אחת או שתי מדינות? אני אוהב את הפתרון ששתי המדינות הללו יבחרו. אני יכול לחיות עם שניהם".

 

 

טראמפ - צפוי להכריז על הכרה בירושלים כבירה (ארכיון)
 

טראמפ - צפוי להכריז על הכרה בירושלים כבירה (ארכיון)(רויטרס)

 

לקראת ההכרזה הצפויה, נשמעו גינויים ואזהרות ממדינות רבות בעולם. עלי חמינאי, המנהיג העליון של איראן, הצהיר כי ההכרזה היא עדות לחולשה האמריקנית וכי "פלסטין תשוחרר ואנשיה ינצחו". מקורביו של אבו מאזן מעידים כי יו"ר הרשות הפלסטינית מתוסכל וכועס וכי ההנהגה שוקלת את צעדיה ליום שאחרי נאום טראמפ. לדבריהם, נסיונות ההחייאה של תהליך השלום נכשלו, "עם הכרזתו של טראמפ - מת התהליך המדיני".

 

‪ איסמאעיל הנייה, יו"ר הלשכה המדינית של חמאס, אמר בראיון לרשת אלג'זירה: "ההחלטה הצפויה של טראמפ היא תוקפנות בוטה נגד העם הפלסטיני. בטרם היא מפורסמת, אנחנו מזהירים מההשלכות שהיא תוליד. ההחלטה הזו תהיה תחילתו של זמן של שינויים מפחידים באזור". עוד אמר הנייה: "הסכמתי עם אבו מאזן שהעם הפלסטיני ייצא נגד ההחלטה".

 

גם טורקיה וסוריה התבטאו נגד ההכרזה הצפויה. ראש ממשלת טורקיה, בינאלי יילדרים, אמר כי ההצהרה תהפוך את הבעיות באזור ל"בלתי פתירות" וכי מדובר בטעות חמורה. לדבריו, זה חיוני עבור המזרח התיכון כי טראמפ לא יכריז על ירושלים כבירת ישראל. ממשלת סוריה גינתה את ההחלטה להעביר את השגרירות לירושלים.

בתוך כך, האפיפיור פרנציסקוס הצהיר כי "הכרה בזכויותיהם של כל האנשים בארץ הקודש הוא תנאי חיוני עבור קיום דיאלוג". הוא קרא לשמירה על הסטטוס קוו בעיר ול"תבונה וזהירות" על מנת להימנע מקונפליקט". כמו כן, ראש המפלגה הסוציאליסטית הפרוגרסיבית הגרמנית, מרטין שולץ, אמר כי טראמפ חותר תחת היציבות הבינלאומית בהחלטה להעביר את השגרירות.