BETA

09.12.2017

10:57

עודכן:

אחרי הכרזת טראמפ: אבנים נזרקו על ניידות ואוטובוס בוואדי ערה

הפגנות נרשמו באזור רצועת עזה וברחבי יהודה ושומרון, בהשתתפות מאות. אבנים נזרקו על אוטובוס של אגד בוואדי ערה, הנהג נפצע קל מרסיסים. שני בני אדם נעצרו בכביש 65. עשרות הפגינו בחיפה. שני שוטרים נפצעו בהפגנה במזרח ירושלים

"מהומות ירושלים". אחרי הירי החריג ותקיפות חיל האוויר ברצועת עזה, במהלך היום (שבת) נרשמו הפגנות מחאה בגין הכרת דונלד טראמפ בירושלים כבירת ישראל.

 

>> הסלמה בדרום - כתבות נוספות:

רקטה התפוצצה בשדרות; מטוסי חיל האוויר תקפו ברצועה

בתגובה לירי הרקטות: צה"ל תקף שוב מטרות חמאס ברצועה

"שמענו פיצוץ חזק מאוד": תושבי הדרום שוב תחת אש


עשרות מפגינים בצומת ערערה יידו אבנים, חסמו את כביש 65 והניפו דגלי פלסטין ושלטים עם הסיסמאות "אלקודס בירת פלסטין על אפם וחמתם של טראמפ ונתניהו" ו"ארצות הברית היא דבר". בין המשתתפים בהפגנה היה גם ח"כ אחמד טיבי ("הרשימה המשותפת")

 

חלק מהמפגינים ריסקו את האופנוע של צלם "ידיעות אחרונות", גיל נחושתן, שנאלץ לעזוב את המקום. בתוך כך, המשטרה עצרה שני מפגינים. נהג אוטובוס "אגד" נפצע קל לאחר שהרכב נרגם והוא פונה על ידי חובשים ופרמדיקים של מגן דוד אדום לבית החולים העמק. שתי נוסעות מהאוטובוס, שנפצעו באורח קל, טופלו במקום ולא נזקקו לפינוי לבית חולים.

 

דובר אגד, רון רטנר, אמר בתגובה: "בסוף השבוע היו מספר אירועים בהם נרגמו אוטובוסים של אגד באבנים על ידי מתפרעים ובאחד המקרים נפצע נהג אגד קל. אנו רואים בדאגה את האירועים ומקיימים קשר הדוק עם משטרת ישראל, כדי לוודא שתנועת האוטובוסים והנוסעים תימשך כבשגרה. אני בטוח שנהגי אגד לא ירתעו מלהמשיך ולמלא את תפקידם בבטחה בכל רחבי הארץ".

 

 

אוטובוס שהושלכו עליו אבנים בוואדי ערה
 

אוטובוס שהושלכו עליו אבנים בוואדי ערה(ארז אלוש)

 

מוקדם יותר נערכו הפגנות בכ-20 מוקדים. באזור גדר המערכת ברצועת עזה התעמתו כ-450 פלסטינים בשמונה מוקדים. המפגינים הבעירו צמיגים ויידו אבנים לעבר הגדר ולעבר כוחות הביטחון. מצה"ל נמסר כי במהלך הפרות הסדר, בוצע ירי לעבר שני מסיתים מרכזיים וזוהו פגיעות. כמו כן, לפני זמן קצר נתפס אחד ממפרי הסדר סמוך לגדר המערכת בצפון הרצועה. החשוד נתפס ע"י כוח צה"ל והועבר לתחקור כוהב"ט.

 

ביהודה ושומרון הפגינו עוד 600 פלסטינים, כאשר המוקדים היו קבר רחל בבית לחם וטול כרם ובעוד כ-12 מוקדים. בכפר זיתא הובערו צמיגים וזאת על מנת להפיץ ריח חריף במספר ישובים במועצת מנשה. לא היו נפגעים בצד הישראלי.

 

כמה עשרות מפגינים יידו אבנים והשליכו חפצים ברח' צלאח א-דין במזרח ירושלים. 13 בני אדם נעצרו, ארבעה שוטרים נפצעו וטופלו במקום.

 

בסוכנות "מען" הפלסטינית דווח מפי עדי ראייה כי ירי ארטילרי של צה"ל פגע בבית מגורים באזור בית חנון שברצועת עזה ולא ידוע על נפגעים. עוד דווח כי נפצעו במהלך היום כ-30 מתושבי הרצועה בעקבות העימותים עם כוחות צה"ל על הגדר.

 

אמש נורו לפחות שלוש רקטות לעבר יישובי הדרום מרצועת עזה. הרקטה הראשונה יורטה על ידי כיפת ברזל, השניה נפלה בשטח פתוח במועצה האזורית שדות נגב ואותרה הבוקר, ואילו השלישית התפוצצה בעיר שדרות, וגרמה לנזק קל למספר רכבים. לא היו נפגעים כתוצאה מפיצוץ הרקטה, מלבד מספר בני אדם שלקו בחרדה, בהם אישה בת 52.

 

בתגובה תקף חיל האוויר שש מטרות חמאס בשתי גיחות, הראשונה אמש לאחר שני השיגורים הראשונים, והשניה לפנות בוקר לאחר פיצוץ הרקטה בשדרות. בגיחות הותקפו אתרים לייצור אמל"ח ומחסנים, וכן מתקן צבאי. הפלסטינים מדווחים כי לפחות ארבעה נהרגו, שניים מהם בגיחה לפנות בוקר, אנשי הזרוע הצבאית של ארגון חמאס.

 

 

הפגנה בצומת ערערה
 

הפגנה בצומת ערערה(סאמי עבד אל חמיד)

 

 

הפגנה בצומת ערערה
 

הפגנה בצומת ערערה(סמי עבד אל חמיד)

 

 

נהג שהאוטובוס שלו הושלכו עליו אבנים בואדי ערה
 

נהג שהאוטובוס שלו הושלכו עליו אבנים בואדי ערה(ארז אלוש)

 

 

דיווח על ארבעה הרוגים. הריסות ברצועת עזה, היום
 

דיווח על ארבעה הרוגים. הריסות ברצועת עזה, היום(ללא קרדיט)

 

מצה"ל נמסר כי הוא "רואה בחומרה את הירי לעבר יישובים ישראליים. חמאס הוא האחראי הבלעדי על המתרחש ברצועה". הפלסטינים דיווחו על כ-20 פצועים, בהם תינוק באורח קשה. בשל הירי הופעלו בסך הכל שלוש אזעקות "צבע אדום".

 

השיגורים בוצעו על רקע הכרזת "יום זעם" אתמול בכל רחבי יהודה ושומרון ובעזה, במחאה על ההכרה האמריקנית בירושלים בירת ישראל, וכן הכוונה להעביר את השגרירות לבירה. גם הבוקר מבקשים ארגוני הטרור האסלאמיים להצית את המהומות, ובחמאס ובג'יהאד האסלאמי קוראים לצעירים פלסטיניים להתעמת גם היום עם חיילי צה"ל במוקדי חיכוך.

 

עשרות הפגנות נרשמו אתמול בין פלסטינים לכוחות הביטחון. על פי משרד הבריאות הפלסטיני, לפחות שני מפגינים נהרגו. במהלך העימותים אתמול הבעירו המפגינים צמיגים בוערים, השליכו בקבוקי תבערה ויידו אבנים לעבר כוחות צה"ל. עיקר המוקדים בגדה היו חברון, טול כרם, אל ערוב, קלקיליה, ושכם. כוחות צה"ל השתמשו באמצעים לפיזור הפגנות ובירי חי לאוויר, על מנת לפזר את ההתקהלויות.

 

 

אנשי הזרוע הצבאית של חמאס שנהרגו מתקיפות חיל האוויר, לפנות בוקר
 

אנשי הזרוע הצבאית של חמאס שנהרגו מתקיפות חיל האוויר, לפנות בוקר(ללא קרדיט)

 

 

העימותים בין כוחות הביטחון למפגינים בבית לחם
 

העימותים בין כוחות הביטחון למפגינים בבית לחם(ללא קרדיט)

 

בהכנת הידיעה השתתף אלי לוי.