BETA

23.05.2011

06:21

למרות תקלה, מטוס אל על נחת בשלום בנתב"ג: "היינו בידיים טובות"

טיסה 027, שהייתה בדרכה לניוארק כשעל סיפונה מעל ל-200 נוסעים, שבה על עקבותיה, ככל הנראה בשל תקלה באחד מגלגלי המטוס. "הבנו שככה אי אפשר להמשיך", סיפר הקברניט. המטוס פיזר את הדלק שלו מעל לים התיכון, ושב לישראל. צוותי חירום גדולים נערכו במקום, אך לבסוף הצליח הטייס להנחית את המטוס ללא פגע

(3:03 דקות)

מטוס של חברת אל על, ובו כ-250 נוסעים, ביצע הבוקר נחיתת אונס בנמל התעופה בן גוריון, בשל תקלה טכנית. בעקבות גילוי התקלה, בנמל התעופה הוכרז מצב חירום, וכוחות חירום גדולים נערכו במקום. לבסוף הצליח הטייס להנחית את המטוס ללא פגע.

  

הצטרפו לחדשות 10 בפייסבוק »

 

טיסה מספר 027, שהמריאה מנתב"ג לנמל התעופה ניוארק שבארצות הברית, נאלצה לחזור על עקבותיה, ככל הנראה בשל תקלה באחד מגלגלי המטוס, אשר אינו נפתח. מרשות שדות התעופה נמסר כי המטוס פיזר דלק מעל הים התיכון, והמתין לבוקר לנחיתת החירום.

 

"כשיצאנו לים, היה ברור שככה אי אפשר להמשיך את הטיסה", סיפר הקברניט, דודי קנט. "הורדנו את הגלגלים כדי לראות אם יש בעיה. אחד הגלגלים היה במצב ביניים, דבר המעיד על תקלה. ומפה הכל התחיל להתגלגל והתייחסנו למצב כאילו יש תקלה אמיתית".

 

הנוסעים סיפרו: "ראינו את המוות מול העיניים"

במסגרת ההיערכות למקרה של אירוע המוני, כ-70 רכבי הצלה של מגן דוד אדום הכוללים תחנות אירוע רב נפגעים, ניידות לטיפול נמרץ, ואמבולנסים נפרסו בשטח נתב״ג. כמו כן, כ-30 רכבי כיבוי ו-50 כבאים נערכו על מסלול הנחיתה. חיל האוויר הנחית שני מסוקי ינשוף, בכוננות לפינוי פצועים מנמל התעופה, וכל בתי החולים באזור הוכנסו לכוננות מיוחדת.

 

במהלך הכוננות, מנכ"ל מגן דוד אדום, אלי בין, מסר כי "בהתאם להערכת מצב, ולנוהל מיוחד שהופעל , הוחלט להזעיק למקום צוותי רפואה רבים מכל אזורי מגן דוד אדום, אשר נערכים לכל תרחיש בשטח". נמל התעופה נערך לאפשרות שהמטוס יאלץ לבצע נחיתת גחון.

 

זמן קצר לאחר נחיתת המטוס התפזרו עשרות רכבי ההצלה ומאות אנשי הרפואה שנערכו במקום, ובבתי החולים חזרו לשגרה. במגן דוד אדום נערכו להענקת טיפול רפואי לחלק מהנוסעים, אשר ייתכן שלקו בחרדה. הנוסעים המפוחדים מספרים כי צוות המטוס ניסה להרגיע אותם לאורך כל הזמן מתחילת אירוע החירום. חלקם טענו בעת הנחיתה כי ראו את המוות על המסלול.

היערכות צוותי מגן דוד אדום בנתב"ג:

המטוס יועבר לבדיקה - הנוסעים יעלו לטיסה חלופית

"מהרגע הראשון כשהתקבלה החלטה על נחיתה שאינה שגרתית, ביצענו התארגנות לפי ההנחיות", אמר מנהל השירות בטיסה לגלי צה"ל. "כל מה שאתה צריך לעשות בשלב כזה זה להישאר רגוע. אני מניח שכל הגורמים המקצועיים היו מעורבים בזה ונתנו את הדחף שלהם לטובת העניין".

 

"היינו בידיים טובות, הקברניט כל הזמן הסביר לנו מה קורה וכל הדיילים והדיילות התנהגו למופת", סיפרה אחת הנוסעות, לגלי צה"ל. "אף אחד לא דאג. לא נרשמה בהלה ואף אחד לא התרגש". מאמן הכדורגל, רן בן שמעון, סיפר דווקא על תחושת החרדה. "להיות ארבע-חמש שעות באוויר ככה - אין משהו שדומה לזה", הוא תיאר. "במלחמת המפרץ נחמן שי הרגיע אותי והפעם הקברניט הרגיע אותנו". 

 

בשלב זה, יועבר המטוס לבדיקה, על מנת לנסות לאתר את הגורם לתקלה. הנוסעים שיהיו מעוניינים בכך, יוכלו לעבור למטוסים חלופיים לצורך המשך טיסותיהם. במקביל, זמן קצר לאחר הנחיתה, ארגנו בחברת אל על טיסה חלופית עבור הנוסעים שנאלצו לחזור לארץ.

 

(עדכון אחרון: 8:45)