BETA

27.02.2011

02:34

עודכן:

מועצת הביטחון אישרה פה אחד: סנקציות יוטלו על לוב

כל 15 המדינות החברות במועצת הביטחון של האו"ם הצביעו בעד הטלת סנקציות על שליט לוב, מועמר קדאפי, ובני משפחתו. בין הסנקציות שיוטלו - הגבלות תנועה והקפאת נכסיהם של קדאפי, בני משפחתו ומקורבים להם. המועצה גם הפנתה לבית הדין הבין-לאומי בהאג את הדיון במצב במדינה, לרבות האפשרות להעמיד לדין את ההנהגה הלובית

(2:18 דקות)

בתום שעות של דיונים קדחתניים ומספר מחלוקות, אישרה הלילה (ראשון) מועצת הביטחון של האו"ם את טיוטת ההחלטה המטילה סנקציות על לוב ושליטה, מועמר קדאפי. בעיקרי טיוטת ההחלטה ישנה הקריאה לסיום האלימות וההתרעה על כך שמעשי האלימות המבוצעים כעת במדינה עלולים להוות פשעים נגד האנושות. כחלק מהסנקציות יוטלו הגבלות תנועה על קדאפי ובני משפחתו כמו גם הקפאת נכסיהם יחד עם נכסיהם של גורמי מפתח אחרים בשלטון.

 

על פי החלטה מספר 1970, על קדאפי, תשעה מבני משפחתו ושישה ממקורביו יוטלו הגבלות תנועה. בנוסף, חשבונותיהם של קדאפי וחמישה מבני משפחתו יוקפאו, ביניהם נכסיו של בנו, סייף אל-אסלאם קדאפי. בנוסף, הוטל אמברגו ואיסור מסחר בנשק עם לוב. ההחלטה גם מגנה את השימוש באלימות נגד אזרחים  וההפרה השיטתית של זכויות אדם.

 

ההצבעה נערכה לאחר יומיים של דיונים ומחלוקת אחת עיקרית שפרצה בין החברות במועצה. אותה מחלוקת נסובה סביב סוגיית הפניית הדיון במצב בלוב לבית הדין הבין-לאומי בהאג. גרמניה וצרפת דרשו את העמדתו לדין של קדאפי בעוד שסין, ברזיל, פורטוגל והודו, התנגדו למהלך. המחלוקת הזו היא שעיכבה את ההצבעה על הטלת הסנקציות, מהלך שהוסכם עליו בין המדינות עוד קודם לכן. עם זאת, ככל שנקפו השעות הסירו מרבית המדינות, מלבד סין, את התנגדותן.

 

מרוצים מהחלטת מועצת הביטחון? ספרו לנו בעמוד הפייסבוק של חדשות 10

גם ביום שישי התכנסה מועצת הביטחון באותו הנושא >>

קדאפי לתומכיו: הילחמו על כבודה של לוב >>

 

לדברי דיפלומטים, ההצבעה התעכבה והדיון נדחה לשעה מאוחרת יותר הלילה מכיוון שהמשלחת הסינית חיכתה להחלטת ההנהגה בבייג'ינג בנושא. סין, אחת מהחברות הקבועות במועצה ובעלת זכות הטלת וטו, התחבטה בשאלה האם לקבל את טיוטת ההחלטה, ובכך להעביר את הדיון בנושא לבית הדין הבין-לאומי.

 

מה שהכריע את הכף היה במידה רבה, כך אומרים באו"ם, מכתבו של השגריר הלובי לאו"ם לשגרירת ברזיל לאו"ם, מריה לואיזה ריביירו ויוטי, המכהנת כנשיאת המועצה. במכתב הוא הביע תמיכה בהעמדתם לדין של קדאפי ואנשיו: "תומך בנקיטת צעדים שהוצעו בטיוטת ההחלטה להטיל את האחריות למצב על אלו שאחראים להתקפות על אזרחים לובים, לרבות העמדתם לדין". לבסוף, החליטו 15 המדינות החברות במועצה להפנות לבית הדין את בחינת המצב במדינה, לרבות האפשרות להעמיד את ההנהגה הלובית לדין.

 

דיווח על 50 הרוגים, צ'אבס מביע תמיכה בקדאפי

השגריר הלובי לאו"ם אף הודיע לאחר מכן על תמיכתו בהקמת ממשלת מעבר על ידי שר המשפטים לשעבר במדינה וממתנגדיו של קדאפי. השר לשעבר, מוסטפה עבוד אג'ליל, אמר מוקדם יותר ביום שבת כי "קדאפי לבדו הוא הנושא באחריות לפשעים שבוצעו". הוא המשיך ודבק באחדות המולדת שבירתה היא טריפולי.

 

עם אישור הטלת הסנקציות בירך סגן שגריר לוב לאו"ם על המהלך. אברהים דאבאשי ציין שמדובר ב"תמיכה מורלית לעם הנאבק". דאבאשי גם הוסיף שהחלטת מועצת הביטחון תסייע "לשים קץ למשטר הפשיסטי שעדיין קיים בטריפולי".

 

אמנם קשה להאמין אבל דווקא נמצא מי שאוהב את קדאפי בימים אלה ומחזק את ידיו - נשיא ונצואלה הוגו צ'אבס. "מכאן, עם כל לבי, אני שולח לקדאפי וללוב תפילה לשלום, סלאם עליכום", אמר צ'אבס בפני תומכיו. "אני מקווה שיהיה להם שלום כפי שלנו יש. אנחנו מצאנו את עצמנו פעמים רבות על הקצה, עם הפיכות, מלחמת אזרחים והתערבות זרה, ותודה לאל - שמרנו על דרכנו".

   

הלילה דווח גם על מותם של לפחות 50 בני אדם בעימותים קשים בין המורדים בשליט לוב לכוחות שעדיין נאמנים למועמר קדאפי בעיר זאהוויה שממערב לבירה טריפולי. על פי דיווח של תושב המקום, עשרות אחרים נפצעו ובין ההרוגים ניתן למצוא נשים, נוער וילדים. עוד אמר התושב שכ-30 גברים נלקחו על ידי הכוחות למקום לא ידוע. עד עתה היה ידוע שהעיר נמצאת בשליטת האופוזיציה אולם מסביבה עדיין נמצאים כוחותיו של קדאפי. מלבד עדות הראייה לא ניתן היה לאשר את הידיעה.