BETA

24.05.2015

02:01

עודכן:

אקדח (אילוסטרציה). "חץ מחודד ננעץ בבשרי"
אקדח (אילוסטרציה). "חץ מחודד ננעץ בבשרי",
GettyImages/אימג'בנק

מנהל במשרד הפנים הואשם בגזענות ברשת החברתית - והתאבד

מנהל סניף רישום אוכלוסין הואשם ביחס גזעני כלפי לקוחה על דפי הרשת החברתית. בסוף השבוע הוא כתב פוסט בטרם נמצא ירוי בראשו. "אני גזען? חץ מחודד ננעץ בבשרי - היו שלום". האשה כתבה לאחר מכן: "אין מצטערת ממני. לו הייתי יכולה הייתי שותקת גם הפעם"

מנהל סניף רישום אוכלוסין במשרד הפנים, שם בסוף השבוע האחרון קץ לחייו, לאחר שהואשם בהתנהגות גזענית בפוסט שנכתב בפייסבוק כלפי אישה שהגיעה לקבל שירות בלשכה שאותה הוא מנהל. בשבת הוא נמצא ירוי בראשו בביתו שבהוד השרון.

 

הסיפור החל בתחילת השבוע שעבר, כאשר אשה שהיגרה לישראל מניו יורק, כתבה פוסט בפייסבוק נגד אותו מנהל והאשימה אותו ואת אנשי לשכתו בהתנהגות גזענית כלפייה.

 

האישה כתבה ברשת החברתית כי עם הגעתה ללשכה המתינה תחילה עם שלושת ילדיה בתור מהיר המיועד לאמהות בלבד. לדבריה, במהלך ההמתנה הנחו אותה פקידים בסניף לעבור לתור הרגיל, אך כשעשתה זאת - גילתה כי נשים אחרות דווקא הורשו לקבל שירות באותה עמדה מהירה.

 

לדבריה, מיד לאחר המקרה ניגשה להתלונן בפני מנהל הסניף אולם סולקה שוב. "הוא אמר לי 'את מדברת איתי על גזענות? תעופי מהפרצוף שלי ותעמדי בתור כמו כל אחד אחר", שחזרה, "לא ציפיתי לתשובה כזו ממנהל, בסך הכל התלוננתי". הפוסט המדובר אותו כתבה האשה זכה לשיתופים רבים בפייסבוק ולתשומת לב תקשורתית, בכלל זה גם בתוכניתו של רפי רשף ובאתרי חדשות באינטרנט.

 

בפוסט שכתב בשבת אחר הצהריים, שעות ספורות לפני שנמצא ירוי בראשו, הביע המנהל את תסכולו הגדול מהטענות הכוזבות לדבריו שהוטחו בו ומתגובות הקוראים ברשת וסיפר כי הוא אינו מצליח להתגבר על המקרה מאחר והוא מרגיש ששמו הוכתם.

 

"עד לפני יומיים חיי נראו כלקוחים מתסריט ורוד, אך מאותו רגע החל תהליך שראוי להילמד בכל בית ספר לתקשורת. כתב המנהל בפוסט. "לא עברו יומיים ולפוסט מעל 6,000 שיתופים, כל אחד מהם חץ מחודד שננעץ בבשרי. אני? גזען?".

"איני מצליח, היו שלום"

"כל פעילותי במשך כל שנות חיי נעלמה כלא הייתה ובמחי יד, או באבחת הבל פה של מי שנדרשה לעמוד בתור כמו כולם, פגה", כתב המנהל. "המשתפים המשיכו, בזריזות של עושי מצווה, להמטיר את חיציהם. לא עוצרים ולו לרגע לשאול (האם גם העובדת הנזכרת וגם אני גזענים? כיצד זה הגברת בסוף קיבלה שירות לאחר שנעמדה בתור האמהות? מדוע לא עשתה זאת קודם?). איני מאשים אותם. גם אני הייתי מזדעזע למראה פוסט כזה ואולי גם אני הייתי מצקצק בלשוני ומשתף בצדקנות בלי לחשוב על ההשלכות".

 

"חבריי ומשפחתי תמכו. היה ברור לכולם שהגברת טעתה בבחירת המטרה. אך מכריי הם מעטים לעומת אלה שאינם מכירים ומיהרו לשפוט. שמי, אותו עמלתי לבנות במשך שנים, הוא עתה שם נרדף לתואר הקשה ביותר שניתן היה לחשוב עליו בהקשר אליי - גזענות".

 

"אני מבין שזו תהיה מנת חלקי מעתה ואילך.. אני מנסה להיות שלם ומפויס ועל כן חשוב לי להדגיש כי איני כועס על אותה אישה שעל פי תמונותיה נראה שכבר הצליחה להתגבר על אותה "מכה קשה" שחוותה. אני איני מצליח.

 

"היו שלום!!".

"קמתי לידיעה מהגרועות ששמעתי בחיי"

האשה שכתבה את הפוסט המקורי הזדעזעה מהמקרה, וכתבה הבוקר: "היום בבוקר קמתי לידיעה מהגרועות ששמעתי בחיי. אני מצטערת בכל מאודי על אובדן חייו של אדם.

 

"במשך שנים חוויתי בישראל אפליה. בפעם היחידה שסיפרתי את סיפורי, אדם נפגע. אין מצטערת ממני. לו הייתי יכולה, הייתי שותקת גם הפעם".